JRK | Bioodpad z jesene oceníte počas celého roka - Pre menej odpadu

Späť na zoznam článkov

Bioodpad z jesene oceníte počas celého roka

Rady a tipy | 14.10.2019

S príchodom jesene je tu opäť obdobie, kedy záhrady pripravujeme na zaslúžený zimný odpočinok. Pri ich čistení vzniká veľké množstvo bioodpadu.

Analýzy odpadu preukazujú, že zmesový komunálny odpad obsahuje viac ako 40 % bioodpadu v každom ročnom období. Na jeseň býva zastúpený ešte výraznejšie. Tento odpad však môže byť užitočný počas ďalšej sezóny, ako cenný zdroj hnedého/uhlikatého materiálu, ktorého je počas vegetačnej sezóny nedostatok.

Samosprávam odporúčame prepojiť systém kompostovania s evidovaním odpadu z domácnosti. Vďaka prehľadu z evidencie získate nástroj na vyhodnocovanie poklesu bioodpadu v nádobách na ZKO. Pomôže zistiť, ktoré domácnosti napriek tomu, že kompostér majú, ho aktívne nevyužívajú. Môžete zistiť, že občania nemajú dostatočné kapacity na kompostovanie a umožniť im odovzdať prebytočný bioodpadu na zbernom dvore alebo v kompostárni. Spoločne predídete skládkovaniu veľkého množstva bioodpadu. Ušetríte peniaze v rozpočte, zlepšíte výsledky v miere triedenia, zredukujete množstvo odpadu a získate zadarmo kvalitné a prírodné hnojivo.

bioodpad, skládky, plné koše,

Množstvo bioodpadu stále končí na skládke

Čo na jeseň v záhrade nájdete, vám poslúži po celý rok

Platí to nielen o úrode, ale aj o bioodpade. Pri príprave záhrady na zimnú prestávku môžete odrezky z konárov, zostatky zo záhrady, vysušenú trávu či rôzne druhy lístia využiť ako zdroj suchého materiálu na celý rok. Jeho premiešavanie so šťavnatým zeleným materiálom zabezpečí vyvážené zloženie kompostu, jeho lepší rozklad a kvalitu.

komposter premium, zahradne kompostovanie

Využite živiny hnedého bioodpadu počas celého roka

Aký materiál môžete využiť?

  • Lístie – pri kompostovaní platí pravidlo – všetkého s mierou. Preto nie je vhodné vložiť všetko lístie do kompostéra naraz. Odložte si ho a využívajte počas celého roka. Môžete pomiešať rôzne druhy. Pre lepšie skladovanie a rozloženie ho kosačkou rozsekajte nadrobno. Časť môžete primiešať do kompostéra. Väčšiu časť môžete uskladniť v kompostovateľnom vreci alebo menšom kompostéri či zásobníku, aby ste ho mali poruke počas celého roka.
  • Konáre – na jar a na jeseň vzniká najviac drevného odpadu z orezávania stromov a kríkov. Aj ten môžete využiť počas celej sezóny. Môžete ho posekať nadrobno alebo zoštiepkovať v záhradnom štiepkovači. Primiešaním do zeleného bioodpadu počas celej sezóny vytvoríte rôznorodú štruktúru kompostovaného materiálu, ktorá je nevyhnutná pre lepšiu cirkuláciu vzduchu, pohlcuje nadbytočnú vlhkosť a zabraňuje hnilobným procesom v komposte.
  • Ostatný hnedý bioodpad – (napr. suchá tráva, zvyšky rastlín …) ostatný materiál, ktorý v záhrade vznikne môžete využiť rovnako. Stačí ho vysušiť, nasekať alebo narezať na menšie časti. V kompostéri sa bude jednoduchšie premiešavať a rozkladať.

Vyvážený pomer zeleného – dusikatého a hnedého – uhlikatého materiálu zabezpečí efektívnejšiu premenu bioodpadu a zvýši kvalitu kompostu.

Pripravte váš kompostér na príchod zimy

Na jeseň môžete skontrolovať úspešnosť tohtoročného kompostovania. Postupovať môžete tak ako na jar. Hotový kompost zapracujte pred zimou do pôdy, aby sa lepšie zregenerovala alebo odložiť na jar.  Ako na to sa dozviete v článku TU.

Ako prepojiť kompostovanie a evidenciu odpadu? Opýtajte na našich regionálnych manažérov – kontakt TU

 

Zostaňte informovaní

Každý mesiac vám zašleme newsletter, v ktorom nájdete:

  • príklady z regiónov,
  • rady pre efektívne odpadové hospodárenie,
  • novinky z odpadárskej legislatívy,
  • naše najnovšie riešenia a produkty.