JRK | Viete ako využiť výnimku z povinnosti o triedení kuchynského odpadu? - Pre menej odpadu

Späť na zoznam článkov

Viete ako využiť výnimku z povinnosti o triedení kuchynského odpadu?

Novela zákona o odpadoch ručí výnimky pre samosprávy v prípade povinnosti zaviesť a zabezpečovať vykonávanie triedeného zberu komunálneho odpadu pre biologicky rozložiteľný kuchynský odpad.  Zostáva jediná.

Od roku 2021 by pre triedenie kuchynského bioodpadu mala platiť už len jediná.  Nebudú ju musieť vykonávať len samosprávy, v ktorých 100 % obyvateľov obce resp. časti obce (napr.mestská časť) kompostuje bioodpad v kompostovacích zásobníkoch. 

Vybavte domácnosti kompostérmi a využite výnimku

Množstvo samospráv už pre občanov zabezpečilo kompostéry. Využili na to vlastné zdroje, prostriedky z 23. výzvy OP KŽP alebo zo zdrojov Environmentálneho fondu. Ešte stále ich však nemajú všetci občania. Povinnosť by mala platiť už čoskoro. Preto je dobré sa na ňu včas pripraviť.

Naši regionálny manažéri vám s tým pomôžu  – zobraziť kontakty

Čas sa kráti a jarné obdobie je ideálne na zavedenie domácneho kompostovania. Vyberte si z našej širokej ponuky kvalitných a v samosprávach overených kompostérov.

Získajte viac informácií o kompostovaní a kompostéroch
záhradné kompostéry, kompostovanie v samospráve

Vďaka kompostérom znížite aj množstvo skládkovaného ZKO

Aké máte možnosti?

Ak ste už kompostéry nakúpili v minulosti, stačí ak dovybavíte domácnosti, ktoré ich ešte nemajú. Vrámci toho zrealizujte aj osvetové prenášky. Ocenia ju aj tí, čo už kompostujú, ak pri predchádzajúcom dodaní nebola realizovaná. Zistia či postupujú správne, môžu vyladiť techniku a zdieľať svoje skúsenosti. Ostatní sa dozvedia, ako s kompostérom pracovať a dosiahnuť kvalitné výsledky.

Prečítajte si aj: Prečo sa neoplatí zabúdať na osvetu?

Ak kompostéry ešte nemáte, alebo vám ich chýba viac, rozdeľte investíciu na viac častí. V prvej etape kompostéry rozdajte tým, ktorí prejavia záujem o kompostovanie. V ďalšom roku poslúžia ako dobrý príklad pre ostatných.

Okrem osvety je pre úspech systému nevyhnutné uľahčiť občanom prácu s kompostérom. V tomto prípade sa osvedčil prekopávač kompostu. Zdanlivo nenápadná pomôcka, zjenoduší prácu s kompostovaným materiálom. Pomôže eleminovať negatívne vplyvy (hnitie, smrad, mušky…), ktoré sa často vyskytujú ak sa kompostéry len rozdajú bez osvety a ľudia nevedia čo s nimi majú robiť. Zabezpečí lepšie premiešanie a rozklad materiálu a kvalitnejší výsledný kompost.

Prečítajte si viac o výhodách prekopávača…

Nie je na čo čakať. Ako zaviesť kompostovanie aj vo vašej obci vám poradí náš profesionálny tím regionálnych manažérov.

Zavolajte tomu svojmu ?


Týka sa vás povinnosť zaviesť zber kuchynského odpadu?

Vyhnite sa najčastejším chybám a investujte do kvalitného vybavenia. Ponuku produktov nájdete TU, rady ako na to sa dočítate v článku Pripravte sa na triedenie kuchynského odpadu…

 

Zostaňte informovaní

Každý mesiac vám zašleme newsletter, v ktorom nájdete:

  • príklady z regiónov,
  • rady pre efektívne odpadové hospodárenie,
  • novinky z odpadárskej legislatívy,
  • naše najnovšie riešenia a produkty.