JRK | Plastová stratégia postaví nové základy obehového hospodárstva - Pre menej odpadu

Späť na zoznam článkov

Plastová stratégia postaví nové základy obehového hospodárstva

Všetky | 02.03.2018

Obyvatelia Európy ročne vyprodukujú 25 miliónov ton plastových odpadov. Až 70 % týchto plastov však nie je možné recyklovať. Otázka znie, čo s veľkým množstvom plastu a akým spôsobom predchádzať jeho ďalšiemu vzniku. Európska komisia začiatkom roka prijala celoeurópsku plastovú stratégiu. Čo plánované opatrenia prinesú?

Cieľom stratégie je znížiť znečistenie prostredia spôsobené plastmi. Nevyhnutná je zmena fungovania odpadového hospodárstva a podpora inovácií, ktoré prispejú k zlepšeniu stavu životného prostredia a transformácii na obehové hospodárstvo.

Zmeny v prístupe k plastovému odpadu by mali byť komplexné. Nezamerajú sa preto len na recyklovanie už vzniknutého odpadu. Podstatné je nastaviť výrobný proces tak, aby bol podiel plastových materiálov čo najmenší resp. aby boli všetky plastové obaly recyklovateľné. Cieľom je tiež znížiť spotrebu jednorázových plastov a obmedziť používanie mikroplastov na minimum. (Mikroplasty sú rôzne úlomky plastov vo veľkosti 100 nanometrov až po 5 milimetrov. Primárne mikroplasty sa pridávajú do náterových farieb alebo bežnej kozmetiky. Sekundárne mikroplasty vznikajú mechanickým oterom pneumatík a opotrebením plastových tkanív.)

„Stratégiou pre plasty kladieme základy nového obehového hospodárstva v oblasti plastov a stimulujeme investície v jeho prospech. To pomôže znížiť objem plastového odpadu na zemi, vo vzduchu i v mori a zároveň prináša nové príležitosti pre inovácie, konkurencieschopnosť a vysokokvalitné pracovné miesta. Európsky priemysel má skvelú príležitosť stať sa globálnym lídrom v novej technológii a materiáloch. Spotrebitelia majú možnosť robiť vedomé rozhodnutia v prospech životného prostredia. Je to výhra pre všetky strany,“ vyjadril sa  Jyrki Katainena, predseda Európskej komisie zodpovedný za pracovné miesta, rast, investície a konkurencieschopnosť.

V novej stratégii sa Európska komisia zameria na zlepšenie spôsobu recyklovania plastov, nové pravidlá balenia, zberu a zníženie nákladov na zbieraný odpad. Ďalším krokom je nastavenie legislatívnych opatrení na zníženie množstva produkovaného a používaného jednorázového plastu. Dôležitou oblasťou je zníženie množstva odpadu v moriach. Viac podpory sa má zamerať na inovácie, investície a motiváciu v oblasti zodpovednej produkcie. Okrem zmeny v Európe, plánuje únia spolupracovať na globálnych riešeniach s partnermi z celého sveta.

Zdroj: Tlačová správa Európskej komisie

Celú správu nájdete TU

Riaďte svoje odpadové hospodárstvo s evidenčným systémom ELVIS

 

 

Zostaňte informovaní

Každý mesiac vám zašleme newsletter, v ktorom nájdete:

  • príklady z regiónov,
  • rady pre efektívne odpadové hospodárenie,
  • novinky z odpadárskej legislatívy,
  • naše najnovšie riešenia a produkty.