JRK | V Kalnej nad Hronom triedia a kompostujú aj na úrade - Pre menej odpadu

Späť na zoznam článkov

V Kalnej nad Hronom triedia a kompostujú aj na úrade

Príklady z praxe | 08.10.2019

V Kalnej nad Hronom sa snažia inšpirovať občanov vlastným príkladom.

Na obecnom úrade dbajú na triedenie odpadu a bioodpad kompostujú v záhradnom kompostéri za úradom. Veľkú pozornosť venujú aj výchove najmladšej generácie. V materskej škole sa detičky naučia, ako triediť odpad a premeniť bioodpad na hnojivo. Všetky aktivity smerujú k tomu, aby sa zvýšil záujem a zodpovednosť občanov o odpad, ktorý tvoria. Obec formou ankety zistila záujem občanov o kompostéry. Na základe výsledkov objednala kompostéry a prekopávače kompostu, ktoré si mohli domácnosti kúpiť za symbolickú cenu.

 Triedenie a kompostovanie na obecnom úrade

V materskej škole chovajú originálne domáce zvieratá

V miestnej materskej škole venujú veľkú pozornosť environmentálnej výchove. Aj preto sa rozhodli spojiť príjemné s užitočným. Na praktických príkladoch naučiť deti ako tvoriť menej odpadu.

O tom ako fungujú procesy v prírode sa deti zisťujú skúmaním života vo vermikompostéri. Objavujú, ako sa z odpadu stane humus. Starajú sa o kalifornské dážďovky, kŕmia ich a skúmajú ich život. Vďaka kompostéru sa naučili triediť bioodpad a  využiť ho pri sadení nových rastlín. Podarilo sa im vytvoriť dosť hnojiva, ktoré využili na prihnojenie nových kríkov a stromčekov. Výluh z kompostéra používajú ako pravidelný zdroj živín pre izbové rastliny v triedach. Deti môžu pozorovať vplyv prirodzeného hnojiva na ich rast.

 Hravé triedenie odpadu v škôlke

V triedach umiestnili aj nádoby na triedenie. Deti sa učia, ako správne triediť. Takmer pri všetkých aktivitách a hrách tvoria drobný odpad. Každý deň majú priestor na overenie toho čo sa naučili.

V škôlke okrem toho spracúvajú zvyšky z kuchyne v elektrickom kompostéri. Jednoduchú manipuláciu a väčší priestor v chladničkách (v ktorých už nemusia uskladňovať zvyšky na zber) ocenili najmä kuchárky, ktoré sa oň starajú. Vzniknutý kompost využívajú ako hnojivo v záhrade aj pre izbové rastliny.

Chcete zlepšiť záujem o odpad aj vo vašej samospráve? Spýtajte sa našich regionálnych manažérov ako na to 😉

 

Zostaňte informovaní

Každý mesiac vám zašleme newsletter, v ktorom nájdete:

  • príklady z regiónov,
  • rady pre efektívne odpadové hospodárenie,
  • novinky z odpadárskej legislatívy,
  • naše najnovšie riešenia a produkty.