JRK | Nový zberný dvor vo Vrbovom s elektronickou evidenciou - Pre menej odpadu

Späť na zoznam článkov

Nový zberný dvor vo Vrbovom s elektronickou evidenciou

Príklady z praxe | 22.11.2022

Vo Vrbovom otvorili nový zberný dvor s cieľom zvýšiť úroveň triedenia a minimalizovať čierne skládky. Súčasťou modernizovaného dvora je aj elektronické evidencia odpadu.

Minulý rok v Vrbovom vynovili zberný dvor a začali na ňom odpady evidovať prostredníctvom systému ELWIS. Mesto aj vedúci zberného dvora si dali za cieľ vytvoriť lepšie fungujúce miesto, kde budú môcť obyvatelia Vrbového odovzdať odpad, vždy keď to budú potrebovať. Takto chcú naučiť ľudí, aby odpad nekončil zbytočne na skládke, alebo ešte horšie na nelegálnej kope za mestom.

Prečítajte si aj: ELWIS na zbernom dvore v Domaniži pomohol obyvateľom ľahšie triediť odpad. Počet čiernych skládok sa rázne znížil.

Podľa slov vedúceho zberného dvora, Daniela Mikundu, chcú vyladiť  všetky procesy, aby zabezpečili jeho plynulý chod. Zároveň chcú ľudí naučiť, aby na zberný dvor priniesli všetok odpad, ktorý nevedia doma vytriediť. Chcú zabrániť tomu, aby takýto odpad končil pohodený na čiernej skládke.

Fungovanie zberného dvora

Každý obyvateľ Vrbového, ktorý má zaplatený poplatok za odpady získa pri prvej návšteve zberného dvora odpadovú kartu. Tou sa bude preukazovať pri každom odovzdaní odpadu. Pri dovezení odpadu pracovník identifikuje občana prostredníctvom naskenovania QR kódu na karte. V systéme sa mu otvorí konto občana. Všetok privezený odpad odváži a priradí podľa druhu na odpadové konto. Vďaka tomu sa vytvára štatistika, ktorá poskytuje informácie o množstvách odovzdaného odpadu, úrovni triedenia občanov prostredníctvom zberného dvora a jeho vyťaženosti.

zberný dvor vo Vrbové

ELWIS na zbernom dvore v obci Vrbové

Veľký prínos vidí vedúci zberného dvora práve v používaní odpadových kariet. Na zberný dvor sa už nedostanú tí, ktorí nie sú obyvateľmi Vrbového. Tiež zistia, ktorí občania využívajú dvor pravidelne a ktorí len sporadicky.

Neprehliadnite: Odpadové karty pomohli v Lendaku obmedziť prístup neoprávnených osobám na zberný dvor. Teraz môžu odpad odovzdať len občania s trvalým pobytom v obci. Aké ďalšie výhody ponúkol ELWIS obci?

Vrbovčania by mali na zberný dvor prinášať už rozobratý veľkoobjemový odpad, napr. nábytok. Aby ich viac motivovali, priniesť takýto odpad na zberný dvor, poskytujú občanom aj službu rozobratia nábytku za symbolický poplatok. Okrem toho si na zbernom dvore môžu pre vlastnú potrebu zobrať aj kompost, ktorý je vyrobený v mestskej malej kompostárni. Túto možnosť oceňujú hlavne záhradkári.

Vo Vrbovom hodnotia používanie systému ELWIS na zbernom dvore veľmi kladne. „Vždy keď niečo potrebujeme, ELWIS tím je k dispozícii a ochotní pomôcť,“ hodnotí spoluprácu vedúci zberného dvora Daniel Mikunda.

Chcete aj vo vašej obci moderný zberný dvor? Dohodnite si konzultáciu so svojím regionálnym manažérom ešte dnes.

prevadzka zberneho dvora v obci Vrbove
zberný dvor vo Vrbové
zberný dvor vo Vrbové
zberný dvor vo Vrbové
zberný dvor vo Vrbové

Zostaňte informovaní

Každý mesiac vám zašleme newsletter, v ktorom nájdete:

  • príklady z regiónov,
  • rady pre efektívne odpadové hospodárenie,
  • novinky z odpadárskej legislatívy,
  • naše najnovšie riešenia a produkty.