JRK | S evidenčným systémom krok po kroku k obci bez odpadu - Pre menej odpadu

Späť na zoznam článkov

S evidenčným systémom krok po kroku k obci bez odpadu

Príklady z praxe | 16.05.2019

České obce sa zapájajú do projektu Obec bez odpadu.

O projekt spoločnosti JRK Česká republika s.r.o. a Institutu Cirkulární Ekonomiky z.ú. (INCIEN), Obec bez odpadu sa zaujíma čoraz viac obcí. Prvý ročník projektu bol spustený začiatkom roka 2018 na Ministerstva životného prostredia, kde sa zišli zástupcovia obcí zo všetkých kútov Českej republiky. Počas celého roka realizovali konkrétne stratégie a aktivity s cieľom zníženia množstva odpadu. Súčasťou realizovaných zmien je aj zavedenie evidenčného systému ECONIT, ktorý je českou verziou nášho systému ELWIS. (Rozdiel je v zohľadnení lokálnych a legislatívnych špecifík každej krajiny)

Hlavnou myšlienkou tohto projektu je pomôcť samosprávam naštartovať účinné kroky, ktoré povedú k dlhodobému znižovaniu množstva komunálnych odpadov, ich prevencii a k zvyšovaniu množstva triedeného odpadu.

Od začiatku projektu sú medzi zúčastnenými obcami napríklad Straškov-Vodochody, Police nad Metují, Třebotov, Hlásná Třebaň a ďalšie. Projekt je otvorený počas roka aj pre ďalšie obce, ktoré sa rozhodnú takýmto spôsobom zmeniť smerovanie ich odpadového hospodárstva.

čtečka čárového kódu

Dlhodobá spolupráca v Prostřední Bečve

V obci Prostřední Bečva po roku fungovania systému ECONIT napríklad zistili, že za rok vytriedili o 90 % viac papiera, o 74 % viac skla a o 12 % viac plastu. Celkovo znížili množstvo ZKO o 31 % a ušetrili tak na odpadoch viac ako 13 000 eur, čo pokrylo všetky náklady na zavedenie systému a zvyšok starosta rozdal občanom vo forme zľavy z poplatku za odpad.

„Priznám sa, že hoci je tu stále priestor na zlepšenie, pozitívne výsledky som po prvom roku neočakával. Za toto Vám patrí moje úprimné poďakovanie. „Predniesol ku svojim občanom starosta obce Horní Bečva Ing. Radim Gálik.

Obec vďaka systému uspela v súťaži Zlatý erb

V obci Hlásna Třebaň bol systém elektronickej evicencie odpadov zavedený v apríli roku 2018. Zmesový komunálny a triedený odpad sa zbiera od domu k domu. Občania nemusia chodiť s vytriedeným odpadom až do zberných hniezd. Na obecnom úrade získajú zdarma vrecia a etikety s QR kódmi s identifikáciou domácnosti a druhu odpadu. QR kódy lepia na vrecia s vytriedeným papierom, sklom alebo plastom.

Pre zapojenie do systému nie je podmienkou triediť všetky druhy odpadu. Vďaka evidencii obec získa dokonalý prehľad o produkcii odpadov z jednotlivých domácností. V užívateľskom rozhraní systému si môžu zastupitelia obce vygeneorvať výkazy a podklady pre rôzne štatistiky. To im zásadne uľahčuje administratívu.

V súčasnosti je do systému zapojených 190 domácností a tento počet neustále rastie. Už po druhom kvaráli od zavedenia systému sa v obci zvýšilo množstvo vytriedeného plastu o 60 %, papira o 91 %, skla o 30 % a celkové príjmy od spoločnosti EKO-KOM vzrástli o 40 %.

V silnej konkurencii získala obec druhé miesto v kategórii Smart City a najlepšia elektronická služba. ,,Veľmi nás teší, že porotcovia ocenili práve službu, ktorá výrazne pomáha k znižovaniu odpadov v obci,“ uvádza zástupca primátora Hlásná Třebaň, Vnislav Konvalinka a dodáva: ,,ocenenie je pre nás dôkazom, že sme sa v prípade odpadového hospodárstva vydali správnou cestou.

Evidujte odpad z každej domácnosti a dosiahnite lepšie výsledky v triedení odpadu. Obráťte sa ešte dnes na regionálneho manažéra vo vašom kraji. Kontakt nájdete TU.

Zostaňte informovaní

Každý mesiac vám zašleme newsletter, v ktorom nájdete:

  • príklady z regiónov,
  • rady pre efektívne odpadové hospodárenie,
  • novinky z odpadárskej legislatívy,
  • naše najnovšie riešenia a produkty.