JRK | Vyberte správne vrecia na kuchynský BRKO - Pre menej odpadu

Späť na zoznam článkov

Vyberte správne vrecia na kuchynský BRKO

Rady a tipy | 22.10.2020

Nie je vrecko, ako vrecko. O tých kompostovateľných to platí dvojnásobne. Preto vám dnes poradíme, ako zvoliť vhodné a predísť zbytočným komplikáciám.

Povinnosť zbierať a triediť kuchynský odpad sa nezadržateľne blíži. Zvoľte vhodné vybavenie pre domácnosti – zvýšite ich zapojenie do systému a eliminujete nespokojnosť aj komplikácie pri spracovaní BRKO.

Môže sa to zdať jednoduché, no ak sa pri obstarávaní nezameriate na tie správne vlastnosti nádob či vreciek na zber kuchynského odpadu, môže vám to priniesť viacero komplikácií. Na trhu je množstvo vriec na odpady a čoraz viac aj takých, ktoré sú biologicky degradovateľné. Mnohé z tých, ktoré je možné bežne kúpiť sa naozaj rozložia oveľa skôr, akoby ste odpad zbalili do klasického plastového vreca a poslali na skládku.

Zvoľte vhodné vybavenie pre zber kuchynského odpadu
vrecko na bioodpad, kôs na kuchynský odpad

Kôš a kompostovateľné vrecko zabezpečia pohodlné triedenie kuchynského odpadu

Vyberajte certifikované vrecká

Ak však hovoríme o triedení kuchynského odpadu, ktorý sa má ďalej zhodnotiť, je veľmi dôležité, aby vrecko, v ktorom skončí, bolo možné rýchlo spracovať v na to určenom zariadení. Nevhodne zvolené vrecia môžu závažne poškodiť kompostovací proces a znížiť kvalitu výsledného produktu.

Ak má byť výsledným produktom kompost, určite by sme nechceli, aby obsahoval plastové kusy či iné umelé látky, ktoré sa doň spracovaním nevhodných vriec môžu dostať. Ak už na začiatku podceníte výber, môžete skomplikovať proces v kompostárni a bude potrebné investovať čas a peniaze do nákupu vhodných. Celý proces triedenia kuchynského BRKO sa tam môže spomaliť. Nehovoriac o tom, že prerušenie systému môže mať negatívne dopady na ochotu občanov triediť tento odpad a jeho opätovné naštartovanie môže byť náročné.

Ako sa vyznať v ponuke vriec? Zamerajte sa na:

  • kompostovateľné, ktoré akceptujú aj priemyselné kompostárne
  • s certifikátom EN 13 432
  • s podielom 50 % prírodných materiálov
  • pre zberné košíky odporúčame objem 10 litrov
nadoby na bio odpad, nadoby na kuchynsky odpad

Zvoľte vhodnú infraštruktúru pre maximálnu efektivitu zberu

Vyhnite sa nespokojnosti občanov či odmietnutiu zo strany zariadenia na spracovanie BRKO – zvoľte vhodné vrecia na bioodpad a ušetrite peniaze aj čas.

Preto je veľmi dôležité zvoliť kvalitu za rozumnú cenu. Pri obstarávaní vriec na triedenie kuchynského odpadu vyberajte v prvom rade tie, s certifikátom EN 13 432. Takéto vrecká sú akceptované aj priemyselnými kompostárňami. Jednoducho sa rozložia a neohrozujú proces výroby kompostu.

kos na bio odpad, kos na kuchynsky odpad, porovnanie

V porovnaní nádob jednodznačne víťazí kôs s vreckom na kuchynský odpad

Prečítajte si tiež: 7 dňový test – kôš a vrecko vs. nádoba na zber kuchynského odpadu

Druhým dôležitým faktorom je materiál, z ktorého sú vyrobené. Na trhu je čoraz viac vriec, ktoré sú rozložiteľné. Rozložia sa však často len na drobné časti plastu alebo dokonca mikroplastu. Preto vyberajte dodávateľa, ktorý ponúka vrecia s 50 % podielom prírodných materiálov. Z hľadiska obnoviteľných zdrojov ich výroba zbytočne nezaťažuje životné prostredie, sú dostatočne pevné a zároveň akceptované kompostárňami.

Ako zaviesť zber kuchynského odpadu?
zber kuchynského odpadu, triedenie kuchynskeho odpadu

Efektívny systém zberu kuchynského odpadu

Vyhnite sa komplikáciam už na začiatku. Naši regionálni manažéri sú pripravení pomôcť vám s výberom správnej infraštruktúry a nájdu riešenie aj pre zhodnotenie vytriedeného kuchynského odpadu.

Zobraziť kontakty

jrk kontakty

Regionálni manažéri JRK Slovensko

 

Zostaňte informovaní

Každý mesiac vám zašleme newsletter, v ktorom nájdete:

  • príklady z regiónov,
  • rady pre efektívne odpadové hospodárenie,
  • novinky z odpadárskej legislatívy,
  • naše najnovšie riešenia a produkty.