JRK | Video reportáž: Prečo sa v Košeci rozhodli evidovať odpad - Pre menej odpadu

Späť na zoznam článkov

Video reportáž: Prečo sa v Košeci rozhodli evidovať odpad

ELWIS | 26.04.2019

Obec Košeca začala s evidenciou odpadu.

Každá nádoba so zmesovým komunálnym odpadom (ďalej ZKO) a aj vrecia s triedeným odpadom sú označené identifikátorom a priradené konkrétnej domácnosti alebo subjektu. Samospráva presne vie, kto odpad triedi, koľko nádob so ZKO má každá domácnosť či iný subjekt.

Pre zavedenie systému sa rozhodli preto, aby mali prehľad o množstve odpadu, ktorý v samospráve vzniká. Následne môžu údaje z evidencie vyhodnotiť a pripraviť systém benefitov a motivovali občanov k lepšiemu triedeniu.

Pozrite si reportáž o fungovaní systému Košeci TU…

Nevytriediš, zaplatíš!

AKO MOTIVOVAŤ K VYŠŠIEMU TRIEDENIU? PENIAZMI! Obec Košeca takto v každom dvore očipovala a okódovala všetky kuka nádoby a vrecia. Na obecnom úrade tak okamžite vedia, kto na separovanie úplne kašle, aj to, kto je separátovým rekordérom. Kto vytriedi veľa, dostane vo finálne aj veľké zľavy na poplatkoch.Inštitút environmentálnej politiky – IEP tento týždeň informoval, že z celkového počtu takmer 3 tisíc obcí, len 168 odvíja svoje poplatky od množstva vyprodukovaného odpadu – zvyšok používa paušál. Čiže ten, kto celé dni usilovne separuje zaplatí rovnako ako sused, ktorému je to jedno a všetko hádže zaradom do komunálu. Prečo by to robil inak, v niektorých obciach ho odpad ročne stojí ani nie 3 eurá. V roku 2016 aj vďaka tomu Slováci podľa Eurostatu vyviezli na skládky viac ako 1,2 milióna kilogramov odpadu! Chvost celej Únie.Nech nám je malá obec na Považí inšpiráciou – ZDIEĽAJTE toto video a označte vašu obec, mesto, starostu, primátora alebo poslancov, nech vidia, ako sa to dá. Ak to nebude jedno nám, jedného dňa to nebude jedno ani im.

Zveřejnil(a) Viktor Vincze TV Markíza dne Pátek 19. dubna 2019

 

Chcete vedieť ako by systém ELWIS mohol fungovať aj u vás?

Obráťte sa na regionálneho manažéra vo vašom kraji ešte dnes 🙂

Zostaňte informovaní

Každý mesiac vám zašleme newsletter, v ktorom nájdete:

  • príklady z regiónov,
  • rady pre efektívne odpadové hospodárenie,
  • novinky z odpadárskej legislatívy,
  • naše najnovšie riešenia a produkty.