JRK | Pripravte váš kompostér na príchod jari - Pre menej odpadu

Späť na zoznam článkov

Pripravte váš kompostér na príchod jari

Kompostárne | 27.03.2022

Naštartujte váš kompostér na novú sezónu. Odmenou pre vás bude prírodné hnojivo úplne zadarmo, lepšia kvalita pôdy aj pestovaných rastlín. Samosprávy, pripomeňte obyvateľom, ako správne kompostovať a zdieľajte článok na vašich sociálnych sieťach.

komposter na zahrade

Kompostovanie je riadený proces, či už ide o priemyselnú kompostáreň alebo záhradný kompostér. Ak sa o kompost staráte celoročne, budete ho mať k dispozícii častejšie, ako len raz za niekoľko rokov a jeho kvalita bude podstatne lepšia. Navyše sa vám môže ľahko stať, že ho pre svoje potreby budete mať nedostatok. 🙂

Kedy začať ?

Počas zimy do kompostéra veľa bioodpadu nepribudne a procesy sa spomalia. S príchodom jari, keď sa teploty počas dňa udržujú nad 10° C je ideálny čas, kedy je vhodné celý obsah kompostéra vybrať, prehodiť a prevzdušniť.  Stačí otvoriť kompostér a vybrať vrchnú vrstvu materiálu, najlepšie vidlami. Okolo kompostéra môžete rozložiť textíliu, kam obsah vyložíte, aby vám nevznikol neporiadok.  Ešte neskompostovaná vrstva výborne poslúži ako štartovací kompost, ktorý obsahuje dostatok mikroorganizmov, ktoré pomôžu urýchliť rozklad nového bioodpadu v kompostéri.

Ešte nemáte kompostéry pre vašu samosprávu? Pomôžeme vám vybrať kvalitné kompostéry a naučiť občanov kompostovať. Spoľahnite sa na naše skúsenosti
komposter na jar

Vyberte z kompostéra vlastné hnojivo

Využitie kompostu

Pod vrstvou ešte nerozloženého bioodpadu nájdete hotový kompost, ktorý môžete využiť pri jarných prípravách vašej záhrady na novú sezónu. Takýto kompost má konzistenciu podobnú pôde, preto pri jeho vyberaní z kompostéra odporúčame rýľ, aby ste tuhú masu lepšie rozdrobili na menšie časti.

Test klíčivosti 

Či je kompost pripravený zistíte jednoducho. Do nádobky vložte preosiaty kompost a navlhčite ho. Vysejte semienka žeruchy. Ak po týždni semienka vyklíčia, kompost je pripravený aj pre vašu záhradu.

Hotový kompost môžete primiešať do pôdy pri sadení alebo rozhodiť v tenkej vrstve po trávniku.  Nezabudnite ani na izbové rastliny. Pri ich prihnojení použite preosiaty kompost.  Ak v hotovom komposte objavíte väčšie časti ešte neskompostovaného bioodpadu, vložte ich tiež späť do kompostéra.

Presvedčili ste sa o tom, že nakúpiť kompostéry nestačí? Občania ich nevyužívajú alebo vám nebodaj zostali na sklade? Naši regionálni manažéri sú pripravení pomôcť aj vašej samospráve. Od analýzy aktuálneho stavu až po vyhodnotenie výsledkov a vzdelávanie občanov. Spoľahnite sa na naše skúsenosti, máme riešenie aj pre vašu samosprávu!

Od jari do jesene, dbajte na základné pravidlá kompostovania 

Na základnú vrstvu „štartovacieho kompostu“ môžete ukladať nový bioodpad. Nezabúdajte na vyvážený podiel zeleného – vlhkého bioodpadu (pokosená tráva, šťavnaté odrezky zo záhrad, odrezky z ovocia a zeleniny…) a hnedého – suchého bioodpadu, ktorý si pri orezávaní stromov, kríkov či upratovaní suchého lístia z jesene, môžete uložiť do zásoby na celý rok.

kompost, humus, komposter, jar

Využite vlastné hnojivo pre novú sezónu v záhrade

Ak dodržíte základné princípy kompostovania, na jeho blahodarné účinky nebudete musieť čakať roky. Platí preto, že pred vkladaním bioodpadu do kompostu ho zmenšite približne na veľkosť palca, aby bol kompostovací proces jednoduchší a rýchlejší. Hrubší materiál môžete spracovať napríklad v záhradnom štiepkovači. Kompostovaný materiál najlepšie pri každom vkladaní premiešajte prekopávačom, aby ste zabezpečili dostatočný prístup vzduchu a premiešali suchý a vlhký bioodpad. Kvalitný výsledok dosiahnete aj kontrolou vlhkosti materiálu. Ak je príliš suchý, môžete ho poliať alebo pridať viac zeleného bioodpadu. Ak je príliš mokrý, pridajte pripravenú drevnú štiepku, piliny, lístie alebo poslúžia aj postrihané papierové rolky z toaletného papiera či papierový obal od vajíčok.

4 zasady kompostovania

Prajeme vám veľa úspechov a kvalitnú úrodu aj vďaka vlastnému kompostu 🙂

komposter na zahrade

Zostaňte informovaní

Každý mesiac vám zašleme newsletter, v ktorom nájdete:

  • príklady z regiónov,
  • rady pre efektívne odpadové hospodárenie,
  • novinky z odpadárskej legislatívy,
  • naše najnovšie riešenia a produkty.