JRK | Evidencia odpadu už aj pod Tatrami - Pre menej odpadu

Späť na zoznam článkov

Evidencia odpadu už aj pod Tatrami

Príklady z praxe | 25.01.2020

Pred Vianocami bolo v obci Lendak rušno. Prebiehala aj  prvá evidencia odpadu prostredníctvom systému ELWIS.

V obci sa prvýkrát zbieral odpad prostredníctvom nových špeciálnych nádob na komunálny odpad, v ktorých je priamo zabudovaná identifikácia každej domácnosti. Evidenciu odpadu obec prepojila so zavedením množstvového zberu odpadu.

Prechod na množstvový zber v spojení s evidovaním odpadu

Obec sa rozhodla zmeniť celý systém od podlahy. Každá domácnosť dostala úplne novú nádobu Schäffer na zmesový odpad.  Samospráva získala presný prehľad o všetkých nádobách v domácnostiach. Navyše sú tieto špeciálne nádoby hneď pripravené na prepojenie s evidenčným systémom odpadov ELWIS. Ušetrili tak čas inštaláciou čipov či nálepiek. Súčasťou nádoby je integrovaný RFID čip, ktorý je priradený ku konkrétnej domácnosti. Je inštalovaný tak, aby sa minimalizovalo riziko jeho poškodenia a slúži na zaznamenávanie informácií o vývoze nádoby. Všetky nádoby majú navyše originálny QR kód, ktorý  po načítaní môže obyvateľom poskytnúť užitočné informácie napríklad o harmonograme vývozu jednotlivých druhov odpadu a pod.

Zistite viac o nádobách Schäffer

Nový systém – nová infraštruktúra

V Lendaku už dlhodobo pracujú na zlepšení odpadového hospodárstva.  Znižovať množstvo zmesového odpadu sa rozhodli zavedením domácneho kompostovania. Každá domácnosť dostala kompostér. Ak ich budú používať všetci občania, za rok môžu v obci predísť úniku až 70 410,77 kg CO2 do ovzdušia, ktoré zostanú viazané v pôde vo forme kompostu.

Obec so zavedením evidencie prešla na množstvový zber odpadu. Stanovila poplatky za objem jednotlivých nádob. Domácnosti si mohli vybrať medzi 120 a 240 litrovými nádobami a získať aj dodatočné 120 litrové vrecia. Tie majú slúžiť v prípade nárazového upratovania počas roka. Ich cena je vyššia z dôvodu, aby sa občania snažili tvoriť menej odpadu. Stále však budú mať možnosť zbaviť sa príležitostného odpadu, bez toho aby tvorili čierne skládky. Údaje z nádob, prípadne vriec, skenujú pracovníci obce počas zberu ZKO jednoduchou čítačkou. Každá domácnosť platí za odpad toľko, koľko reálne vyprodukuje.

V roku 2020 chce obec pre občanov zabezpečiť ešte pohodlnejšie a dostupnejšie triedenie odpadu. Preto budú môcť odovzdať odpad aj na zbernom dvore. Navyše sa bude triedený odpad z domácnosti vyvážať častejšie. Cieľom týchto opatrení je, aby bolo triedenie odpadov čo najjednoduchšie a čierne smetiaky plnili čo najmenej.

Nič nezostane nazmar

V obci funguje vrecový zber triedeného odpadu. Obec však umožnila triediť plasty, papier a sklo aj do nádob, ktoré predtým slúžili na ZKO. Občanom v prípade záujmu rozdá nálepky na označenie príslušného druhu odpadu. Staré, no stále funkčné nádoby dostanú druhú šancu a poslúžia na triedenie odpadu.

Všetci vedia ako na to

Distribúcia nádob prebiehala ešte počas jesene. Obec zrealizovala množstvo informačný aktivít, preto aby každá domácnosť vedela ako bude nový systém fungovať. Občania dostali praktický leták s informáciami o tom, ako bude evidencia odpadu prebiehať. Jeho súčasťou je aj prehľadný návod na triedenie odpadu v Lendaku. O priebehu a fungovaní nového systému budú môcť občania so zástupcami samosprávy diskutovať na pripravovanej verejnej schôdzi. Okrem toho pre nich pripravuje aj informačno-propagačné video o komplexnej zmene v odpadoch.

Chcete evidovať odpad aj vo vašej samospráve? Poradíme vám – kontakt TU 

Zostaňte informovaní

Každý mesiac vám zašleme newsletter, v ktorom nájdete:

  • príklady z regiónov,
  • rady pre efektívne odpadové hospodárenie,
  • novinky z odpadárskej legislatívy,
  • naše najnovšie riešenia a produkty.