JRK | Oblečte vašim základkam pršiplášť, eliminujete tým aj zápach z bioodpadu - Pre menej odpadu

Späť na zoznam článkov

Oblečte vašim základkam pršiplášť, eliminujete tým aj zápach z bioodpadu

Všetky | 23.09.2022

Ako ochrániť výživný kompost počas výroby, keď je vystavený vplyvom počasia? Materiál uložený v exteriéri počas výroby môže byť znehodnotený nepriaznivými podmienkami. V lepšom prípade sa “len” kompostovací proces predĺži. Ako sa tomu môžete vyhnúť?

Vo fáze výroby by materiál nemal byť príliš vlhký, aby nebol premočený a nevytváral hrudy. Na druhej strane by kompost nemal byť veľmi suchý, resp. prašný. Pred posledným spracovaním v preosievacom zariadení by mali základky obsahovať len 35 % až 40 % vlhkosti. Je preto potrebné materiál počas výroby – 12 až 16 týždňov, ochrániť pred dažďom, snehom, vetrom, priamym slnkom či náhlymi zmenami teploty.  

Ochranné rúno kompostu  

Ak chceme na Slovensku vyrábať kompost plný živín, ako u našich rakúskych susedov, mali by sme základky zakrývať geotextíliou. Týmto jednoduchým, ale efektívnym spôsobom predídete premoknutiu alebo naopak vyschnutiu materiálu. Teplé, vlhké ako aj chladné prostredie môže celý kompostovací proces predĺžiť, v niektorých prípadoch aj o niekoľko týždňov. Používaním geotextílie tomu nielen zabránite, dokonca celý proces zrýchlite. Zakrytím základky zabezpečíte, že kompostovací proces prebehne v celom objeme základky, nielen v jej jadre. Tkanina z polypropylénu navyše udrží ideálnu vlhkosť materiálu, ktorá by mala byť počas výroby okolo 40 % až 60 % . 

Geotextília chráni kompost pred vonkajším mrazom alebo pred UV žiarením počas slnečných dní. Napriek tomu prepúšťa dostatok vzduchu, vďaka čomu môže v základkach prebiehať prirodzený aeróbny proces. Ak by bola teplota počas kompostovacieho procesu príliš vysoká, prospešné mikroorganizmy by zahynuli. Nízke teploty by naopak celý proces spomalili. 

Redukcia zápachu 

Mnohí iste ocenia, že geotextília okrem ochrany základky znižuje zápachové emisie. Bráni materiál pred nadmernou vlhkosťou z dažďových a snehových zrážok. Prebytočná voda vďaka tomu nevsiakne, ale naopak, prirodzene stečie po vláknach textílie. Týmto jednoduchým riešením predídete premočeniu kompostu a nepríjemných výluhov z bioodpadu.  

Eliminovanie zápachu však prináša aj iné výhody. Zakrytím základky zamedzíte šíreniu nepríjemného zápachu, ktorý by mohol prilákať vtákov alebo hlodavcov. Zároveň zabránite úletom materiálu a nalietavaniu semien do okolia, ktoré by neskôr mohli vyklíčiť. Pri správnom kompostovaní by ste mali základky raz týždenne odkryť a prekopať. Týmto mechanickým zásahom materiál, dostatočne premiešate a prevzdušníte. Následne sa základky opäť zakryjú.  

Nepodľahnite lacným náhradám 

Počas návštev na niektorých slovenských kompostárňach sa stretávame s prípadmi, kde namiesto geotextílie na kompost používajú lacnejšiu alternatívu – stavebnú geotextíliu. Tá však nie je pre tento účel vhodná, neprepúšťa vzduch, nechráni základku pred zmenami počasia a navyše spôsobuje hnite bioodpadu, ktorému sa snažíme predísť. Z takéhoto materiálu nevyrobíte kompost plný živín. 

Manipulácia a skladovanie  

Geotextília môže v niektorých prípadoch dosahovať dĺžku 30-60 metrov. Manuálne narábanie s geotextíliou by v tomto prípade bolo veľmi obtiažne. V chladných mesiacoch, keď je povrch mokrý alebo špinavý, je  manipulácia priam nemožná. V tomto prípade odporúčame pri manipulácii používať aj navíjač geotextílie od Compost Systems, ktorý vám uľahčí pokrytie či odkrytie základky. Toto zariadenie jednoducho pripojíte na traktor s čelným nakladačom alebo na kolesový nakladač. Flexibilný navíjač je pohodlný na použitie, môžete ovládať z kabíny kolesového nakladača alebo traktora.  

Zostaňte informovaní

Každý mesiac vám zašleme newsletter, v ktorom nájdete:

  • príklady z regiónov,
  • rady pre efektívne odpadové hospodárenie,
  • novinky z odpadárskej legislatívy,
  • naše najnovšie riešenia a produkty.