JRK | Jednoduchá výzva radikálne znížila množstvo odpadu. Ako je to možné? - Pre menej odpadu

Späť na zoznam článkov

Jednoduchá výzva radikálne znížila množstvo odpadu. Ako je to možné?

Príklady z praxe | 14.10.2021

V najchudobnejšom regióne vo Francúzsku, kde je až 46% obyvateľov nezamestnaných, nie sú veľké možnosti, ako bojovať s odpadom. Obce v oblasti Roubaix zároveň nedokážu spracovať vytriedený odpad tak, aby znížili množstvo odpadu recyklovaním. Sú ešte nejaké možnosti ako nezväčšovať skládky s odpadom?

Andreé v projekte zero waste

Miestne zastupiteľstvo, ktoré sa pokúšalo túto neľahkú situáciu zmeniť, čelilo veľkej výzve – to znížiť množstvo produkovaného odpadu v regióne. Jedným so zástupcov mesta Roubaix bol iniciatívny Alexandre Garcin, ktorý chcel za pomoci organizácie Zero Waste vybudovať zelené mesto s minimálnou produkciou odpadu. Napriek veľkej snahe predchádzať tvorbe odpadu, nikto nepodporil návrhy, nakoľko riešenie nevzbudilo veľký záujem v susedných regiónoch. Roubaix, tak napriek prepracovanému plánu uviazol v systéme separovaného zberu s nízkými výsledkami.

Vždy sa nájde riešenie 

Ako však zlepšiť odpadové hospodárstvo v regióne s minimálnou podporou? Riešením je zmeniť stratégiu! Keď región Roubaix nemá skúsenosti so zberom a spracovaním triedeného odpadu, tak novým riešením bolo zamerať svoju pozornosť na občanov a ich životný štýl. Výsledkom je “zelené mesto”, ktoré sa premenilo na ekosystém, v ktorom je všetko prepojené a všetko má zmysel. Domácnosti, podniky, miestne úrady, ale aj školy vytvorili fungujúci systém, kde všetci navzájom spolupracujú a predchádzajú vzniku odpadu.

Kde začať so systémom tak, aby fungoval?

No predsa priamo doma u občanov. Zaviesť udržateľný životný štýl nie je tak rýchle a jednoduché, ako by sa na prvý pohľad zdalo. V roku 2015 zahájil región projekt s vyše 100 domácnosťami, ktoré prijali 12 mesačnú dobrovoľnú výzvu udržateľného spôsobu života. Jeho cieľom bolo, aby rodiny znížili svoj odpad na polovicu, a to pomocou vzdelávania v rôznych workshopoch, kompostovaním alebo rozumným nakupovaním. Tieto domácnosti však neboli jediné, ktoré ovplyvnil projekt. Svojim správaním nepriamo zapojili aj ďalších susedov, známych alebo priateľov.

Účastníci výzvy zďaleka nie sú hipsteri, ako by sa na prvý pohľad zdalo. Naopak, dobrovoľníci sú veľmi rozdielni, pokiaľ ide o vek, veľkosť domácnosti, profesiu, úroveň vzdelania a príjmu. Jednou z nich bola aj Andrée, ktorá najprv neprikladala bezobalovému životnému štýlu veľký význam, no rozhodla dať projektu šancu. Jej náklady na stravu pred projektom dosahovali viac ako 500€ mesačne, to sa však zmenilo hneď, ako sa celá domácnosť zapojila do projektu. Výsledkom boli znížené náklady o polovicu, lepšie plánovanie a pestovanie vlastnej zeleniny na záhradke.

Zdroj: Alexlemille Medium

Udržateľný životný štýl v celom meste

Ruka v ruke so vzdelávaním obyvateľov nezaostávali ani vzdelávacie organizácie ako škôlky a školy, ktoré vzdelávali tých najmenších. Roubaix zahájil projektom so štyrmi pilotnými školami rôznych veľkostí s holistickým programom. Zmeny nezasiahli len jedálne, ktoré sa učili variť bez plytvania, ale aj zhodnotenie zvyškov z potravín v záhradných kompostéroch.

Do projektu bez odpadu sa zapojila aj radnica, aby podporila všetkých obchodníkov v bezodpadovom životnom štýle. Z tohto dôvodu zriadila tzv. obchodných poradcov ZD – označenie bezodpadového podnikania, ktorí poskytujú bezplatné informácie a podporu v procese. Úspešní obchodníci sa nielen môžu pýšiť označením ZD, no zároveň sú hrdými členmi komunity, kde zdieľajú svoje problémy a experimentujú s inovatívnymi riešeniami.

Zéro Déchet Roubaix

Aké výsledky región Roubaix dosiahol?

Nemôžeme poprieť, že plán ako zaviesť udržateľný životný štýl bol úspešný. Rodiny, ktoré túto výzvu prijali, nielenže výrazne znížili produkciu odpadu, ale tiež ušetrili na nákladoch na bývanie. Príkladom je Andrée, ktorá nielen dokázala ušetriť náklady na potraviny, no zároveň znížila produkciu svojho odpadu o 50%. Iné domácnosti boli ešte úspešnejšie a znížili produkciu svojho odpadu o viac ako 80%. Najlepším výsledkom je však počet občanov, ktorí sa dobrovoľne zapájajú do projektu, čím vízia bezobalového mesta rýchlo napĺňa. 

Výsledky chudobného mesta vo Francúzsku časom nepresvedčili len jej občanov, ale aj okolie. Príkladom je mesto Lille, ktoré taktiež zvažuje replikáciu projektu. Skúsenosti z Roubaix celkom potvrdzujú staré známe „kde je vôľa, tam je cesta“, pretože napriek všetkým problémom sa podarilo nájsť inovatívny spôsob, ako pracovať na nulovom odpade. 

Ste zvedaví na ďalšie úspešné mesto, ktoré znížilo produkciu odpadu? Obyvatelia Pontevedra vám ukážu, ako radikálne bojovať s tvorbou bioodpadu. Klikni TU.

Článok, ako aj obrázky vychádzajú z Case study od Zero Waste Europe a stránky Zero Dechet Roubaix.

Zostaňte informovaní

Každý mesiac vám zašleme newsletter, v ktorom nájdete:

  • príklady z regiónov,
  • rady pre efektívne odpadové hospodárenie,
  • novinky z odpadárskej legislatívy,
  • naše najnovšie riešenia a produkty.