JRK | Pri triedení odpadu v obciach je stále čo zlepšovať - Pre menej odpadu

Späť na zoznam článkov

Pri triedení odpadu v obciach je stále čo zlepšovať

Všetky | 02.11.2017

Z pera Inštitútu cirkulárnej ekonomiky

Jar, leto a skorá jeseň sú obdobia ideálne na realizáciu analýzy odpadov. V tomto roku sme zrealizovali niekoľko analýz v rôznych obciach Slovenska. Výsledky z analýz nám potvrdili, že  obyvatelia stále nemajú jasno v tom, ako správne triediť odpady. Ešte stále je veľké množstvo biologicky rozložiteľného odpadu súčasťou zmesového komunálneho odpadu.  Osvete o tomto druhu odpadu je potrebné sa naozaj podrobnejšie venovať.

Obyvatelia do roku 2017 nemali povinnosť túto komoditu triediť a tak v rámci nej majú množstvo nejasností. Okrem BRKO sú vo vysokej miere zastúpené aj papier, plasty (najmä fólie a kelímky), sklo a vo vysokej miere sa objavujú aj kovové obaly (najmä plechovky) a nápojové kartóny. Toto sú komodity, za ktoré obec neplatí náklady a preto je škoda ak vo vysokej miere končia v zmesovom komunálnom odpade a následne na skládke odpadov.

Tak ako sú jarné a letné mesiace vhodné pre analýzy, tak je chladnejšie mesiace vhodné využiť na osvetu obyvateľov o kompostovaní, o triedení a o celkovom dopade odpadového hospodárstva na životné prostredie a ich zdravie. Toto obdobie je ideálne využiť na osvetu a v roku 2018 sa zamerať na lepšie výsledky v triedení odpadov.

Autori článku: Inštitút cirkulárnej ekonomiky (Ivana Maleš / Petra Csefalvayová / Katarína Bednáriková) www.incien.sk

Inšpirujte sa:

Ako vzdelávať o odpadoch TU             Ako a prečo analyzovať odpady TU

 

 

 

Zostaňte informovaní

Každý mesiac vám zašleme newsletter, v ktorom nájdete:

  • príklady z regiónov,
  • rady pre efektívne odpadové hospodárenie,
  • novinky z odpadárskej legislatívy,
  • naše najnovšie riešenia a produkty.