V Moravskom Svätom Jáne chcú zlepšiť kvalitu životného prostredia. Usporiadali festival, analyzovali odpad, nakúpili kompostéry
Príklady z praxe | 29.06.2019
Obec Moravský Svätý Ján má niečo viac ako 2100 obyvateľov a leží v okrese Senica. V obci sa bude zavádzať kompostovanie v záhradných kompostéroch a preto sa rozhodli zrealizovať analýzu odpadov, aby vedeli koľko BRKO zatiaľ v nádobách na ZKO majú.
Spolu s OZ Priatelia Zeme – SPZ a dobrovoľníkmi z obce sme analýzu odpadu vykonali začiatkom júna. Z náhodne vybranej vzorky 34 nádob so ZKO sme analyzovali viac ako 470 kilogramov odpadu. Výsledky všetkých naozaj prekvapili. Až 66 % objemu nádob tvoril práve biologicky rozložiteľný odpad, ktorý by bolo možné kompostovať.
Z celkového objemu bol plastový odpad zastúpený v 5,88 %, papier tvoril 4,16 %, sklo 3,36 % a textilný odpad takmer 4 percentá. V nádobách bol zastúpený aj elektro odpad – tužkové batérie, ktoré sa v obci zbierajú na obecnom úrade a v škole.
Akčné kroky samosprávy k zlepšeniu životného prostredia
Výsledky analýzy prekvapili aj starostu, ktorému sa len potvrdilo, že rozhodnutie o nákupe kompostérov pre občanov prišlo v pravý čas. Z prostriedkov Environmentálneho fondu nakúpili 400 kusov kompostérov SMART s objemom 1100 litrov. Kompostovať v nich budú môcť občania z rodinných domov.
Aby bol zavedený systém efektívny, obec sa rozhodla informovať občanom o prínosoch kompostovania, výsledkoch analýzy a radách z praxe formou prednášky, ktorá sa uskutočnila v kultúrnom dome. Zúčastnilo sa jej viac ako 80 občanov, ktorý sa mohli v ankete vyjadriť, či majú záujem aj o zakúpenie užitočnej pomôcky – prekopávača kompostu, ktorý výrazne zjednoduší starostlivosť o bioodpad v kompostéri a urýchli jeho rozklad na hotový kompost.
Okrem tejto aktivity obec pripravila prvý ročný out-doorového festivalu – Fest Zdravo, ktorý bol kombináciou prednášok, aktivít a účastníkov z oblasti zdravého životného štýlu, zero waste, zdravej stravy a predchádzania vzniku odpadu. Boli sme tiež jeho súčasťou. Občanom z obce i okolia sme prezentovali výsledky analýzy odpadov, zodpovedali sme otázky o kompostovaní napr. čo patrí alebo nepatrí do kompostéra a prečo je dôležité sa oň starať a predstavili sme činnosť našej spoločnosti.
V najbližšom období dostanú občania kompostéry od obce. Budú môcť začať praktizovať to, čo sa na festivale a prednáške dozvedeli. Držíme im palce a veríme, že na druhom ročníku festivalu sa budú môcť pochváliť znížením množstva skládkovaného odpadu a kvalitným kompostom, ktorí si sami vyrobia.
Chcete znížiť množstvo bioodpadu, ktorí končí na skládke aj vo vašej samospráve? Regionálny manažér vo vašom kraji vie ako na to. Kontakt nájdete TU
Zostaňte informovaní
Každý mesiac vám zašleme newsletter, v ktorom nájdete:
- príklady z regiónov,
- rady pre efektívne odpadové hospodárenie,
- novinky z odpadárskej legislatívy,
- naše najnovšie riešenia a produkty.