JRK | Analýza vo Valaskej: Bytovka či dom, stále v ZKO skončí viac ako 40% bioodpadu - Pre menej odpadu

Späť na zoznam článkov

Analýza vo Valaskej: Bytovka či dom, stále v ZKO skončí viac ako 40% bioodpadu

Príklady z praxe | 13.07.2020

Mýtus, že na dedine sa do košov nevyhadzuje bioodpad sme vyvrátili ďalšou analýzou odpadu. Obyvatelia bytoviek aj rodinných domov vo Valaskej na skládku stále vyhadzujú veľa bioodpadu.

Mnoho analýz odpadu, ktoré sme mali od jari naplánované zabrzdili opatrenia v súvislosti s koronavírusom. V polovici júna sa však situácia zlepšila natoľko, že sme mohli opäť začať. Prvou obcou, v ktorej sa realizovala, bola Valaská neďaleko Banskej Bystrice.

analyza odpadu, valaská, brko, zloženie odpadu

Viac ako 40% odpadu v smetných košoch tvoril bioodpad

Zistite ako je na tom vaša obec. Objednajte si analýzu odpadu

Na objednávku obce sme porovnávali zloženie vzorky odpadu z rodinných domov s obsahom nádob z bytoviek. Do analýzy boli zapojení aj pracovníci obce a naše odhodlané stážistky, ktoré študujú odpadové hospodárstvo na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre.

analyza odpadu, plytvanie potravinami, JRK, Valaska, odpad

Jedlom sa plytvá všade

Pod vedením našej regionálnej manažérky Jany Nékyovej pretriedili viac ako 200 kilogramov odpadu z 1 100 litových nádob z bytoviek a takmer 50 kg odpadu z 110 litových nádob z domov. Ako pri každej analýze, prebehol výber nádob náhodne a analyzovala sa vzorka 5 % nádob v obci.

https://www.youtube.com/watch?v=Lom65NJUsG4

Prečítajte si tiež: Šokujúca analýza v Krásne nad Kysucou

Jedlom sa plytvá aj na dedinách

Analýza preverila odhodlanie všetkých zúčastnených. V oboch vzorkách mal najväčšie zastúpenie biologicky rozložiteľný odpad – viac ako 40 %. Okrem zeleného odpadu sme aj pri tejto analýze natrafili na množstvo vyhodených potravín. Opäť sa preukázalo, že plytvanie jedlom je celoslovenským fenoménom. Vo vzorke z bytových domov ho bolo o niečo viac, ako v rodinných domoch.

Analýza odpadu, Valaská, JRK

Výsledky analýzy z bytových domov

 

analýza odpadu, Valaská, triedenie odpadu

Výsledky analýzy odpadu z rodinných domov

Z toho, čo nemuselo skončiť na skládke mali na druhom mieste najväčšie zastúpenie plasty. Tvoril priemerne až 20 %. Ostatný zložky odpadu ako papier, kovy, textil či sklo dosahovali hodnoty menej ako 5 %.

Je však potrebné zdôrazniť, že z celkového objemu analyzovaného odpadu tvoril zmesový komunálny odpad menej ako tretinu. Občania a v konečnom dôsledku aj samospráva takto vyhadzujú vlastné peniaze na skládku. Odpad, ktorý sa dá ešte využiť, mohli triedením premeniť na cennú surovinu alebo prírodné hnojivo.

https://www.youtube.com/watch?v=uHKadhaZSPU&feature=youtu.be

Musíme začať každý od seba…

Z toho, čo všetko skončilo v smetných košoch boli šokované naše stážistky a hlavne pracovníci obce. Nechápali, ako ich susedia môžu takto plytvať jedlom. ,,Ľudia sa sťažujú, že nemajú peniaze a pritom vyhadzujú celé kusy mäsa. Mali by sme separovať všetko čo sa dá. Každý však musí začať od seba, aby sme sa navzájom zlepšili, “prehlásili po našej otázke, čo by odkázali spoluobčanom. ,,My robíme všetko preto, aby bola naša Valaská čistejšou obcou.“

Obec si analýzu objednala, pretože chce relevantný podklad pre ďalšie rozhodovanie o vývoji odpadového hospodárstva. Výsledky chce tiež prezentovať občanom, aby si uvedomili, že ak svoj postoj k odpadu nezlepšia budú si musieť z roka na rok zvyknúť na vyššie poplatky.

Nevyhadzujte peniaze samosprávy ani občanov na skládku. Zistite ako zlepšiť odpadové hospodárstvo. Poradia vám naši regionálni manažéri v každom kraji.

 

Zostaňte informovaní

Každý mesiac vám zašleme newsletter, v ktorom nájdete:

  • príklady z regiónov,
  • rady pre efektívne odpadové hospodárenie,
  • novinky z odpadárskej legislatívy,
  • naše najnovšie riešenia a produkty.