JRK | V Rovinke sa kompostuje v záhradách, pri bytovkách aj v škole - Pre menej odpadu

Späť na zoznam článkov

V Rovinke sa kompostuje v záhradách, pri bytovkách aj v škole

Príklady z praxe | 27.05.2019

V obci Rovinka pristupujú k riešeniu odpadu veľmi zodpovedne.

Pred časom obstarali kompostéry do domácností, usporiadali osvetovú prednášku pre občanov, aby bolo pre nich kompostovanie jednoduchšie.  Domácnosti ku kompostérom dostali aj praktický prekopávač kompostu. Ten uľahčuje premiešavanie komostovaného materiálu. Vďaka nemu sa bioodpad rýchlejšie premení na hotový kompost a nie je potrebné kompostér pravidelne rozoberať a celý kompost prehadzovať.

Viac o osvetových  prednáškach v Rovinke sa dozviete v článku TU.

Kompostéry umiestnili aj pred bytový dom na skúšku ako pilotnú verziu komunitného kompostoviska. Ak sa osvedčí a občania budú s projektom spokojní, je možné, že kominitné kompostoviská vyrastú aj v ďalších častiach obce. Ako naložiť s bioodpadom chce samospráva naučiť aj najmladších obyvateľov obce. Edukačný kompostér je už inštalovaný v záhrade materskej školy. Deti v škôlke budú mať k dispozícii aj košíky s kompostovateľnými vreckami, do ktorého budú zbierať bioodpad. Začiatkom ďalšieho školského roka obec v spolupráci s Inštitútom cirkulárnej ekonomiky pripravuje sériu vzdelávacích aktivít pre materskú a základnú školu, aby bolo kompostovanie bioodpadu prirodzenou činnosťou od malička.

Samospráva zaobstara aj nádoby na triedenie odpadu. Tie sú umiestnené v priestoroch obecného úradu, materskej a základnej školy, aby bol komfort triedenia odpadu lepší a podporila sa edukácia a zodpovedný prístup odpadu aj u najmladšej generácie obyvateľov obce.

 

Vyriešte bioodpad komplexne aj vo vašej samospráve. Ako na to sa spýtajte regionálneho manažéra vo vašom kraji. Kontakty nájdete TU.

 

 

Zostaňte informovaní

Každý mesiac vám zašleme newsletter, v ktorom nájdete:

  • príklady z regiónov,
  • rady pre efektívne odpadové hospodárenie,
  • novinky z odpadárskej legislatívy,
  • naše najnovšie riešenia a produkty.