Ako si vybrať správny záhradný kompostér

20.04.2016

Keď sa rozhodnete investovať vaše financie do nákupu kompostéra, je dobré, aby sa vaša investícia odzrkadlila nielen v podobe komfortu manipulácie s kompostérom, ale aj do spoľahlivosti a predovšetkým jeho kvality. O tej rozhoduje množstvo parametrov. Čo si teda treba všímať pri jeho výbere?

  • hrúbka stien – Čím hrubšie steny tým je kompostér pevnejší, stabilnejší a odolnejší pri zaťažení bioodpadom. (bežná hrúbka stien sa pohybuje od 2,5 mm do 8mm)
  • druh materiálu – Slnko, vietor, zimné mrazy či váha bioodpadu dokonale preveria kvalitu materiálu. Preferujte preto kompostér vyrobený z nízkotlakového polyetylénu (HDPE) pred polypropylénovým (PP).
  • kompaktnosť jednotlivých dielov – Pozor na nekvalitné spojovacie časti (pánty, spojovacie tyče či články) – vtedy často dochádza k zmenám tvaru kompostéra pri jeho naplnení bioodpadom.
  • vzhľad – Vyberte si farbu a dizajn, tak aby sa čo najlepšie hodil do vašej záhrady, alebo na dvor.
  • tvar – Pri bežnej manipulácii s kompostom oceníte najmä kompostér s kónickým tvarom.
  • množstvo a rozmiestnenie otvorov – Kompostér, ktorý možno otvoriť z každej strany vám výrazne uľahčí vyberanie kompostu.
  • systém vetrania – Pri zdravom kompostovaní je potrebné dosiahnuť dostatočné prevzdušnenie kompostovaného materiálu. Bez prístupu vzduchu nastane hnitie. Aj tu platí zásada, čím viac otvorov, tým lepšie. Niektoré modely, ako napríklad kompostér PREMIUM majú dokonca na stenách rebrovanie, ktoré zabezpečuje, aby sa kompostovaný materiál nelepil na steny a neupchával tak vetracie otvory.
  • ekologický aspekt – S ohľadom na životné prostredie si zvoľte radšej kompostér vyrobený zo 100% recyklovaného materiálu, čím podporíte opätovné využitie materiálov v zmysle koncepcie obehového hospodárstva.
 NAŠE TIPY
KOMPOSTÉR, KTORÝ SPĹŇA VŠETKY PARAMETRE – Kompostér PREMIUM
TÁTO POMÔCKA VÁM UĽAHČÍ A URÝCHLI VAŠE KOMPOSTOVANIE – Kompostovací set

 

Predchádzajúci článok Ďalší článok
Zavrieť video