JRK | Zodpovedný prístup k produkcii odpadu - Pre menej odpadu

Späť na zoznam článkov

Zodpovedný prístup k produkcii odpadu

Nezaradené | 11.01.2024

Slováci sa začínajú čoraz viac zaujímať o triedenie odpadu a triedime ho naozaj viac ako pred pár rokmi. Je však ešte priestor na zlepšenie?  Odpoveďou na túto otázku je jednoznačne ÁNO. Môžeme sa zamerať aj na iné odpady, ktoré vznikajú a lepšie ich triediť alebo ovplyvniť množstvo odpadu už pri nákupe.

Plánujte jedlá dopredu

Naplánujte si dopredu, čo budete jesť na najbližšie tri dni a vytvorte si pred každou návštevou obchodu podrobný nákupný zoznam. Pri jeho písaní si nezabudnite najprv skontrolovať chladničku, chlebník a komoru, aby ste zistili, čo máte a čo vám chýbaNenechajte sa nachytať výhodnými” akciami, ktoré vám môžu popliesť hlavu a odnesiete si domov tak aj jedlo, ktoré nespotrebujete. Odporúčame vám radšej nakupovať v bezobalových obchodoch a na trhochkde si naberiete potraviny na váhu a ešte sa vyhnete aj zbytočným plastom! 

kuchynský odpad

 

Aj nevzhľadné je dobré 

Takmer všetky potravinové reťazce majú plné regály s esteticky dokonalou zeleninou a ovocím. Čo sa však stane s tými, ktoré nie sú dokonalé? Častokrát o ne nie je záujem a ostávajú v regáloch osamotené, prípadne putujú rovno do koša. Takéto potraviny sú však rovnako dobré ako ostatné. Mäkké ovocie, zoxidovaná alebo gumená zelenina nie sú síce vábivé svojím výzorom a konzistenciou, ale môžu byť spotrebované do smoothiespomazánok alebo polievok. 

 

Naučte sa odlišovať dátum spotreby a dátum minimálnej trvanlivosti

Až tretina Slovákov nevie s určitosťou povedať, aký je rozdiel medzi dátumom spotreby a minimálnou trvanlivosťou. Naučte sa rozlišovať medzi týmito dátumami. Plánujete zjesť jogurt ešte v deň nákupu? Vezmite si ten, ktorého dátum spotreby končí skôr.  

  • Dátum spotreby stanovuje deň, dokedy je potravina stále bezpečná na konzumáciu. Označujú sa ním čerstvé potraviny ako mäso či mliečne výrobky. 
  • Dátum minimálnej trvanlivosti je dátum, dokedy si daná potravina udržiava svoju kvalitu. Tieto suroviny môžete po správnom uskladnení konzumovať aj po uplynutí dátumu. Najčastejšie ním označujeme cestoviny, mlieko, ryžu či konzervy. 

 

Udržujte si prehľad v chladničke

Chladnička je srdcom našich kuchýň. Mali by sme ju udržiavať čistú a zbytočne ju neprepĺňať. Pozornosť by ste mali venovať aj tomu, aké v nej máte uskladnené jedlo a pravidelne meniť jeho umiestnenie. Pri každom novom nákupe presuňte nové potraviny dozadu a staršie umiestnite dopredu. Chladničku však nenechajte príliš dlho otvorenú, aby udržiavala vnútro chladné. Teplota v nej by mala byť od 1 do 5 °C. 

BRKO

 

Správne skladovanie potravín je základ

Aby sa potraviny nepokazili, musíte ich správne uskladniť. Otvorené trvanlivé potraviny presypte do uzatvárateľných obalov, aby ich nenapadli škodcovia. Do chladničky umiestnite len tie suroviny, ktoré potrebujú chlad – čerstvá kukurica, špenát či drobné lesné ovocie. Iné druhy ovocia a zeleniny naopak nepatria do chladničky, aby nestratili svoju chuť. Paradajky, cibuľu či zemiaky radšej umiestnite do komory. 

Tip pre vás: jahody, ríbezle, čučoriedky či maliny pred uskladnením namočte do studenej octovej vody – vydržia dlhšie čerstvé.  

Viac rád, ako udržať zeleninu, ovocie či mliečne výrobky dlhšie čerstvé nájdete na stránke free-food.sk. 

kuchynský odpad

 

Darujte druhú šancu 

Ak sa snažíte neplytvať potravinami, no aj tak sa vám stane, že musíte niečo vyhodiť, nezúfajte. Pri správnom vytriedení alebo skompostovaní dáte jedlu druhú šancu. Stane sa z neho kompost plný živín, ktorý obohatí našu pôdu alebo vašu záhradku. 

 

 

Zostaňte informovaní

Každý mesiac vám zašleme newsletter, v ktorom nájdete:

  • príklady z regiónov,
  • rady pre efektívne odpadové hospodárenie,
  • novinky z odpadárskej legislatívy,
  • naše najnovšie riešenia a produkty.