Ako zvýšiť mieru triedenia odpadu? Odpovede sme hľadali na ďalšom stretnutí so zástupcami samospráv.
Príklady z praxe | 28.05.2018
Náklady na odpadové hospodárstvo vo väčšine samospráv tvoria výrazný podiel rozpočtu. Ako efektívne nastaviť systém, ktorý by zohľadňoval očakávaný nárast poplatkov za skládkovanie a zároveň by motivoval občanov k zodpovednejšiemu správaniu?
V spolupráci s Inštitútom cirkulárnej ekonomiky sme zorganizovali ďalšie stretnutie so zástupcami samospráv, tentokrát na západnom Slovensku v obci Veľký Ďur. Diskutovali o aktuálnej situácií v odpadovom hospodárstve. O svojich skúsenostiach v zaobchádzaní s biologicky rozložiteľným odpadom, triedeným odpadom a o motivovaní občanov. Vo všeobecnosti im chýbajú informácie o reálnych množstvách vyprodukovaného odpadu. Samosprávy by privítali adresný a motivačný systém, ktorí prinesie lepší prehľad o stave odpadov v obci a v jednotlivých domácnostiach. Tí, ktorí zodpovedne triedia odpad získajú prednostne kompostéry alebo zľavu z poplatku.
Samosprávy by sa mali postupne pripravovať na možnosť postupného, no výrazného zvýšenia poplatku za uloženie odpadu na skládku. Riešením ako platiť menej je zvýšenie miery triedenia odpadu. Na stretnutí vo Veľkom Ďure sme jednotlivým účastníkom vypočítali aktuálnu mieru triedenia.
Zistené výsledky potvrdzujú, že priemerná miera triedenia v zúčastnených samosprávach je 16 %. Poplatky za skládkovanie sú však v mnohých obciach poddimenzované (najmä v tých, v ktorých katastri sa nachádza skládka odpadu) a ďalšie výrazné zvýšenie by mohlo byť pre občanov nemilým prekvapením. Navyše mnohé obce a mestá už dnes doplácajú na odpadové hospodárstvo v záujme nezvyšovania poplatkov pre občanov.
Aký je predpokladaný vývoj poplatkov za skládkovanie?
Seminár vo Veľkom Ďure priniesol podnety ako zvýšiť mieru triedenia.
Ako zvýšiť mieru triedenia a pripraviť sa na zvyšovanie poplatkov? Samosprávam odporúčame:
- sústrediť sa na spracovanie BRKO z domácností a verejnej zelene na mieste jeho vzniku (v záhradných kompostéroch, formou komunitného kompostovania alebo vo veľkokapacitných kompostovacích zásobníkoch na verejných plochách). Môžu tak znížiť množstvo produkovaného odpadu priemerne o 50 %
- zriadiť malú kompostáreň pre spracovanie zelene z veľkých plôch a prebytkového BRKO z domácností
- pozorne evidovať všetky druhy odpadov – zamedziť nelegálnemu zberu a výkupu odpadov, ktoré následne chýbajú v evidencii a znižujú mieru triedenia v samospráve. Je potrebné evidovať všetky vážne lístky za odpady, ktoré v obci alebo meste vznikajú, pretože ak samospráva spracúva alebo triedi tento odpad nemá o ňom žiadny záznam, sama si zhoršuje mieru triedenia
- vytvoriť zberný dvor, kde budú môcť občania prinášať odpad, ktorý často končí v ZKO alebo na čiernych skládkach
- aktívne a pravidelne pracovať na informovaní a vzdelávaní obyvateľstva. Od malých detí, ktoré najrýchlejšie rozšíria zmenu myslenia do domácností cez strednú a staršiu generáciu. Je veľmi dôležité, aby pochopili svoju zodpovednosť za produkovaný odpad.
Stretnutie so zástupcami samospráv sa konalo aj na východnom Slovensku
Chcete vedieť viac o evidencii odpadov?
Zostaňte informovaní
Každý mesiac vám zašleme newsletter, v ktorom nájdete:
- príklady z regiónov,
- rady pre efektívne odpadové hospodárenie,
- novinky z odpadárskej legislatívy,
- naše najnovšie riešenia a produkty.