Bohatá úroda vďaka vlastnému kompostu
Kompostárne | 13.04.2021
Keď ste sa z hotového kompostu potešili a urobili ste všetky kroky, ktoré sme vám v minulom príspevku pripomenuli, nastal čas, aby váš kompost našiel adekvátne využitie. Jeho blahodárne účinky na pôdu, úžitkové aj okrasné rastliny je už dlhodobo známy a kedysi to bol jediný a hlavne prirodzený zdroj živín.

V predchádzajúcom článku sme vám pripomenuli ako oživiť váš kompostér po jari – viac TU.
Výhody kompostu:
- pridaním kompostu do pôdy zabezpečíme pestovaným rastlinám dostatok živín počas celého vegetačného obdobia
- zlepšuje sa mechanicko-fyzikálne vlastnosti pôdy. Pôda je pórovitejšia, lepšie zadržiava vlhkosť, nevymýva sa a tým dostatok živín z kompostu znižuje eróziu pôdy a predchádza jej degradovaniu
- zlepšuje chemické a fyzikálno-chemické vlastnosti pôdy. Organická hmota z kompostu dokáže viazať ťažké kovy a čiastočne aj dusičnany. Tým zabraňuje tomu, aby sa tieto látky dostali do pestovaných rastlín
- kompost vytvára priaznivé podmienky pre vznik pôdnych mikroorganizmov a podporuje biologickú činnosť v pôde. Obohacuje pôdu o organické látky
- navyše zvyšuje odolnosť pôdy voči okysleniu, čo je dôležité v oblastiach postihnutých emisiami z priemyselných činností

Na dne kompostéra nájdete výživný kompost
Použitie a tipy kompostu:
- surový kompost – je to najčerstvejší kompost. Môžete ho nájsť v kompostéri po 2-6 mesiacoch. Môžete ho použiť ako mulč ku kríkom alebo stromom. Nie je ešte úplne vyzretý, mohol by nové rastlinky spáliť, preto ho neodporúčame používať pri jarnej výsadbe.
- vyzretý kompost – je ten, ktorý vyberiete z kompostéra na jar. Má hnedú až tmavohnedú farbu. Má hrudkovitú štruktúru, vôňou pripomína lesnú pôdu. Zapracujte ho do pôdy pri vysádzaní nových rastlín alebo ako dodatočnú výživu po dlhej zime. Využiť ho môžete kedykoľvek počas roka. Odporúčame jemné a rovnomerné zapracovanie, nie príliš hlboko do pôdy.

Kompost môžete využiť v záhrade aj v na izbové rastliny
Kde všade môžete kompost využiť?
Či je kompost pripravený zistíte jednoducho. Do nádobky vložte preosiaty kompost a navlhčite ho. Vysejte semienka žeruchy. Ak po týždni semienka vyklíčia, kompost je pripravený aj pre vašu záhradu.
Všetky rastliny potrebujú pre svoj život dostatok výživy. Hotový kompost môžete využiť pri jarnej výsadbe zeleniny v záhradách či na balkónoch. Môžete ho využiť aj na prihnojenie izbových kvetín, vysádzaní drevín. Preosejte kompost a v malej vrstve ho rozsypete do trávy a jemne zalejte. Doprajete jej dostatok živín do novej sezóny.
Výživné a hlavne prírodné hnojivo môžete mať dostupné počas celého roka. Vyrobte si výživný výluh. Ako postrek ho môžete využiť kedykoľvek, keď budete potrebovať. Ochráni vaše rastliny pred chorobami či škodcami. Zrelý a preosiaty kompost zmiešajte s vodou v pomere 1 kg kompostu : 10 l vody. Nechajte zmes luhovať dva týždne, preceďte a ešte zrieďte vodou minimálne v pomere 1:10. Prajeme vám bohatú úrodu aj vďaka kompostu.
Vo vašej obci ešte nemáte kompostéry? Kontaktujte regionálneho manažéra pre váš kraj a získajte zvýhodnenú cenovú ponuku pre celú obec ešte dnes.
*aktualizácia pôvodného článku z 18.3.2019
Zostaňte informovaní
Každý mesiac vám zašleme newsletter, v ktorom nájdete:
- príklady z regiónov,
- rady pre efektívne odpadové hospodárenie,
- novinky z odpadárskej legislatívy,
- naše najnovšie riešenia a produkty.