JRK | V Bratislave vyrástlo 21 nových komunitných kompostovísk - Pre menej odpadu

Späť na zoznam článkov

V Bratislave vyrástlo 21 nových komunitných kompostovísk

Príklady z praxe | 02.01.2019

Komunitné kompostovisko môžu využívať občania, ktorí si odsúhlasili jeho vybudovanie v blízkosti ich bytového domu. Budú vyškolení, ako správne kompostovať, čo do kompostéra patrí a čo nie,  ako sa oň starať a využívať ho.

V priebehu predchádzajúcich týždňov naši kolegovia spolu s Priateľmi Zeme SPZ inštalovali komunitné kompostoviská v rôznych častiach Bratislavy. Obstarávateľmi boli magistrát mesta Bratislava a mestská časť Nové Mesto.

Kompostéry sú zabezpečené proti neoprávnenej manipulácii zámkom a kľúče budú mať len obyvatelia uvedenej lokality. Pri inštalácii sa dbalo aj na to, aby bolo zamedzené ich odcudzeniu. Pod kompostérmi je inštalované pletivo, ktoré bráni prístupu hlodavcov, ktoré by kompost znehodnotili alebo odpad vynášali, takže nežiadúcich návštevníkov sa nemusia obávať.

CHCETE VEDIEŤ AKO VYBUDOVAŤ KOMUNITNÉ KOMPOSTOVISKO? VIAC INFO TU…

Po celej Bratislave bolo inštalovaných 21 komunitných kompostovísk s veľkosťou od 800 do 1100 litrov. Každé kompostovisko je vybavené prekopávačom, niekoľkými kompostérmi na bioodpad a jedným, ktorý slúži na uskladnenie hnedej – suchej zložky.

Zoznam miest kde nájdete komunitné kompostoviská

Veríme, že Bratislava bude dobrým príkladom aj pre ostatné mestá, ktoré si uvedomujú dôležitosť riešenia biologicky rozložiteľných odpadov aj v bytových domoch. Obyvateľom prajeme veľa úspechov pri používaní kompostérov a radosti z vytvoreného kompostu, ktorý môžu použiť ako kvalitné hnojivo vo svojich okrasných predzáhradkách alebo pre bytové rastliny či balkónové záhradky.

Ako kompostovať v komunite sa dozviete v nasledujúcom článku …. 🙂 

 

Zostaňte informovaní

Každý mesiac vám zašleme newsletter, v ktorom nájdete:

  • príklady z regiónov,
  • rady pre efektívne odpadové hospodárenie,
  • novinky z odpadárskej legislatívy,
  • naše najnovšie riešenia a produkty.