JRK | Viete ako využiť výnimku z povinnosti o triedení kuchynského odpadu? - Pre menej odpadu

Späť na zoznam článkov

Viete ako využiť výnimku z povinnosti o triedení kuchynského odpadu?

Všetky | 27.02.2023

Zber kuchynského odpadu je na Slovensku realitou už viac ako rok. V zákone však ostala stále jedna výnimka, ktorá dokáže hlavne menším obciam s rodinnými domami ušetriť nemalé starosti a finančné prostriedky. Stačí začať s kompostovaním.

Od roku 2021 platí pre triedenie kuchynského bioodpadu už len jediná výnimka. Podľa novely zákona 79/2015 Z. z. obec nemusí zaviesť triedený zber biologicky rozložiteľných sa preukáže, že 100 % domácností kompostuje vlastný bioodpad.

Vybavte domácnosti kompostérmi a využite výnimku

Množstvo samospráv už pre občanov zabezpečilo kompostéry. Využili na to vlastné zdroje, prostriedky z 23. výzvy OP KŽP alebo zo zdrojov Environmentálneho fondu. Ešte stále ich však nemajú všetci občania. Preto ak obec nemá kapacitu a prostriedky na zavedenie triedeného zberu kuchynského BRKO, jedinou možnosťou je zaviesť domáce kompostovanie v zakúpených alebo svojpomocne vyrobených záhradných kompostéroch.

Naši regionálni manažéri vám s tým pomôžu  – zobraziť kontakty

Vyberte si z našej širokej ponuky kvalitných a v samosprávach overených kompostérov.

Získajte viac informácií o kompostovaní a kompostéroch
záhradné kompostéry, kompostovanie v samospráve

Vďaka kompostérom znížite aj množstvo skládkovaného ZKO

Aké máte možnosti?

Ak ste už kompostéry nakúpili v minulosti, stačí ak vybavíte domácnosti, ktoré ich ešte nemajú. V rámci toho zrealizujte aj osvetové prednášky. Ocenia ich aj tí, čo už kompostujú, ak pri predchádzajúcom dodaní nebola realizovaná. Zistia či postupujú správne, môžu vyladiť techniku a zdieľať svoje skúsenosti. Ostatní sa dozvedia, ako s kompostérom pracovať a dosiahnuť kvalitné výsledky.

Prečítajte si aj: Prečo sa neoplatí zabúdať na osvetu?

Ak kompostéry ešte nemáte alebo vám v niektorých domácnostiach chýbajú, rozdeľte investíciu na viac častí. V prvej etape kompostéry rozdajte tým, ktorí prejavia záujem o kompostovanie. V ďalšom roku poslúžia ako dobrý príklad pre ostatných.

Okrem osvety je pre úspech systému nevyhnutné uľahčiť občanom prácu s kompostérom. V tomto prípade sa osvedčil prekopávač kompostu. Zdanlivo nenápadná pomôcka, zjednoduší prácu s kompostovaným materiálom. Pomôže eleminovať negatívne vplyvy (hnitie, smrad, mušky…), ktoré sa často vyskytujú, ak sa kompostéry len rozdajú bez osvety a ľudia nevedia čo s nimi majú robiť. Zabezpečí lepšie premiešanie a rozklad materiálu a kvalitnejší výsledný kompost.

Prečítajte si viac o výhodách prekopávača…

Nie je na čo čakať. Ako zaviesť kompostovanie aj vo vašej obci vám poradí náš profesionálny tím regionálnych manažérov.

Zavolajte tomu svojmu


Týka sa vás povinnosť zaviesť zber kuchynského odpadu?

Vyhnite sa najčastejším chybám a investujte do kvalitného vybavenia. Ponuku produktov nájdete TU, rady ako na to sa dočítate v článku Pripravte sa na triedenie kuchynského odpadu…

 

Zostaňte informovaní

Každý mesiac vám zašleme newsletter, v ktorom nájdete:

  • príklady z regiónov,
  • rady pre efektívne odpadové hospodárenie,
  • novinky z odpadárskej legislatívy,
  • naše najnovšie riešenia a produkty.