JRK | MŽP navýšilo dotácie na kompostéry. Z 5 na 20 miliónov. - Pre menej odpadu

Späť na zoznam článkov

MŽP navýšilo dotácie na kompostéry. Z 5 na 20 miliónov.

Ministerstvo životného prostredia SR pred pár dňami zverejnilo na svojej oficiálnej facebookovej stránke a webovej stránke informáciu o navýšení sumy dotácie na 20 miliónov eur (z pôvodných 5 miliónov eur)

A to je skvelá správa pre slovenské samosprávy. Totiž, omnoho viac z nich má teraz šancu získať dotáciu na kompostéry. Na záhradách rodinných domov je kompostovanie odborníkmi považované za najefektívnejší spôsob znižovania množstva komunálnych odpadov. A tým aj nákladov na odpadové hospodárstvo pre jednotlivé samosprávy. Teda, čím viac miest a obcí sa pripojí k systému domáceho kompostovania, tým vznikne menej skládkovaného odpadu (Každý obyvateľ vyprodukuje približne 339 kg odpadu ročne, z ktorého viac ako 45% tvorí biologicky rozložiteľný odpad.) Občania skompostujú svoje bioodpady priamo na svojich záhradách a vytvoria si domáce hnojivo pre svoje okrasné a úžitkové záhrady. A aj v tom je podstatný zmysel kompostovania.

Obrovský záujem miest a obcí o dotácie na kompostéry mnohonásobne prevýšil pôvodnú čiastku 5 miliónov. Preto sme sa rozhodli zvýšiť sumu,“ uvádza sa v príspevku na facebooku.

Podľa informácií prišlo na ministerstvo žiadostí až za 32 miliónov eur. Je výborné, že sa toľko obcí a miest prihlásilo do výzvy a záujem o domáce kompostovanie je naozaj veľký. Avšak aj napriek tomuto navýšeniu alokácie, žiaľ, zostane stále veľa žiadateľov pod čiarou a k dotácii sa tak nedostanú. Žiadatelia by teda už dnes mali premýšľať nad tým, že si kompostéry budú musieť zabezpečiť z vlastných prostriedkov. Nakoľko zákon o odpadoch a nakladaní s biologicky rozložiteľným odpadom je v platnosti.

Prečítajte si aj oficiálnu tlačovú správu k navýšeniu sumy dotácií. Nájdete ju TU.

Žiadali ste o dotáciu ale premýšľate nad kúpou kompostérov z vlastných finančných prostriedkov? Zanechajte nám Váš kontakt.

 

Zostaňte informovaní

Každý mesiac vám zašleme newsletter, v ktorom nájdete:

  • príklady z regiónov,
  • rady pre efektívne odpadové hospodárenie,
  • novinky z odpadárskej legislatívy,
  • naše najnovšie riešenia a produkty.