JRK | Vítame novú regionálnu manažérku pre Banskobystrický kraj - Pre menej odpadu

Späť na zoznam článkov

Vítame novú regionálnu manažérku pre Banskobystrický kraj

Všetky | 19.10.2021

Aj keď je Slovensko malou krajinou v srdci Európy, počet obcí, ktoré potrebujú pomôcť s triedením bioodpadu je stále veľa. Z toho dôvodu sa náš JRK tím rozrástol o novú kolegyňu Ing. Andreu Hrušovskú, ktorá nie je v oblasti odpadového hospodárstva žiadnym nováčikom. Už v minulosti pracovala v enviro-sfére pre spoločnosť, ktorá zabezpečuje nakladanie s nebezpečnými odpadmi a poskytovala environmentálne poradenstvo vo viacerých oblastiach.

Nová kolegyna Andrea

Andrea, nová regionálna manažérka, bude v JRK Slovensko aktívne spolupracovať so samosprávami v Banskobystrickom kraji na správnom nastavení odpadového hospodárstva. Jej úlohou bude zabezpečovať nielen poradenstvo a osvetu v oblasti znižovania množstva zmesového komunálneho odpadu, ale aj individuálne navrhovať a sprostredkovať vhodné riešenia ako znížiť komunálny odpad, zvýšiť mieru triedenia a kompostovania. 

Ako sa ti páčili tvoje prvé dni v JRK?

„Začínali pobehovaním s kufrom po Bratislave v miernom strese, čo ma čaká. Ten ale opadol hneď, ako som spoznala všetkých kolegov a nadriadených. Zistila som, že sú to milí, vzdelaní, šikovní a nápomocní ľudia. Ostal už len chaos v hlave z toľkého množstva informácií, čo som sa snažila jednorazovo “ naliať ” do hlavy. Už je to lepšie, ale portfólio služieb a produktov je široké a problematika obšírnejšia akoby sa zdalo. Verím však, že sa rýchlo “oťukám” a budem pomáhať obciam a mestám riešiť problémy, ktoré ich čakajú pri nakladaní s odpadom, lebo všetko čo v JRK robíme, je pre menej odpadu.”

Andrea nová kolegyne v JRK so psom

 

Prečo si sa rozhodla pracovať v JRK?

„Keďže sama sa snažím viesť moje okolie k znižovaniu tvorby odpadov, k menšiemu konzumu, prípadne aspoň lepšej separácii odpadov bola mi činnosť spoločnosti JRK veľmi blízka. Situácia spojená s tvorbou a triedením komunálnych odpadov je u nás ešte veľmi slabá, lebo ľudia tomu neprikladajú taký význam, aký by v skutočnosti prikladať mali. JRK Slovensko je jedna zo zelených spoločností, ktoré nielen pomáhajú zlepšovať odpadové hospodárstvo v samosprávach, no zároveň má aj priamy vplyv na správanie a vzdelávanie ľudí v spoločnosti.”

Naša nová regionálna manažérka nepatrí medzi ľudí, ktorí vysedávajú doma pred televíziou, ale sama objavuje krásy Slovenska. Andrea miluje prírodu a pobyt v nej. Rada objavuje nové lesy, kopce, či už pešo alebo na kolesách, lyžiach, so psom, s kamarátmi alebo sama. Okrem bicyklovania strmým lesným terénom ju bavia aj korčule, ferraty, lezenie, ale aj loptové a raketové športy. Keď je náhodou doma a neobjavuje svet, čaruje v kuchyni a pečie zdravé koláčiky, varí alebo degustuje dobrú kávu.

Andrea nova kolegyne v JRK na lozeni

Čo robíš pre menej odpadu vo svojom voľnom čase?

„Už pri nákupe rozmýšľam, čo kúpiť, v čom to kúpiť, ale predovšetkým, či mi to vôbec treba. Veľa odpadov vzniká kvôli lenivosti, zlým zvykom a emocionálnemu nakupovaniu. Pre prípad núdze nosím všade so sebou rôzne ľanové, textilné a iné tašky, aby som nemusela nikde kupovať igelitové vrecká a tašky. Nepoužívam sáčky na zeleninu ovocie a snažím sa ju kupovať bez obalov. Ak to ide, tak uprednostním lokálnych farmárov. Keď už niečo kúpim v obale, tak rozmýšľam v akom a keď sa dá, obal ešte využijem, ale keď nie, tak ho aspoň správne vytriedim. Čo sa týka bioodpadu, ten sa snažím doma kompostovať v záhrade.”

Celý náš tím JRK Slovensko sa veľmi teší z nových kolegov, ktorí k nám tento rok prišli. Veríme, že Banskobystrický kraj získal v Andrei silnú posilu, ktorá bude pomáhať všetkým samosprávam zlepšovať odpadové hospodárstvo. 

 

Zostaňte informovaní

Každý mesiac vám zašleme newsletter, v ktorom nájdete:

  • príklady z regiónov,
  • rady pre efektívne odpadové hospodárenie,
  • novinky z odpadárskej legislatívy,
  • naše najnovšie riešenia a produkty.