JRK | Medzinárodní experti na kompostovanie s nami zdieľali skúsenosti - Pre menej odpadu

Späť na zoznam článkov

Medzinárodní experti na kompostovanie s nami zdieľali skúsenosti

Všetky | 03.12.2018

V polovici októbra sa konal 5. medzinárodný seminár o kompostovaní –  CMC compost seminár, ktorý pripravila spoločnosť Compost systems GmbH v rakúskom Welse.

Tentokrát sa týždenného školenia prepojeného s praktickými ukážkami zúčastnil kolega z JRK Česká republika. Tím expertov na kompostovanie zdieľal svoje vedomosti o pôde, chemických procesoch, prírodných zákonoch a ich prepojení pri tvorbe kvalitného kompostu v každodennej praxi. Program seminára každý rok obsahuje témy, vďaka ktorým získajú účastníci profesionálny pohľad, vedomosti a zručnosti potrebné pre vybudovanie a prevádzkovanie kompostární.

Význam kompostovania bol zdôraznený prednáškami o dôležitosti kvality pôdy a jej neustálom degradovaní. Umelými hnojivami sa z pôdy vytrácajú humusové látky – pôda eroduje. Až 40 % svetových pôd je ťažko postihnutých eróziami. Pôda, do ktorej je pravidelne dopĺňaná výživa prostredníctvom kvalitného kompostu dokáže zadržiavať uhlík, ktorý pri unikaní do ovzdušia spôsobuje globálne otepľovanie. V pôde sa udrží a premení sa na výživu pre rastliny. Kvalitná pôda, bez erózií navyše udržuje vodu, ktorá ňou len nepretečie. Kompost teda nemusíme chápať len ako zdroj živín pre rastliny, ale významný nástroj pri zlepšení kvality a kondície pôdy a nástroj v boji proti skleníkovému efektu.

Mali sme tiež možnosť nahliadnuť do profesionálnej prevádzky kompostárne. Z praktických ukážok sme sa dozvedeli ako riadiť tok materiálov, navrhnúť funkčný systém, aké je dôležité vyvážené zloženie kompostovaného materiálu, vzduchu a vody, aby sme dosiahli maximálne kvalitné výsledky. Dozvedeli sme sa o funkčných riešeniach kompostovania formou otvorených základok a možnostiach ich prekrytia a tiež technologických postupoch uzavretého kompostovania.

Seminár je každoročne určený pre prevádzkovateľov kompostární, projektantov a konzultantov, záujemcov o  tvorbu kompostární, ale aj všetkých, ktorí sa o kompost a jeho účinky zaujímajú.  Vo Welse, kde sa seminár konal, funguje zber kuchynského odpadu formou D2D (od domu k domu) systému a odpad privážaný na kompostáreň zo štyroch okolitých miest. V prieskume až 98 % obyvateľov potvrdilo spokojnosť s týmto systémom.

Bioodpad už môžete spracovávať vo funkčnej kompostárni, vybavenej profesionálnou technikou a inovatívnymi technológiami. Kontaktujte našich regionálnych manažérov vo vašom kraji.

 

Zostaňte informovaní

Každý mesiac vám zašleme newsletter, v ktorom nájdete:

  • príklady z regiónov,
  • rady pre efektívne odpadové hospodárenie,
  • novinky z odpadárskej legislatívy,
  • naše najnovšie riešenia a produkty.