Množstvový zber odpadu v Európe
Všetky | 23.10.2024
Odpadové hospodárstvo predstavuje globálnu výzvu, ktorá si vyžaduje inovatívne prístupy, ktoré prispievajú k ochrane životného prostredia, šetria obmedzené prírodné zdroje a podporujú ciele EÚ v oblasti recyklácie. S cieľom naplniť tieto výzvy mnohé európske mestá zavádzajú model množstvového zberu, ktorý je vo svete známy ako „Pay As You Throw“ (PAYT) teda plať za to, čo vyhodíš.
Súvisiace články:
-
Čo je množstvový zber odpadu a aké formy poznáme?
-
Aké výhody prináša množstvový zber odpadu pre samosprávy a občanov?
-
Ako zaviesť množstvový zber odpadu pre domácnosti v bytových a rodinných domoch?
Inšpiratívne príklady z praxe
Väčšina členských krajín EÚ prijalo model množstvového zberu (PAYT) v rôznom rozsahu s ohľadom na vlastnú odpadovú legislatívu. Lídrami v rámci systému “Plať za to, čo vyhodíš” sú talianske regióny Treviso a Trento, ktorým sa vďaka množstvovému zberu podarilo znížiť produkciu zmesového komunálneho odpadu na 40 kg na obyvateľa ročne. Príkladným je mesto Parma, ktorá vypracovala a zaviedla stratégiu nulového odpadu vrátane zberu od dverí. Odstránili všetky spoločné nádoby na stojiskách a do každej domácnosti (rodinných domov i bytových jednotiek) distribuovali 40 l URBA nádoby. S novým prístupom sa začalo v historickom centre mesta, neskôr sa systém zberu rozšíril do celého mesta vrátane zberu ďalších druhov odpadu (bioodpad, plast, papier a lepenka).
Zber od dverí k dverám dopĺňajú tzv. eko-stanice. Ide o kontajnery, kde môžu občania bezplatne vyhodiť separovaný odpad alebo komunálny odpad za poplatok mimo zberných dní. Užívanie staníc je adresné vďaka karte používateľa, ktorá zaručuje, že samospráva má aj naďalej prehľad o produkcii odpadov v jednotlivých domácnostiach. Dôležitou súčasťou eko-staníc bolo aj zavedenie zberu špecifických druhov odpadu ako sú použité plienky, ktoré by v opačnom prípade tvorili značnú časť zmesového komunálneho odpadu (Zero Waste Europe, 2017).
Formy množstvového zberu v Európe
Množstvový zber odpadu v mnohých európskych krajinách povzbudzuje občanov a/alebo iných producentov odpadu, aby produkovali celkovo menej odpadu. Pre úspech systému je nevyhnutné správne nastaviť zber triedeného odpadu, obzvlášť biologicky rozložiteľného odpadu, ktorý tvorí v priemere až 50 % obsahu čiernych nádob.
Ďalšími dôležitými piliermi, ktoré stoja za úspechom množstvového zberu je pohodlnosť a adresnosť celého systému (vo všeobecnosti platí, že čím je systém pohodlnejší a dostupnejší pre používateľov, tým lepšie prináša výsledky). Mnohé samosprávy sa z tohto dôvodu rozhodli okrem digitálnej evidencie zaviesť zber odpadu priamo spred dverí (tzv. door-to-door) pomocou nádob s obmedzeným objemom (napr. s objemom 40 l). Tento model je zároveň ľahko uplatniteľný aj pre zber zmesového komunálneho odpadu z domácností v bytových výstavbách (KBV).
Miera implementácie množstvového zberu v členských krajinách
Množstvový zber odpadu v niektorých európskych samosprávach prináša pozitívne výsledky už viac ako 10 rokov. Príkladom je Nemecko, v ktorom množstvový zber odpadu pokrýva približne 30 % obyvateľstva. Zavedený model sa najviac podobá slovenskému kontajnerovo-intervalovému zberu, vďaka ktorému je domácnostiam účtovaný poplatok od počtu kontajnerov vysypaných za kalendárny rok, alebo od množstva likvidovaného zvyškového odpadu. Napriek tomu, že princípy množstvového zberu zaviedli len niektoré samosprávy, systém ukázal pozitívne výsledky. Produkcia množstvového zberu v mestách a obciach odpadu klesla v priemere o 25 %. V meste Berlín dokonca modernizácia odpadového hospodárstva priniesla aj vyššiu mieru triedenia, ktorá od roku 2013 postupne vzrástla na 94 % a k poklesu zmesového odpadu na obyvateľa, a to z 342 kg na 229 kg.
Miera zavedenia množstvového zberu je v krajinách EÚ veľmi rôznorodá. V susednom Rakúsku, Chorvátsku je množstvový zber vyžadovaný právnymi predpismi o odpadoch. V iných krajinách ako Nemecko, Taliansko, Belgicko, Bulharsko a Česká republika je zavedenie dobrovoľné. Zavedenie množstvového zberu tak mestá a obce zavádzajú svojvoľne.
V nasledujúcej tabuľke od European Environment Agency je prehľad percentuálneho zastúpenia množstvového zberu v členských krajinách EÚ:
Nezáväzne vyplňte náš formulár a spoločne preskúmame vaše možnosti.
Zostaňte informovaní
Každý mesiac vám zašleme newsletter, v ktorom nájdete:
- príklady z regiónov,
- rady pre efektívne odpadové hospodárenie,
- novinky z odpadárskej legislatívy,
- naše najnovšie riešenia a produkty.