JRK | Stará Halič zavádza množstvový zber - Pre menej odpadu

Späť na zoznam článkov

Stará Halič zavádza množstvový zber

Príklady z praxe | 13.01.2020

Prvý krát sa pípnutie pri skenovaní QR kódu na košoch s komunálnym odpadom ozvalo tento rok aj na juhu Slovenska v obci Stará Halič.

Obec s niečo viac ako 200 domácnosťami sa rozhodla vniesť prehľad a spravodlivosť do svojho odpadového hospodárstva . Od roku 2020 preto začína s množstvovým zberom odpadu, ktorý prepojila s evidenčným systémom odpadov ELWIS.

Zaplatia len za to čo vyhodia

Všetky nádoby z každej domácnosti boli označené špeciálnym QR kódom. Ten obsahuje informáciu o konkrétnej domácnosti a veľkosti nádoby. Na základe veľkosti nádoby domácnosti zaplatia stanovenú čiastku len v prípade, že nádobu vyložia a bude vysypaná.

Obec si od zmeny systému sľubuje spravodlivejšie financovanie komunálnych odpadov v domácnostiach. Získa prehľadné informácie o množstve vyvážaných nádob a môže nasmerovať ďalšie kroky k lepšiemu triedeniu a kompostovaniu. Navyše každá domácnosť zaplatí za toľko odpadu, koľko naozaj vytvorí.

Rozmýšľate o zavedení množstvového zberu odpadu alebo chcete zaviesť evidenciu odpadu? Naši regionálni manažéri sú pripravení pomôcť vám zvoliť najlepšie riešenie. Ozvite sa im čo najskôr 😉 

Zostaňte informovaní

Každý mesiac vám zašleme newsletter, v ktorom nájdete:

  • príklady z regiónov,
  • rady pre efektívne odpadové hospodárenie,
  • novinky z odpadárskej legislatívy,
  • naše najnovšie riešenia a produkty.