Čo je množstvový zber odpadu a aké formy poznáme?
Všetky | 23.01.2025
Väčšina slovenských samospráv vyrubuje občanom paušálne poplatok za odpad bez ohľadu na to ako triedili, alebo koľko zmesového odpadu reálne vytvorili. Nový model, známy ako množstvový zber, alebo „plať za to, čo vyhodíš“ (z anglického výrazu Pay As You Throw – PAYT), mení tento zaužívaný systém aj vďaka avizovanej podpore zo strany Ministerstva životného prostredia SR.

Súvisiace články:
-
Aké výhody prináša množstvový zber odpadu pre samosprávy a občanov?
-
Ako zaviesť množstvový zber odpadu pre domácnosti v bytových a rodinných domoch?
-
Množstvový zber odpadu v členských krajinách EÚ.
Čo je množstvový zber odpadu?
Slovenská legislatíva definuje množstvový zber ako zber zmesových komunálnych odpadov a drobných stavebných odpadov, pri ktorom ich pôvodca platí miestny poplatok za komunálne odpady a drobné stavebné odpady ustanovený podľa osobitného predpisu vo výške, ktorá je priamo úmerná množstvu týchto odpadov vyprodukovaných pôvodcom odpadu za daný čas.
Množstvový zber je možné jednoducho vysvetliť ako systém, ktorý do moderného odpadového hospodárstva vnáša férovosť a spravodlivosť. Tento model, známy aj ako „plať za to, čo vyhodíš”, uplatňuje výšku poplatku podľa skutočne vytvoreného množstva odpadu. Zároveň vytvára motivačný efekt, vďaka ktorému občania pristupujú k tvorbe odpadu zodpovednejšie a dôslednejšie triedia odpad. Vo všeobecnosti množstvový zber delíme na základné formy:
Kontajnerovo-intervalový zber
- Pri tomto type poplatku je smerodajný objem nádoby, ktorú domácnosť využíva, a cena za jej vysypanie. Pri tomto zbere odpadu si domácnosti zvolia jeden z intervalov zvozov, ktorý je určený samosprávou. V praxi sa najčastejšie stretávame s intervalom zvozu 1-krát za týždeň, 1-krát za 14 dní alebo 1-krát za mesiac. Pri výbere frekvencie zvozu sa domácnosti riadia svojou priemernou produkciou odpadu, motiváciou triediť či predchádzať tvorbe odpadu (napr. kompostovaním).
Nevážený zber
- Pri neváženom množstvovom zbere je smerodajný objem nádoby. Najefektívnejším nástrojom sú bubnové nadstavby/mechanizmy (s elektronickým zámkom a evidenciou odpadu), ktoré obmedzujú objem vynášaného odpadu na jeden výsyp.
Vážený množstvový zber
- Tento model zohľadňuje pri výrube poplatkov skutočnú hmotnosť vyvezeného odpadu. Každá nádoba je označená originálnym RFID čipom, ktorý je automaticky zaznamenaný na zberovom vozidle pri jej vyprázdnení. Evidencia odpadu umožňuje mestám a obciam analyzovať presné dáta, hmotnosť odpadu z jednotlivých domácností ako aj celkovú váhu vyzbieraného odpadu v samospráve.
Plošné zavedenie množstvového zberu na Slovensku
Množstvový zber odpadu stvárňuje moderný spôsob nakladania s odpadmi, ktorý podporuje aj Ministerstvo životného prostredia SR. Opiera sa preukázateľné výsledky a overenú prax v iných európskych krajinách, ako aj o slovenské dáta zo štúdie Inštitútu environmentálnej politiky – Spravodlivé odpady, ktorá poukázala na pozitívny vplyv množstvového zberu (znižovanie produkcie odpadu a vyššiu mieru triedenia).
Množstvový zber odpadu na Slovensku je na vzostupe. Mnohé obce a mestá zaviedli tento model celoplošne, iné ho implementovali len na niektorých častiach svojho územia v kombinácii s paušálnym poplatkom. Princípy množstvového zberu sa najčastejšie uplatňujú v domácnostiach v rodinných domoch, u ktorých je zavedenie jednoduchšie a menej nákladné. Správnymi riešeniami však množstvový zber odpadu dokáže priniesť rovnaké výsledky aj v domácnostiach z komplexnej bytovej výstavby.
Nezáväzne vyplňte náš formulár a spoločne preskúmame vaše možnosti.
Zostaňte informovaní
Každý mesiac vám zašleme newsletter, v ktorom nájdete:
- príklady z regiónov,
- rady pre efektívne odpadové hospodárenie,
- novinky z odpadárskej legislatívy,
- naše najnovšie riešenia a produkty.