JRK | V Nórsku sa inšpirujeme skúsenosťami lídrov v oblasti odpadového hospodárstva - Pre menej odpadu

Späť na zoznam článkov

V Nórsku sa inšpirujeme skúsenosťami lídrov v oblasti odpadového hospodárstva

Príklady z praxe | 24.01.2018

Neustále hľadáme nové partnerstvá a inovatívne prístupy na riešenie odpadového hospodárstva. Tentokrát sme spolu s Inštitútom cirkuárnej ekonomiky  vycestovali na pracovnú cestu do nórskeho Osla. 

Našim cieľom bolo získanie informácií o tom, aká by mohla byť budúcnosť moderného odpadového hospodárstva na Slovensku. Severské krajiny, ktoré sú lídrami v riešeniach pre moderné odpadové hospodárstvo, nám môžu odovzdať relevantné informácie a praktické skúsenosti.

V rámci nášho bohatého programu sme sa zúčastnili inšpiratívneho stretnutia s organizáciou Biomimicry Norway. Organizácia sa snaží podporovať trvalo udržateľné inovácie v praxi a využívať inšpirácie z prírody v každodennom živote. Aplikuje prírodné procesy napríklad vo vývoji technológií a v dizajne produktov. Zástupcovia organizácie Biominicry nám prezentovali svoje riešenie, využitím príkladu konštrukcie plutiev veľrýb pri vývoji veterných turbín a zvýšení ich efektivity. Ďalšou zaujímavosťou bol vývoj extra rýchlych vlakov Shinkansen v Japonsku, pri ktorom čerpali inšpirácie z vtáčej ríše. Skúsenosti z nórskych samospráv budú veľmi užitočné pri prezentovaní a implementácii nových prístupov v podmienkach slovenského odpadového hospodárstva.

Táto aktivita bola podporená z grantov Európskeho hospodárskeho priestoru a Nórskych fondov.

Prečítajte si aj ako rieši odpadové hospodárstvo mesto Oslo. 

 

 

Zostaňte informovaní

Každý mesiac vám zašleme newsletter, v ktorom nájdete:

  • príklady z regiónov,
  • rady pre efektívne odpadové hospodárenie,
  • novinky z odpadárskej legislatívy,
  • naše najnovšie riešenia a produkty.