JRK | Kompostovanie v zime? - Pre menej odpadu

Späť na zoznam článkov

Kompostovanie v zime?

Všetky | 15.01.2016

Proces kompostovania v záhradných kompostéroch prebieha počas celého roka, výnimkou nie je však ani zimné obdobie.  Vtedy sa síce proces kompostovania vplyvom chladu výrazne spomalí, avšak nezastaví. Kompostovať tak môžete aj v zime.

K tomu, aby sa zelený bioodpad premenil na výživný kompost, je potrebné zabezpečiť vhodné životné podmienky pre našich malých pomocníkov, ktorí premieňajú naše organické odpady na výživné hnojivo. Sú nimi práve malé aeróbne baktérie, dážďovky a pôdne organizmy, ktoré rovnako ako človek, potrebujú pre svoj život dostatok rôznorodej a vyváženej potravy, vzduchu, vlhkosti a optimálnu teplotu. Práve v zime, kedy klesajú teploty pod mínusové hladiny sa títo malí pomocníci ukrývajú pred chladom hlbšie v komposte, kde je teplejšie.

Tu je pár tipov ako účinne kompostovať v zime

 1. Pred zimným obdobím zabezpečte v kompostéri dostatok biologického materiálu – čím viac biologického materiálu, tým väčšie teplo v kompostéri, za ktoré sa vám pôdne organizmy odmenia pracovitosťou aj počas chladných dní.

2.Tak, ako počas ostatných období v roku, aj  v zime platí pravidlo miešania zelených dusíkatých materiálov (tráva, kuchynský bioodpad, zbytky zo záhrady, hnoj, trus…) so suchými uhlíkatými (drevená štiepka, piliny, hobliny, lístie, slama, papier…). Preto je ideálne, ak si počas jesene vytvoríte zásobu odrezkov z konárikov, prípadne drevnej štiepky. V zime ich potom môžete postupne pridávať k odpadu z kuchyne, tak, aby ste zachovali vyvážený podiel bioodpadu.

 1. V zimnom období, kedy nie je potrebné kosiť trávniky či akokoľvek upravovať záhradu prevláda biologický materiál z kuchyne. Mikroorganizmy vo vašom komposte potrebujú aj v zime príjem vyváženej potravy, a preto nepohrdnú pochutinami ako sú zvyšky zo zeleniny a ovocia, kávové usadeniny, čajové vrecúška, škrupiny z vajec, trus z králikov, kurčiat, kuchynské papierové utierky, odumreté stonky a listy z izbových rastlín. Pozor však na to, že trus mäsožravých zvierat a obsah z vysávačov do kompostu nepatria.
 2. Vysýpajte bioodpad do kompostéra po väčších v dávkach – pre kompost je lepšie, ak doň naraz vysypete plný kôš bioodpadu, ako keď bežíte ku kompostu s každou šupkou, a to hlavne v zimnom období.
 3. Pre odkladanie biologického odpadu z kuchyne je ideálnym pomocníkom kompostovací kôš s množstvom vetracích otvorov a rozložiteľné škrobové vrecká na kompostovanie. Kôš môžete mať v kuchyni (napríklad v skrinke pod drezom) a keď ho naplníte, jednoducho jeho obsah vysypete do kompostéra spolu s vrecúškom. Vrecúško sa v kompostéri časom skompostuje.  Ak je škrobové vrecúško zachované, môžete ho použiť opätovne.
 4. Pre zimné obdobie je príznačné väčšie množstvo drevného popola, ktorý je tiež vhodný do kompostu, no v rozumnej miere. Popol z uhlia však do kompostu nesypte.
 5. Vždy, keď pridáte do kompostéra čerstvý materiál, premiešajte ho s materiálom vo vrchnej časti kompostéra. Čerstvý materiál však nezakopávajte hlboko do kompostu. Unikalo by tak z neho teplo a plyny, ktoré vytvárajú životné prostredie pre našich malých pracantov (pôdne mikroorganizmy).
 6. Neodporúča sa úplné prehadzovanie kompostu počas zimného obdobia. To by malo za následok výrazné spomalenie celého procesu kompostovania. Nakoľko aj v zime potrebujú baktérie a organizmy k svojej aktivite kyslík, je dôležité dodať im ho v dostatočnej miere bez toho, aby ste im ublížili. Napríklad aerátorom (kovovým, špirálovite zatočeným prevzdušňovačom kompostu). Tak dostanete kyslík dovnútra kompostu a to bez toho, aby ste mikroorganizmy žijúce v ňom vystavovali prudkým zmenám teploty. Prehodenie kompostu a jeho dôkladné premiešanie si odložte až na jarnú sezónu, keď bude teplota pre priebeh kompostovania priaznivejšia.
 7. Ak je okolo kompostéra napadaný sneh, neodhŕňajte ho, pôsobí ako izolant pred prudkými mrazmi. Najlepšie je počkať, až sa sám postupne roztopí.

Kompostujte poctivo bioodpad z kuchyne a kompost sa Vám za to odvďačí.

 

Vyberte si z našej ponuky záhradných kompostérov
Prevzdušňovač kompostu – areátor
Kompostovací kôš
Biologicky rozložiteľné škrobové vrecká


inšpirácie čerpané z článku OZ Priatelia Zeme Slovensko

 

Zostaňte informovaní

Každý mesiac vám zašleme newsletter, v ktorom nájdete:

 • príklady z regiónov,
 • rady pre efektívne odpadové hospodárenie,
 • novinky z odpadárskej legislatívy,
 • naše najnovšie riešenia a produkty.