JRK | Všetko čo potrebujete vedieť o malej kompostárni od A po Z - Pre menej odpadu

Späť na zoznam článkov

Všetko čo potrebujete vedieť o malej kompostárni od A po Z

Zo sveta odpadov | 21.02.2023

Zlepšite svojím zeleným odpadom z verejných priestranstiev vaše odpadové hospodárstvo. Zvýšte svoju mieru triedenia aj vďaka malej kompostárni. Poradíme vám, čo budete potrebovať a na čo si dať pozor.

Technika pre kompostovanie - premiešanie kompostu

Ak potrebujete v samospráve spracovať veľké množstvo zeleného biologicky rozložiteľného odpadu (ďalej Z-BRO), vhodnou alternatívou je vytvorenie malej kompostárne, ktorej ročná kapacita neprevyšuje 100 ton. Jej zriadenie je podstatne jednoduchšie, ako vybudovanie priemyselnej kompostárne. No napriek tomu je dôležité dodržiavať kvalitný kompostovací proces s vhodne zvoleným technickým vybavením.

Aké vybavenie budete v malej kompostárni potrebovať?

Pre zhodnotenie Z-BRO z údržby verejnej zelene, cintorínov parkov a obecných záhrad – pokosená tráva, orezy zo stromov a kríkov – potrebujete základné technické vybavenie, ktoré si môžete zadovážiť aj prostredníctvom príspevku z Environmentálneho fondu.

hotovy kompost

Drvič/štiepkovač

Dôležitým nástrojom každej kompostárne je drvič alebo štiepkovač pre zmenšenie napr. haluzoviny, odpadu z orezávania stromov na potrebnú veľkosť, ideálne do 5 centimetrov. Ak by sme konáre a iné odrezky nezmenšili, neskompostovali by sa a manipulácia so základkami by bola obtiažna. Mnohé samosprávy na Slovensku nemajú vlastný štiepkovač a musia si ho pravidelne požičiavať, čím mestám a obciam vznikajú ďalšie náklady. Jeho nákupom – aj prostredníctvom Environmentálneho fondu – ušetríte a môžete ho požičiavať svojím obyvateľom.

Prekopávač

Pri výrobe kvalitného a výživného kompostu je potrebné základky pravidelne prekopávať. Na ich pravidelné premiešanie je ideálny prekopávač, ktorý pomáha prevzdušňovať materiál. Jeho používaním dodávame kyslík do základky, čím môžeme riadiť kompostovací proces v aeróbnych podmienkach a urýchliť premenu bioodpadu na kvalitný kompost.

Teplomer

Parameter teploty zohráva kľúčovú úlohu v celom procese kompostovania. Náhlymi zmenami teploty viete zistiť, či majú prospešné mikroorganizmy vhodné podmienky. V prípade, že teplota v záplatkách zo dňa na deň rýchlo klesne, znamená to, že mikrooraganizmy nemajú dostatok potravy na to, aby premenili bioodpad na výživné hnojivo. Na meranie teploty odporúčame použiť vpichové teplomery s dĺžkou sondy aspoň 1 meter, v závislosti od veľkosti základky. Kratšie teplomery nie sú vhodné pre kompostáreň, nakoľko zmerajú teplotu tesne pod povrchom a nie v strede základky. 

Rady pre prevádzkovateľov kompostárne do 100 ton, ale aj záujemcov o jej vybudovanie

Geotextília

Udržiava optimálne podmienky vlhkosti v základkách. Odvádza zrážky po povrchu a chráni materiál pred vyschnutím pôsobením slnka a vetra. Napriek tomu geotextília umožňuje aeróbny rozklad. Nebráni prístupu vzduchu k bioodpadu a zároveň zabezpečuje optimálnu teplotu vo vonkajších vrstvách kompostovacích základok. Mnohí iste ocenia, že geotextília okrem ochrany kompostu znižuje zápachové emisie a zabraňuje odlietavaniu materiálu do okolia.

Traktor 

Je univerzálne zariadenie a pomocník na všetko. Ťahá prekopávač, štiepkovač a často priváža bioodpad z obce na kompostáreň.

Mala kompostaren

Malá kompostáreň ponúka mnohé benefity nielen pre samosprávu, ale aj občanov. Vstupný materiál môžete zbierať z údržby verejnej zelene či priamo od občanov. Tí vám môžu odovzdať bioodpad pri pravidelných kampaňový zberoch zeleného odpadu, ktoré v samospráve realizujete pristavením kontajnerov. Z-BRO odpad vám však môžu voziť aj priamo na vytvorenú kompostáreň. Hotový kompost viete následne použiť pri údržbe zelene v samospráve alebo sa s ním podeliť s občanmi.

S vytvorením malej kompostárne vám radi pomôže. Pre viac informácii kontaktujte svojho regionálneho manažéra.

 

 

Zostaňte informovaní

Každý mesiac vám zašleme newsletter, v ktorom nájdete:

  • príklady z regiónov,
  • rady pre efektívne odpadové hospodárenie,
  • novinky z odpadárskej legislatívy,
  • naše najnovšie riešenia a produkty.