JRK | 80% miera triedenia odpadu? ÁNO JE TO MOŽNÉ - Pre menej odpadu

Späť na zoznam článkov

80% miera triedenia odpadu? ÁNO JE TO MOŽNÉ

Všetky | 17.08.2016

Zvyšovanie miery triedenia odpadu je téma, ktorá rezonuje v EU zo všetkých strán. Odvšadiaľ na nás prúdia tipy, triky a návody ako na to. Žiaľ procesy zmeny sú niekedy veľmi pomalé. A najmä vtedy keď je reč o systémovej zmene celého odpadového hospodárstva, nevynímajúc triedenie biologicky rozložiteľných odpadov zo záhrad ale aj z kuchýň.

Exkurzia do talianskych miest, ktoré zatočili s odpadom

My sme si v rámci nášho interného samovzdelávania povedali, že 1x vidieť je viac ako 100x počuť alebo prečítať a tak sme sa spolu s partnerskými organizáciami Inštitút cirkulárnej ekonomiky na Slovenskuv Českej republike vydali na miesto, ktoré môže byť inšpiráciou pre celú Európu.

Navštívili sme talianske mestečko Cinisello Balsamo, ktoré má vyvinutý premyslený systém odpadového hospodárstva s Door-to-door systémom kolektovania a zberu odpadu. Naše kroky taktiež smerovali do mesta Sommacampagna, ktorá má dokonca okrem Door-to-door systému zavedený aj motivačný systém Pay as you throw. Vďaka týmto opatreniam dosahujú viac ako 80% mieru triedenia odpadu. Mestá kde žije cca 80-tisíc a 14-tisíc obyvateľov s rodinnými domami a prevažne hustou bytovou zástavbou. Úžasné však?! Keď to ide v takejto oblasti, prečo sa to nedarí u nás???… Je to systémom, nastavením…komunikáciou s občanmi….?

Čo bude ďalej?

Každopádne, niekoľkodňový pobyt v meste nás natoľko inšpiroval, že teraz máme v hlavách nespočetne veľa skvelých myšlienok, ako podporiť zvyšovanie miery triedenia odpadu aj v našich zemiach. A už čoskoro sa s vami o ne podelíme 🙂 Pre tých nedočkavejších ponúkame náš kontakt  / i pre Českú republiku ) prostredníctvom ktorého sa s nami môžete dohodnúť na kreatívnych stretnutiach 🙂 Železo treba predsalen kuť za horúca!

V galérii nájdete zopár obrázkov priamo z nášho pobytu (prehliadka mestom, návšteva zberného dvora, odvoz odpadu v deň zberu) a v tomto videu sa k vám prihovorí Soňa Jonášová (Institut cirkulární ekonomiky) priamo z miesta činu.

 

Zostaňte informovaní

Každý mesiac vám zašleme newsletter, v ktorom nájdete:

  • príklady z regiónov,
  • rady pre efektívne odpadové hospodárenie,
  • novinky z odpadárskej legislatívy,
  • naše najnovšie riešenia a produkty.