JRK | ZAUJALO NÁS: Nekupujte si balené uhorky... - Pre menej odpadu

Späť na zoznam článkov

ZAUJALO NÁS: Nekupujte si balené uhorky…

Všetky | 19.12.2016

Zaujímavý článok Denníka N, ktorý prináša rozhovor s Ivou Maleš z Inštitútu cirkulárnej ekonomiky o tom, ako sa vyhnúť množstvu odpadov a šetriť tak naše okolie.

ZDROJ: Denník N

Nekupujte si balené uhorky, radí žena, ktorá nevyhadzuje takmer žiadny odpad

Ivana Maleš radí domácnostiam aj obciam, ako recyklovať a netvoriť odpad. Sama vyprodukuje len veľmi málo zmesového odpadu – teda toho, ktorý končí na skládkach alebo v spaľovni. Triedenie je podľa nej ľahké a ľudia by sa ho nemali báť.

Koľko máte doma smetných košov?

Máme smetný kôš na papier, plasty s nápojovými kartónmi a kovmi, lebo tieto tri zložky sa zbierajú v Bratislave spolu do žltého koša (doplnenie: Hliníkové plechovky od nápojov – pivo, nealko sa triedia na území Bratislavy do nádob na plasty. Ostatné druhy plechoviek (napr. pašteky) do  zmesového odpadu. Po termickom zhodnotení budú kovy vytriedené.) Ak mám sklenené fľaše, ktoré sa nedajú opakovane použiť, tak ich vhadzujem hneď do skla, nezbieram ich do koša. Ale väčšinu sklenených nádob, napríklad od jogurtov, nosím naspäť na trh babičkám, ktoré do toho dávajú džem. Tak predlžujem ich životnosť.

Čo robíte s komunálnym odpadom a bioodpadom?

Bioodpad kompostujeme, máme doma záhradný kompostér. Tam kompostujeme zelený odpad zo záhrady a odpad z kuchyne. Na zmesový komunálny odpad máme najmenší smetný kôš a ten vyhadzujeme raz za dva týždne. Je to malý sáčok, ale stále uvažujem, čo tam je a čo sa ešte nedá vytriediť. Ročne každý Slovák vyprodukuje 366 kíl odpadu, z neho sú len štyri percentá, ktoré sa nedajú vytriediť a recyklovať.

Kedy ste sa začali rozmýšľať o odpadoch a ich minimalizovaní u vás doma?

Vyštudovala som environmentalistiku, mala som k tomu blízko. Po škole som začala robiť v odbore a venovala som sa tomu aj pracovne. Zlom nastal pred siedmimi rokmi, keď som začala kompostovať. Presťahovala som sa do Banskej Štiavnice do rodinného domu a kúpili sme si kompostér. Nevedeli sme, že to urobí v našej domácnosti takú obrovskú zmenu. Odrazu sme prestali vynášať smeti….pokračovať v čítaní TU

 

Zostaňte informovaní

Každý mesiac vám zašleme newsletter, v ktorom nájdete:

  • príklady z regiónov,
  • rady pre efektívne odpadové hospodárenie,
  • novinky z odpadárskej legislatívy,
  • naše najnovšie riešenia a produkty.