JRK | Čo zvážiť pred rozhodnutím o vybudovaní kompostárne?

Späť na zoznam článkov

Čo zvážiť pred rozhodnutím o vybudovaní kompostárne?

Všetky | 23.01.2022

Pomôžeme vám vybudovať kompostáreň a nastaviť jej fungovanie tak, aby pracovala efektívne a výsledný produkt bol kvalitný kompost.

Jednou z najväčších výziev, ktorým čelia samosprávy v oblasti odpadového hospodárstva, sú biologicky rozložiteľné komunálne odpady (BRKO) – z údržby zelene, záhrad a kuchynské BRKO. A tu sa do popredia dostáva téma budovania a rekonštrukcie kompostární.

Kde začať?

Kompostovanie je technologický proces výroby kompostu, preto sú nevyhnutné odborné znalosti a dodržiavanie postupov. Dôležité je správne navrhnutie kompostárne a jej efektívna prevádzka. Už pri samotnom dizajne je potrebné vopred analyzovať množstvo a druhy odpadov, ktoré sa budú zhodnocovať. Zároveň netreba zabudnúť ani na vhodnú infraštruktúru zberu a informovanie občanov, ako bude triedenie BRKO prebiehať.

 • Ako vypočítať kapacitu kompostárne? Akú úlohu v tom zohráva systém zberu odpadov?
 • O koľko percent dokáže navýšiť kapacitu kompostárne prekopávač?
 • Ako namodelovať dozrievací proces?
 • Máme obavy zo sťažností obyvateľov. Je možné eliminovať zápach?
 • Aké sito si vybrať, ak chcem kompost predávať?

Nemusíte v tom byť sami.  Náš odborný tím sa venuje budovaniu profesionálnych kompostární viac ako tridsať rokov a má skúsenosti z celého sveta. Pomôžeme vám vytvoriť riadenú kompostáreň s optimálne nastaveným procesom kompostovania. Prinášame unikátne spojenie technológie na riadenie výroby kompostu a profesionálnej kompostovacej techniky, ktorá uľahčí prácu. Toto a ešte viac vám radi zodpovieme na osobnom stretnutí.

Dohodnite si odbornú konzultáciu ešte dnes

Technika pre kompostarne - pokryvanie geotextilnie

Problémom slovenských samospráv je nedostatok zariadení na zhodnotenie biologicky rozložiteľných odpadov. Ďalším problémom je, že tých málo ktoré fungujú, neprodukujú kvalitný výstup – hodnotný kompost. Sme pripravení zmeniť to. Pretože správne kompostovať, to nie je len tak… navoziť bioodpad na hromadu a nechať ho tam. V takýchto kopách prebiehajú viac anaeróbne procesy, nie aeróbne. A preto ani výsledok nemôže byť rovnaký.

Súvisiace články: Prečo slovenské kompostárne nefungujú? Čítajte viac…

kompostaren, profesionalna kompostaren

Na čo myslieť pri vybudovaní kompostárne?

 • pozemok – váš pozemok dokážeme využiť na maximum, posúdime sklony, počasie, úhrn zrážok či smer vetra, navrhneme optimálne toky odpadov a tiež obslužné úkony tak, aby sme minimalizovali nároky na pracovné hodiny a prejazdy,
 • projekt – pomôžeme vám s prípravou projektu, ktorý bude spĺňať všetky požiadavky a parametre, aby sa vám nestalo, že až počas prevádzky zistíte, že na manipulačných plochách sa zabudlo na potrebný priestor pre otočenie sa traktora s prekopávačom, alebo že musíte kropiť základky mestskou vodou,
 • hygienizácia bioodpadu – navrhneme vhodnú technológiu na neutralizovanie patogénnych látok v BRKO bez zápachu, ktorý by mohol obťažovať obyvateľov či bez prístupu hmyzu, hlodavcov a inej zveri,
 • technika – odporučíme vám kompatibilnú kompostovaciu techniku, ktorá bude spĺňať špecifické požiadavky pre kompostovanie (napr. plazivé rýchlosti traktora nevyhnutné na prekopávanie základky, prekopávacie zariadenia pre dosiahnutie rýchlejšieho procesu a teda úsporu času a peňazí… ,
 • priebeh procesu kompostovania – na procesoch záleží, preto nastavíme fungovanie kompostárne tak, aby bol zabezpečený vyvážený pomer jednotlivých druhov biologicky rozložiteľného odpadu, automatizované riadenie procesov a meranie teploty v základke bez potreby dennej obsluhy na prevádzke,
 • logistika odpadu – kapacita kompostárne má veľmi veľa spoločného s nastaveným systémom zberu. Spoločne dokážeme uviesť do praxe opatrenia, ktoré maximalizujú triedenie bioodpadov, a tým zvyšujú mieru triedenia a znižujú náklady na skládkovanie ZKO.

Máte otázky? Neviete si rady? Zdá sa vám to komplikované? Kontaktujte nás.

Naši zákazníci sa môžu plne spoľahnúť, že im proces vybudovania kompostárne zrealizujeme profesionálne a komplexne. Nadizajnujeme prevádzku i stavbu tak, aby bol efektívne využitý priestor a prevádzkové náklady boli čo najnižšie.

Využite biologicky rozložiteľný odpad a vytvorte kvalitný kompost za krátky čas. Poskytujeme profesionálny prístup k vybaveniu a riadeniu kompostárne. Zvýšite prevádzkovú a finančnú efektívnosť a vyrobíte kvalitný kompost.

Zaujíma vás ako vybudovať kompostáreň vo vašom regióne? Kontaktujte nás. 

 

Zostaňte informovaní

Každý mesiac vám zašleme newsletter, v ktorom nájdete:

 • príklady z regiónov,
 • rady pre efektívne odpadové hospodárenie,
 • novinky z odpadárskej legislatívy,
 • naše najnovšie riešenia a produkty.