JRK | Správne sito v kompostárni ovplyvní kvalitu kompostu aj založenie základky - Pre menej odpadu

Späť na zoznam článkov

Správne sito v kompostárni ovplyvní kvalitu kompostu aj založenie základky

Všetky | 20.03.2022

Hoci sa zdá byť preosievanie kompostu jednou z najjednoduchších činnosti, ktoré v kompostárni môžeme realizovať, výber správneho preosievacieho zariadenia môže ovplyvniť viacero procesov. Nejde len o kvalitu výsledného kompostu, ale tiež množstvo nadsitnej frakcie kompostu po sitovaní.

Dnes vám predstavíme zariadenie, ktoré je na prvý pohľad až na konci kompostovacieho procesu. Správne zvolené bubnové sito však zohráva veľmi dôležitú úlohu aj pri ďalšom kompostovaní. Pretože práve nadsitná frakcia alebo tzv. štartovací kompost je výborným základom pre novú kompostovaciu základku. Obsahuje aktívne mikroorganizmy a huby, ktoré prispievajú k rozkladu biologicky rozložiteľného odpadu. Mikroorganizmy sa môžu rýchlejšie rozmnožovať a kompostovanie je rýchlejšie a účinnejšie.

Od prevedenia preosievacieho zariadenia závisí aj kvalita výsledného kompostu a jeho celkové množstvo. Ak zvolíte príliš husté sito, výsledný kompost bude veľmi jemný a bude ho málo. Navyše vytvoríte zbytočne veľké množstvo nadsitnej frakcie, ktorá sa vracia do kompostovacieho procesu a blokuje kapacitu kompostárne pre kompostovanie novo prijatého biologicky rozložiteľného odpadu.

bubnove sito, preosievacie sito

Plánujete výstavbu či modernizáciu vašej kompostárne? Spoľahnite sa na naše skúsenosti a odborný tím. Radi vám poradíme s výberom techniky a technológie

Pre efektívne fungovanie priemyselnej kompostárne na základe dlhoročných skúseností nášho tímu konštruktérov odporúčame zvoliť bubnové sito s dĺžkou aspoň 4 metre. Zabezpečíte tak dostatočné preosiatie celého objemu kompostu. V site s menšou dĺžkou nie je kompost preosiaty v celom objeme a do nadsitnej frakcie sa dostane aj to, čo by sa v dlhšom site stalo súčasťou výsledného kompostu.

Preosievacie bubnové sito KA 4018-3,5

Sito je možné inštalovať do vami požadovanej výšky vďaka systému flexibilných betónových blokov, v závislosti od používanej techniky na sypanie kompostu do násypky. Pohon bubna zabezpečuje elektromotor s plynulou reguláciou otáčok.

Násypka má objem 3,5 m³ a kompost je do preosievacieho sita presúvaný dopravníkovým pásom. Preosievacie sito je možné voliteľne doplniť o vzduchový separátor, ktorý oddelí plastové zvyšky priamo do samostatného kontajnera.

Proces preosievanie kompostu:

  • čelným nakladačom je kompost nakladaný do násypky s objemom 3,5 m3,
  • kompost sa na dĺžke štyroch metrov sita preosieva a oddeľuje sa jemná podsitná frakcia – hotový kompost,
  • väčšie časti – nadsitná frakcia – prejdú celým sitom a sústreďujú sa na opačnej strane sita – tento materiál je vhodný ako tzv. štartovací kompost, pre urýchlenie a naštartovanie aktivity mikroorganizmov a húb v novej základke.

Rozšírenie či modernizácia kompostárne o nové zariadenie alebo technológiu prináša efektívnejšie procesy a kvalitnejší kompostovací proces. Naši technici z Compost Systems majú 30-ročné skúsenosti z viac ako 400 realizácií a modernizácií priemyselných kompostární po celom svete. Spoľahnite sa preto na skúseného partnera pri výstavbe alebo rekonštrukcii vašej kompostárne.  V JRK Slovensko ste na správnom mieste. Návrh optimálnych procesov, voľba vhodnej a kompatibilnej techniky a technológie, projekcia a inštalácia riadiacich systémov sú súčasťou našej práce.

Pri každom projekte sa kladie dôraz na kvalitu výsledného kompostu, ale aj na to, aby jeho výroba bola jednoduchá z pohľadu potrebnej techniky, technológie, obsluhy a zároveň aby všetko bolo ekonomicky efektívne.

Získajte cenovú kalkuláciu na vybavenie vašej kompostárne. Kontaktujte našich regionálnych manažérov

 

Zostaňte informovaní

Každý mesiac vám zašleme newsletter, v ktorom nájdete:

  • príklady z regiónov,
  • rady pre efektívne odpadové hospodárenie,
  • novinky z odpadárskej legislatívy,
  • naše najnovšie riešenia a produkty.