JRK | Rok 2021 je nabitý novými kolegami - Pre menej odpadu

Späť na zoznam článkov

Rok 2021 je nabitý novými kolegami

Všetky | 31.10.2021

Tento rok sa k nám pripojilo hneď niekoľko kolegov. Jedným z nich je aj náš ELWISák Marek, milovník ekológie a nadšenec zero-waste životného štýlu.

Marek člen tímu JRK

Marek Duranský, ako člen ELWIS tímu, má na starosti zaškolenie obcí v modernej evidencii odpadu, ale aj spracovanie získaných údajov. Náhoda ho k nám priviala v inzeráte, v ktorom sa hneď na prvý pohľad našiel. „Zaujala ma najmä fráza „pre menej odpadu“. Nie je len fráza, je to hmatateľný cieľ.” Marek predtým pracoval v spoločnosti eVíza, kde vybavoval víza na konzulátoch, staral sa o údaje a systémy s tým súvisiace. Teraz však v JRK môže naplno rozvíjať svoje nápady a vymýšľať spôsoby, ako predchádzať vzniku odpadu.

Čo robíš vo svojom osobnom živote pre menej odpadu?

„Snažím sa nekupovať si zbytočnosti. A keď už kupujem, tak z druhej ruky, bez obalu. Robím si vlastné jogurty bez obalu z mlieka z automatu. Základné suroviny, zeleninu, ovocie a drogériu nakupujem bez obalu, zachraňujem dobré jedlo z kontajnerov a namiesto toaletného papiera používam len bidetovú spršku. Doma vermikompostujem už celý jeden rok. Zároveň nepoužívam na pitie plastové fľaše, ale využívam len jednu sklenenú fľašu, ktorú si zakaždým naplním čerstvou vodou. Na všetky moje aktivity, ktoré neprodukujú odpad som hrdý a verím, že ich bude v budúcnosti ešte viac.”

Marek z JRK ako hraje na gitare a spieva

Akým veciam/hobby sa venuješ vo svojom voľnom čase?

„Hrám na gitare a spievam na ulici, zábavách, oslavách a občas aj na firemných večierkoch. S priateľkou cvičím akrojógu ako amatérsky jogín a snažím sa ohýbať svoje telo a zákony fyziky. Veľa fotím, točím videá a potom to všetko hodiny upravujem.” Pred rokom som začal s otužovaním a zapáčilo sa mi to. „Čoraz lepšie znášam zimu a to znamená. Z tohto dôvodu už nepotrebujem veľa oblečenia, mám menej vecí a vytváram tým menej odpadu. Okrem toho som sa pred rokmi dostal do cestovateľských kruhov, tak sa mi pošťastilo precestovať celkom peknú časť sveta na trabante a legendárnej slovenskej motorke Jawa Pionier.”

Nášmu ELWISákovi sa rôznorodá práca v teréne a v kancelárii veľmi páči. Marek takto nesedí celý čas len za stolom, ale má možnosť navštíviť obce a spoznať takmer všetky kúty Slovenska. Vďaka nej objavuje miesta, o ktorých ani nevedel že existujú a pomôcť im s ich odpadmi. V kancelárii do svojich voľnočasových aktivít zapája aj kolegov, ktorých trochu “ponapráva” párovou jógov. 

Čím je podľa teba JRK iné oproti iným zeleným firmám v SR?

„Nie je zelená preto, lebo sa pri svojich procesoch snaží dodržiavať pravidlá zero-waste. Je zelená preto, lebo pomáha samotnému odpadu predchádzať. Kancelárie sa nachádza veľa izbových rastlín a tie vytvárajú pohodu a dobrý vzduch. Okrem toho dostávame rozšírené vzdelanie o kompostovaní a odpadoch, aby sme boli odborníkmi, ktorí vedia poradiť o komplexnej téme odpadov.”

Marek tak ako každý člen JRK tímu chce, aby Slovensko lepšie spracovalo a zhodnocovalo odpad, ktorý produkujeme v domácnostiach. Ste zvedí na našich ďalších kolegov? O všetkých sa dočítate v našom blogu – zo života JRK.

Marek z JRK ako hraje na gitare a spieva

Zostaňte informovaní

Každý mesiac vám zašleme newsletter, v ktorom nájdete:

  • príklady z regiónov,
  • rady pre efektívne odpadové hospodárenie,
  • novinky z odpadárskej legislatívy,
  • naše najnovšie riešenia a produkty.