JRK | Ako vybrať správny kompostér, ktorý vám vydrží desaťročia? - Pre menej odpadu

Späť na zoznam článkov

Ako vybrať správny kompostér, ktorý vám vydrží desaťročia?

Rady a tipy | 24.08.2023

Chcete, aby vaši obyvatelia triedili bioodpad a zhodnotili ho vo vlastnom kompostéri? Pomôžte im vytvoriť vhodné podmienky na výrobu výživného kompostu. Dosiahnite vyššiu mieru triedenia aj vďaka domácemu kompostovaniu.

Aký by mal byť dobrý kompostér?

Pred tým, ako sa vrhnete do kompostovania, mali by ste zvážiť, aký kompostér bude pre vás najvhodnejší:

  • veľkosť kompostéra závisí od rozlohy vašej záhrady, množstva bioodpadu, ktorý vyprodukujete a intenzity obhospodarovania,
  • kompostér s prevzdušňovacími otvormi so systémom vnútorného rebrovania vám zabezpečí rovnomerné prúdenie vzduchu. Tým zabránite anaeróbnemu procesu, resp. neželanému hnitiu bioodpadu, zápachu a lákaniu škodcov,
  • vyberte si záhradný kompostér, ktorý vám vydrží roky – s hrubšou stenou, z kvalitného, zdraviu neškodného materiálu, či s dostupnými náhradnými dielmi. Vďaka tomu váš kompostér neodfúkne, nestratí farbu a tvar po naplnení a vydrží vám roky.

vnutro kompostera

  • konštrukcia kompostéra by mala umožniť ľahkú manipuláciu. Pri výbere kompostéra odporúčame, aby sa dala konštrukcia, bočné dvierka otvoriť. To vám zabezpečí kónický tvar kompostéra. Vďaka tomu môžete čerstvý materiál jednoducho vyklopiť priamo z fúrika a nemusíme pokosenú trávu, suché lístie či burinu do vnútra nakladať ručne alebo vidlami. Spodnú časť konštrukcie môžete taktiež na jar otvoriť a hotový kompost jednoducho vytiahnuť.

Vedeli ste, že vďaka systému domáceho kompostovania môžete zlepšiť svoje výsledky kompostovania?

Na slnku alebo v chládku?

Umiestnite záhradný kompostér tak, aby ste kompostovací proces podporili. Z tohto dôvodu by ste napríklad nemali kompostér umiestniť na priame slnko, nakoľko by ste tým neúmerne zvýšili teplotu v kompostéri a zabili prospešné mikroorganizmy. Navyše prudké slnko môže oslabiť kompostér, ak siahnete po takom s tenkými stenami, po pár sezónach budete musieť do kompostéra investovať znovu. Aby sme zabránili prípadnej kontaminácii, kompostér by mal byť umiestnený čo najďalej od zdroja pitnej vody a položený priamo na zemi tak, aby sa k materiálu dostali dážďovky. Kompostér by mal byť ďalej:

kam umiestnit komposter

Umiestnenie záhradného kompostéra.

Kvalitnejší kompost vďaka jednoduchej pomôcke

Jednou zo zásad, ktorú by sme mali pri správnom kompostovaní dodržiavať je pravidelné prevzdušnenie materiálu. Mnohí používajú na premiešanie vidly – tie však nie sú veľmi praktické a v úzkom kompostéri sa s nimi ťažko narába. Z našich skúseností preto odporúčame používať prekopávač kompostu, ktorý slúži práve na tento účel. Touto pomôckou nielenže premiešate kompost, prevzdušníte ho a pripravíte vhodné prostredie pre dážďovky, pomocníkov pri kompostovaní.

prekopavac kompostu a kompostér

Výhody používania prekopávača

Ďalšie výhody využívania prekopávača:

  • urýchlite proces kompostovania a výsledný kompost je dokonca kvalitnejší a môžete ho mať hotový aj viac krát za sezónu,
  • špirálovým tvarom sa „prevŕtate“ do spodných vrstiev – nie je potrebné kompostér pravidelne rozoberať,
  • pravidelným premiešavaním prekopávačom obmedzíte návštevy nežiadúcich hlodavcov,
  • prekopávač je odolný a vyrobený z kvalitného materiálu a môžete ho dokonca nechať priamo v kompostéri,
  • pravidelným používaním umožníte mikroorganizmom dostať sa k novému materiálu,
  • dobré výsledky občanov motivujú pochváliť sa svojím úspechom aj okoliu a kompostovanie ich začne oveľa viac baviť.

Pomôžte občanom kompostovať jednoduchšie. My vám poradíme s výberom kompostérov aj osvetovými aktivitami. Dohodnite si stretnutie so svojim regionálnym manažérom.

 

 

Zostaňte informovaní

Každý mesiac vám zašleme newsletter, v ktorom nájdete:

  • príklady z regiónov,
  • rady pre efektívne odpadové hospodárenie,
  • novinky z odpadárskej legislatívy,
  • naše najnovšie riešenia a produkty.