JRK | Moderné technológie v kompostárni - 2. časť - Pre menej odpadu

Späť na zoznam článkov

Moderné technológie v kompostárni – 2. časť

Všetky | 10.04.2019

V minulej časti sme vám začali predstavovať fungovanie kompostárne, ktorú sme navštívili v Rakúsku, aby sme sa inšpirovali a priniesli unikátnu a efektívnu technológiu, ktorá v nej funguje aj na Slovensko.

Tak ako pri kompostovaní v záhradných kompostéroch aj pri kompostovaní v základkach je okrem dostatočného prístupu vzduchu dôležitá aj teplota materiálu. Preto, aby sa z bioodpadu stal kvalitný kompost, je potrebné kontrolovať vnútornú teplotu základok. Na základe toho je potrebné nastaviť systém ventilácie alebo prekopávania, prípadne základky zavlažiť alebo odvlhčiť. V zimnom období prebytočný výluh zbiera do nádrže a neskôr, keď je to potrebné sa ním základky zavlažujú. Preto, aby bol aj v menej priaznivých podmienkach proces kompostovania kvalitný, sú základky prikrývané textíliou. Potrebné teplo pre kompostovací proces sa tak lepšie udrží v základke. Prípadná prebytočná vlhkosť, spôsobená dažďovými alebo snehovými zrážkami sa nedostane priamo do materiálu a zabraňuje  jeho nepremočeniu.

Keď prebehne celý proces kompostovania, výsledný kompost je preostiaty. Oddelí sa menšia frakcia od hrubšej – hotový kompost od materiálu, ktorý slúži ako tzv. štartovací kompost. Ten sa použije pri zakladaní ďalšej kompostovacej základy a premiešava sa s čerstvým bioodpadom. Mikroorganizmy, ktoré obsahuje tento „štartovací kompost“ urýchľujú a skvalitňujú proces kompostovania.

Mnoho samospráv na Slovensku sa pýta, čo s hotovým kompostom?

Kvalitný kompost je vynikajúca výživa pre záhrady, no samosprávy ho môžu využiť aj na prihnojenie trávnikov, parkov, obecnej zelene, alebo okrasných plôch v obci. Naši západní susedia pochopili dôležitosť prírodného hnojiva, ktoré si môžu samy vyprodukovať. Nielenže netvoria zbytočný odpad na skládkach, získajú aj krajšie a kvalitnejšie rastliny bez chémie. Prírodný kompost má navyše priaznivé účinky aj na kvalitu pôdy.  Uhlík, ktorý by sa pri skládkovaní dostal do ovzdušia, sa pri kompostovaní viaže v pôde, ktorá ho nevyhnutne potrebuje. Zvyšuje sa tak jej kvalita a výdatnosť, zlepšuje sa štruktúra a znižuje sa erózia.

Chcete vybudovať modernú kompostáreň, ktorá spracuje bioodpad na kvalitný kompost? Kontaktujte regionálneho manažéra vo vašom kraji ešte dnes a spýtajte sa ako na to 😉

 

K predchádzajúcej časti sa môžete vrátiť tu….

 

Zostaňte informovaní

Každý mesiac vám zašleme newsletter, v ktorom nájdete:

  • príklady z regiónov,
  • rady pre efektívne odpadové hospodárenie,
  • novinky z odpadárskej legislatívy,
  • naše najnovšie riešenia a produkty.