JRK | Januárový tip pre menej odpadu - Pre menej odpadu

Späť na zoznam článkov

Januárový tip pre menej odpadu

Rady a tipy | 27.01.2020

Dávate si novoročné predsavzatia? Čo tak sa tento rok zamyslieť nad tým, ako znížiť svoj dopad na životné prostredie. 

Pripravili sme pre vás niekoľko užitočných rád pre menej odpadu, ktoré môžete postupnými krokmi zaviesť do vášho každodenného života.

Každý mesiac vám dáme tip ako tvoriť menej odpadu. Budeme veľmi radi, ak sa o vaše úspechy a príbehy z praxe s nami podelíte aj na sociálnych sieťach.  Veríme, že je to ako s cvičením. Samému to ide ťažšie, ale ak máte parťáka, ktorí vás podporí, z výsledkov sa tešíte o to viac. Na konci roka 2020 odmeníme troch z vás užitočným darčekom. 😉 Idete do toho s nami?

Januárový tip pre #menejodpadu

Každý z nás môže byť na inej štartovacej čiare. Preto sme pre vás pripravili jeden začiatočnícka a jeden pokročilejší tip, ako zmeniť svoje bežné návyky. Môžete ich aj navzájom kombinovať.

Začiatočnícky tip

Začnite nosiť vlastnú tašku. Pri nakupovaní potravín, oblečenia, drogérie… Vždy, keď idete do obchodu, majte so sebou aj tašku. Využite igelitky, ktoré už doma máte. Dajte si jednu do auta, ruksaku, kabelky… tak aby ste ju mali vždy po ruke. Nemusíte hneď nakupovať novú výbavu plátených tašiek. Využite to čo už doma máte. Odmietnite všetky zbytočné tašky, plastové, papierové, darčekové či konferenčné.

Údaje zo štúdie Európskej komisie potvrdzujú, že sa v používaní jednorázových tašiek zlepšujeme. Kým v roku 2010 jeden Slovák priemerne minul 466 ľahkých plastových tašiek v roku 2018 to bolo už len 17. Prispejte aj vy k tomu a skúste rok 2020 odisť z obchodov bez novej tašky. 😉

Tip pre pokročilých

K taške si pribaľte vrecúška na pečivo, ovocie a zeleninu. Asi najčastejšou zbytočnosťou, ktorú si domov nosíme sú igelitové sáčky. Zamyslite sa, koľkokrát ich ešte po vybratí pečiva či ovocia znovu použijete? Pri troche optimizmu možno dvakrát, no potom sa pravdepodobne aj tak roztrhne. 

Skúste si do každej tašky vložiť 1-2 vrecúška. Sú dostupné na rôznych e-shopoch, v niektorých obchodných reťazcoch či remeselných trhoch. Pri troche odhodlania a šikovnosti si ich môžete vyrobiť aj doma zo starého trička či záclony. Nepotrebujete ich veľa. Navyše na väčšinu ovocia a zeleniny vrecká ani nepotrebujete, veď príroda im už jeden ochranný obal vytvorila. 😉

Zapojte sa do našej ročnej výzvy PRE MENEJ ODPADU 2020.

Veríme, že keď v tejto snahe budeme viacerí, pomôže nám to postupne sa zlepšovať a nepoľavíme počas celého roka.  Podeľte sa s nami o vaše úspechy. Pošlite nám fotku, video, komentár, správu na naše sociálne siete alebo . Označte nás na vašom facebooku (@menejodpadu) alebo instagrame (@jrk_premenejodpadu). Tešíme sa na vaše príbehy a úspechy. 🙂

Štýlové tašky, praktické vrecúška na potraviny a mnoho ďalších udržateľných produktov a rád pre menej odpadu nájdete aj na našom e-shope ZEMITO.

Zostaňte informovaní

Každý mesiac vám zašleme newsletter, v ktorom nájdete:

  • príklady z regiónov,
  • rady pre efektívne odpadové hospodárenie,
  • novinky z odpadárskej legislatívy,
  • naše najnovšie riešenia a produkty.