JRK | Rozhovor so starostom a špecialistom na odpadové hospodárstvo v Košeci - Pre menej odpadu

Späť na zoznam článkov

Rozhovor so starostom a špecialistom na odpadové hospodárstvo v Košeci

Príklady z praxe | 28.05.2019

Prinášame vám rozhovor so starostom obce Košeca Radomírom Brtáňom a špecialistom na odpadové hospodárstvo v obci Marekom Kurincom.

Obec zaviedla systém evidencie odpadov ELWIS v apríli 2019. V reportáži sa dozviete, prečo sa rozhodli systém zaviesť, ako funguje, čo všetko bolo potrebné pred jeho spustením. Zástupcovia obce vyzdvihli aj dôležitosť informačnej kampane a spolupráce s občanmi.

Celý článok si môžete prečítať TU

 

Nový systém chcú nastaviť tak, aby mali občania zľavu na poplatku v závislosti od množstva vyprodukovaného a vytriedeného odpadu. Svojim zodpovedným správaním tak budú môcť  ovplyvniť výšku poplatku za odpad, ktorý platia obci.

Samospráva inštalovala identifikátory na nádoby so ZKO a na každé vrece s triedeným odpadom dostali domácnosti nálepky s QR kódom. Údaje sa zaznamenávajú pri zbere nádob a vriec elektronickou čítačkou a prenášajú sa do systému. Získané dáta poslúžia na vyhodnotenie  množstva vyzbieraného alebo vytriedeného odpadu z  každej domácnosti.

Viac článkov o evidenčnom systéme nájdete TU

Hoci systém v obci funguje len krátko,  v obci už vidia prvé výsledky. Občania začali vykladať nádoby na ZKO len v prípade ich naplnenia. Pokleslo množstvo vyložených nádob a predišlo sa tak zbytočnému vývozu 20 % až 30 % prázdnych alebo poloprázdnych nádob. Keďže obec platí za vysypanie každej nádoby, takéto racionálne správanie občanov dopomôže k zníženiu nákladov v samospráve.

Zdroj: https://impulz.press/

Zaveďte pohodlný a motivačný systém evidencie odpadov aj vo vašej samospréve. Napíšte nám ešte dnes TU.

https://www.youtube.com/watch?v=IAGQaGG8Nsg&t=1s

Zostaňte informovaní

Každý mesiac vám zašleme newsletter, v ktorom nájdete:

  • príklady z regiónov,
  • rady pre efektívne odpadové hospodárenie,
  • novinky z odpadárskej legislatívy,
  • naše najnovšie riešenia a produkty.