Môžu byť aj nádoby na smeti SMART?

05.02.2020

Neporiadok v nádobách na ZKO je veľkým problémom v samosprávach s väčším zastúpením rodinných domov hlavne pri prechodne na evidovanie odpadu alebo množstvový zber. Ak plánujete zaviesť zber a triedenie kuchynského biologicky rozložiteľného odpadu určite hľadáte nádoby, ktoré minimalizujú nežiaduce prejavy rozkladu bioodpadu ako zápach či výluhy… Ako je na tom vaše meste či obec?

Malá, veľká, čierna, šedá či dokonca zelená?

Možno to poznáte, občania dostali nádoby na ZKO a triedenie. Ďalšie si postupom času zaobstarali sami, lebo im tá pôvodná nestačila. Niektoré sú naozaj staré či polorozpadnuté. Neporiadok vo veľkostiach navyše ešte viac komplikuje celý systém. Niekto má plechovú 110 litrovú, iný 120 či dokonca 240 litrovú nádobu na ZKO. O pestrofarebnosti týchto nádob ani nehovoríme. Ak sa rozhodujete pre elektronickú evidenciu odpadu, zozbieranie dát od každej domácnosti dá naozaj dosť práce.

nádoby na ZKO, nádoby na triedenie, evidencia odpadu ELWIS
Nádoby sú často rôzne nielen medzi susedmi , ale aj domácnosti
Uľahčite si zmenu systému

Aby ste mali čo najmenej starostí a práce, pri zavádzaní evidencie odpadu alebo zmene systému zberu odpadu odporúčame vymeniť aj „zvozový park“ a investovať do nových nádob.

Prvým krokom môže byť centralizácia zberných nádob na ZKO. Každá domácnosť dostane novú nádobu, ktorá je navyše hneď predpripravená na smart riešenie pre odpadové hospodárstvo. Jej automatickou súčasťou je označenie originálnym napr. QR kódom a RFID čipom. Ušetríte čas – minimálne dva alebo aj viac dní, ktoré by ste strávili nalepovaním nálepiek alebo inštalovaním čipov na staré nádoby. Domácnosti získajú s novou nádobou aj štartovací balík a informácie o zmene systému.

Pri zavádzaní množstvového zberu, vďaka novým nádobám nastavíte spravodlivé a jasné a jednotné podmienky zberu. Na začiatku sa to môže zdať ako vyššia investícia. Zjednotenie systému vám však ušetrí mnoho starostí, ktoré môžu zhltnúť veľa času. Iné ako určené nádoby sa nebudú môcť používať a vyvážať.

Bez smradu a efektívne

V prípade zavedenia triedenia kuchynského biologicky rozložiteľného odpadu sa tiež oplatí podchytiť celú infraštruktúru hneď na začiatku. Nedajte šancu nespokojným občanom – vyhnite sa zápachu, hnitiu, muškám, prilepeniu odpad na nádobu a iným sťažnostiam. Stačí pár detailov, ktoré zlepšia kvalitu triedenia. Zvoľte nádoby, ktoré v tom s vami budú spolupracovať. Majú zabezpečené prevzdušňovanie, systém prevetrávania, mriežku na stekanie prebytočnej vlhkosti či vetrací otvor vo vrchnej časti veka. Bioodpad lepšie preschne, zníži svoju hmotnosť, nesmrdí, nehnije a v konečnom dôsledku sa ho do nádoby zmestí aj viac.

Zobraziť parametre nádob 
nádoby na triedenie, schaffer nádoby, evidencia odpadu
Nové nádoby už majú v každej domácnosti.
Ako to môže vyzerať v praxi?

V obci Lendak sa rozhodli pre zavedenie množstvového zberu ZKO, ktorý prepojili s elektronickou evidenciou odpadu ELWIS. Samospráva sa rozhodla vymeniť aj všetky nádoby. Každá domácnosť dostala novú nádobu, so zabudovaným RFID čipom, ktorý nie je potrebné ho dodatočne inštalovať.

Zníži sa aj riziko poškodenia kódu alebo snímača v porovnaní s dodatočnou inštaláciou. Všetci občania sú na rovnakej štartovacej úrovni. Majú nové odolné nádoby, pripravená na použitie, evidenciu a spravodlivejší systém.

Zistite viac o evidencii odpadu v Lendaku 

 

V Lendaku, ale aj vo vašej samospráve môžete zbierať, evidovať a triediť odpad bez starostí vďaka kvalitný a zároveň praktickým nádobám od spoločnosti Schäffer, ktorých sme výhradným dodávateľom pre český a slovenský trh.

Chcem cenovú kalkuláciu na nádoby

Ako by evidencia mohla fungovať u nás?

 

Predchádzajúci článok Ďalší článok
Zavrieť video