JRK | Februárový tip pre menej odpadu - Pre menej odpadu

Späť na zoznam článkov

Februárový tip pre menej odpadu

Rady a tipy | 19.02.2020

Pokračujeme v našom ročnom seriáli o radách, ako postupne zlepšiť každodenný dopad na životné prostredie.

Každý mesiac vám poradíme ako na to. Budeme radi, ak sa nám pochválite, ako sa vám darí a pošlete nám fotku/video na naše sociálne siete. Samému to ide ťažšie, ale ak máte parťáka, ktorí vás podporí, z výsledkov sa tešíte o to viac. Na konci roka 2020 odmeníme troch z vás užitočným darčekom. 😉 Idete do toho s nami?

Februárový tip pre #menejodpadu

Každý z nás môže byť na inej štartovacej čiare. Preto sme pre vás pripravili jeden začiatočnícka a jeden pokročilejší tip, ako zmeniť svoje bežné návyky. Môžete ich aj navzájom kombinovať.

Začiatočnícky tip

Začnite piť vodu z vodovodu. Jednoduché, nie? Vymeňte balenú vodu za čapovanú a noste ju so sebou vo fľaši. Vytvorte si zvyk. Či už pôjde o sklenenú alebo plastovú, využijete napr. sklenený obal z kúpeného nápoja (mlieka, ovocnej šťavy) alebo si zvolíte dizajnový kúsok napríklad zo zemito.sk, nezabúdajte na ňu. Doplniť si ju môžete prakticky kdekoľvek.

Okrem toho odmietnite balenú vodu aj na rôznych podujatiach, stretnutiach či ochutnávkach. Ak máte svoju fľašu, môžete do nej načapovať v podstate čokoľvek ?. Nám sa osvedčilo vymeniť balenú vodu doma a v kanceláriách. Návštevám ponúkame čapovanú vodu z vodovodu.

Ak vám chýbajú bublinky či sladené nápoje, siahnite po výrobníkoch sódy a sirupoch (ktoré môžete kupovať tiež v sklenených obaloch od lokálnych výrobcov).

Tip pre pokročilých

Nosíte kávičku či kávu so sebou? Alebo máte radi čapované nápoje na rôznych podujatiach? Vymeňte jednorázové poháre za vlastný hrnček. Na trhu ich je množstvo, niektoré sú veľmi praktické, dajú sa zložiť a nezaberú veľa miesta.

Čoraz viac podujatí volí cestu vratných zálohovateľných plastových pohárov. Organizátori malých obecných podujatí môžu siahnuť po pohároch vyrobených zo slovenského bioplastu Nonoilen. Od roku 2020 ich Inštitút cirkulárnej ekonomiky poskytovať malým podujatiam, ktoré sa snažia predchádzať vzniku odpadu, no nemajú vlastné prostriedky na ich obstaranie. Aktivita je súčasťou projektu Festivaly bez odpadu.

Zapojte sa do našej ročnej výzvy PRE MENEJ ODPADU 2020.

Veríme, že keď v tejto snahe budeme viacerí, pomôže nám to postupne sa zlepšovať a nepoľavíme počas celého roka.  Podeľte sa s nami o vaše úspechy. Pošlite nám fotku, video, komentár, správu na naše sociálne siete alebo . Označte nás na vašom facebooku (@menejodpadu) alebo instagrame (@jrk_premenejodpadu). Tešíme sa na vaše príbehy a úspechy. 🙂

Dizajnové fľaše či skladacie poháre na kávu a mnoho ďalších udržateľných produktov a rád pre menej odpadu nájdete aj na našom e-shope ZEMITO.

 

Pozrite si tiež januárové rady pre menej odpadu 😉

Zostaňte informovaní

Každý mesiac vám zašleme newsletter, v ktorom nájdete:

  • príklady z regiónov,
  • rady pre efektívne odpadové hospodárenie,
  • novinky z odpadárskej legislatívy,
  • naše najnovšie riešenia a produkty.