JRK | Kompostujte s úspechom - Pre menej odpadu

Späť na zoznam článkov

Kompostujte s úspechom

Príklady z praxe | 12.04.2021

Kompostovanie je riadený proces. Či už prebieha v záhrade alebo v kompostárni, je dôležité, aby boli dodržané zásady na vytvorenie kompostu. Hnitie bioodpadu na kope niekoľko rokov nie je kompostovanie. Pripomenieme vám základné rady, ako kompostovať, aby ste sa z kvalitného kompostu mohli tešiť v každej sezóne.

Pri zavedení kompostovania v záhradných kompostéroch samosprávam vždy odporúčame, realizovať osvetovú kampaň. Jej súčasťou sú praktické prednášky, kde sa občania dozvedia, všetky dôležité informácie. Naučia sa kam kompostér umiestniť, ako začať, čo kompostovať, ako vyrobiť kvalitný kompost v priebehu jednej sezóny a ako sa vyhnúť problémom.

Vyberte si pre vašu samosprávu z našej ponuky kvalitných kompostérov

Vďaka úvodnému zaškoleniu sa potvrdilo, že občania sú s kompostérmi viac spokojní a aktívne ich využívajú. Dôležité je tiež overiť, ako sa im priebežne darí. Vďaka tomu im môžete poskytnúť pomoc alebo potrebné rady, ktoré im pomôžu odstrániť prípadné nedostatky.

Prečítajte si tiež: Prečo je osveta dôležitá – príklady z praxe

Pripomeňme si základné pravidlá, ktoré môžete svojim občanom pripomenúť práve teraz, na začiatku sezóny. (Tieto rady môžete opäť využiť tak, ako v prípade komunikačného balíčka „Ako tvoriť menej odpadu počas karantény“).

4 základné zásady kompostovania

Pri kompostovaní v akomkoľvek kompostéri platia jednoduché pravidlá. Ich dodržaním vytvoríte kvalitný kompost bez starostí. Vyhnete sa zápachu, hnilobe či nežiaducim návštevníkom v komposte.

  1. Veľkosť materiálu – ako prst

Aby sa bioodpad v komopstéri rýchlejšie rozložil, nehnil a nezapáchal je dôležité ho pred kompostovaním zmenšiť. Mal by mať veľkosť maximálne ako palec, približne 5 centimetrov. Preto odporúčame šupky z ovocia a zeleniny už pri čistení krájať na menšie kusy. Suchý materiál, napríklad konáre, môžete naštiepkovať prostredníctvom záhradného štiepkovača. Keďže vzniká hlavne na jar alebo jeseň, uložte ho do vreca v blízkosti kompostéra a pripravte si zásobu na celé obdobie.

  1. Vyvážený pomer materiálov

Aby kompost nehnil alebo sa v ňom naopak nič nedialo dosiahnete tak, že budete miešať suchý a mokrý materiál. Pokosenú trávu či zvyšky ovocia a zeleniny premiešajte napríklad so štiepkou, suchým lístim, alebo trávu len nechajte preschnúť vedľa kompostéra. Využiť môžete aj rolky z toaletného papiera alebo papierové obaly od vajíčok. Rôznorodá štruktúra navyše umožní lepší prístup vzduchu, čo podporí priebeh kompostovania.

  1. Dostatok vzduchu

Kompostovanie je proces, pre ktorý je prístup vzduchu nevyhnutný. Väčšina dobrých kompostérov má prevzdušňovacie otvory po celom povrchu a vnútorné rebrovanie. Aby sa však vzduch dostal do všetkých častí kompostu, pri každom pridaní bioodpadu, masu premiešajte. Poslúži vám na to praktický prekopávač. Vďaka tomu dostanete mikroorganizmami zo spodnej časti vyššie a nový bioodpad sa rýchlejšie premení na kvalitný kompost.

  1. Správna vlhkosť

Ak je obsah kompostéra veľmi vlhký, hnije. To je pre kompostovanie nežiadúci proces. Ak je kompost suchý, rozklad sa zastaví. Pre kompostovanie je vlhkosť dôležitá. Dosiahnete ju práve vyššie spomenutými činnosťami. Správu vlhkosť overíte tak, že z kompostéra vyberiete časť rozloženého materiálu, zovriete v pästi a vznikne vlhká hrudka. Kompost by nemal byť sypký, ani by z neho nemalo tiecť veľa vody.

Dôležité pomôcky pre lepšie výsledky

Už pri vzniku bioodpadu, napríklad v kuchyni, poslúži praktický kôš na bioodpad s kompostovateľnými vreckami. Či už kompostujete alebo sa u vás bioodpad zbiera do nádob a odváža, vďaka týmto pomocníkom bude manipulácia s bioodpadom čistá a hygienická. Košíky s prevetrávacími otvormi prispievajú k presušovaniu bioodpadu, takže sa nemusíte obávať mušiek, zápachu či výluhov. Po naplnení vrecko jednoducho hodíte do kompostéra, kde sa úplne rozloží.

Pohodlnú manipuláciu s bioodpadom v kompostéri a jeho rýchlejšiu premenu na humus zabezpečí prekopávač kompostu. Nenápadná kovová tyč so špirálou na konci však zabezpečí rýchlejšie rozloženie materiálu. Navyše pomáha k splneniu troch z vyššie spomenutých zásad kompostovania. Môžete ho mať umiestnený v kompostéri a pri každom vhodení premiešať celú masu. Kvalitný výsledok sa dostaví veľmi rýchlo.

Ako prekopávač pomohol našim zákazníkom? čítať viac….

Či už kompostujete na záhrade, v byte vo vermi kompostéri, alebo prevádzkujete kompostéreň, kompost vyrobíte len, ak sú splnené zásady kompostovacieho procesu. Hnitie bioodpadu na kope niekoľko rokov nie je kompostovanie. Naučte občanov vyrobiť vlastné hnojivo rýchlo a pohodlne. Znížite množstvo skládkovaného odpadu, znížite náklady a zvýšite ich spokojnosť s kompostérmi.

Začínate kompostovať a chcete poradiť alebo získať produkty pre lepšie výsledky? Kontaktujte našich regionálnych manažérov. 


Týka sa vás povinnosť zaviesť zber kuchynského odpadu?

Vyhnite sa najčastejším chybám a investujte do kvalitného vybavenia. Ponuku produktov nájdete TU, rady ako na to sa dočítate v článku Pripravte sa na triedenie kuchynského odpadu…

 

*aktualizácia pôvodného článku z 16.4.2020

Zostaňte informovaní

Každý mesiac vám zašleme newsletter, v ktorom nájdete:

  • príklady z regiónov,
  • rady pre efektívne odpadové hospodárenie,
  • novinky z odpadárskej legislatívy,
  • naše najnovšie riešenia a produkty.