JRK | PRE MENEJ ODPADU nielen v práci, ale aj v súkromí - Pre menej odpadu

Späť na zoznam článkov

PRE MENEJ ODPADU nielen v práci, ale aj v súkromí

Všetky | 27.07.2022

Mapa Slovenska sa zapĺňa ďalšími ELWIS obcami. Aby sme však s dopytom udržali krok a zabezpečili maximálnu starostlivosť pre obce, náš tím sa rozrástol o nového člena. Je ním špecialistka zákazníckého servisu, Martina Huňačková.

elwis špecialistka Martina

Martinu už počas štúdia na vysokej škole zaujali aktivity JRKáčka. O našej spoločnosti sa vtedy dopočula cez sociálne siete, kde ju iniciatíva PRE MENEJ ODPADU zaujala svojím zameraním na bioodpad, pracovným prostredím, ale aj super kolektívom. „Už vtedy som si povedala, že táto firma je pre mňa ako ušitá na mieru. O rok na to, keď sa otvorila nová pozícia v ELWIS tíme, neváhala som a prihlásila som sa, aj keď som vtedy žila v úplne inej časti Slovenska,” vysvetľuje Martina. Lákala ju predstava, že sa bude venovať odpadom nielen v súkromí, ale aj pracovne. 

Máš predchádzajúce skúsenosti v oblasti odpadového hospodárstva?  

„Pred nástupom do JRK som pracovala ako obchodno-technická zástupkyňa pre produkty modro-zelenej infraštruktúry v malej firme pri Žiline. Mala som pod palcom napríklad systémy na recykláciu dažďových a šedých vôd alebo vodopriepustné parkoviská. Po štúdiu technológií ochrany životného prostredia na FCHPT STU som v tejto práci nadobudla svoje prvé pracovné, ako aj praktické skúsenosti v oblasti zelených technológií.“

Čo robíš vo svojom súkromí pre menej odpadu?  

„PRE MENEJ ODPADU už niekoľko rokov nakupujem väčšinu potravín, drogérie a kozmetiky v bezobalových obchodoch. Po ruke mám vždy svoje tašky a vrecká, ak si ich však náhodou zabudnem, nahradím ich kartónovými krabicami, ktoré už v obchode nepotrebujú,” vysvetľuje Martina. Nová členka ELWIS tímu sa tiež vyhýba plastovým obalom z reštaurácii a používa svoje vlastné nádobky na jedlo. Martina sa snaží aj pri nákupe spotrebičov rozmýšľať ekologicky, „pri niektorých produktoch sa snažím pozerať napríklad aj na to, či sa dá kúpiť náhradná súčiastka, aby som si po poškodení nemusela kupovať nový. Niekedy hľadám aj iné spôsoby ako sú napríklad veci z druhej ruky.” Martina nemá rada zbytočné veci v domácnosti, tzv. “chytače prachu”. „Mnoho ľudí kupuje rôzne veci len z rozmaru, lebo sa im niečo páči alebo preto, že to majú ostatní. Neskôr sa z nich však podľa mňa stane len zbytočný odpad,” vysvetľuje Martina.  

Čo robíš vo voľnom čase? 

„Svoj voľný čas sa snažím tráviť čo najviac v prírode, napríklad prechádzkou v prírode s naším psíkom. Mám však rada aj pohyb, a preto chodím na lezecké steny, pravidelne bicyklujem alebo korčuľujem. Ak je pekné počasie chodím aj na ferratu alebo na turistiku,” vysvetľuje špecialistka pre ELWIS. Zima nezabráni našej novej kolegyni k pohybu. Príchod chladnejšieho počasia a snehu je pre ňu ideálnym časom, kedy môže vytiahnuť lyže či bežky zo skrine a trochu ich prevetrať. Maťa navyše prepája svoju lásku k prírode s dobrovoľníctvom. V OZ Horské spoločenstvo pomáha s prevádzkou Útulňe Andrejcová, pripravuje bežecké preteky či trate na Čertovici.  

Martina na prechádzke so psom

Medzi Martinine záľuby môžeme zaradiť aj cestovanie, objavovanie miestnej gastronómie, lokálnych pražiarní kávy alebo malých remeselných pivovarov. Rada relaxuje aj pri zaujímavých a obohacujúcich podcastoch zameraných na psychológiu, politické dianie, spravodajské témy a iné.  

Nakuknime do sveta odpadov, ako vnímaš slovenké odpadové hospodárstvo?  

„V poslednej dobe registrujem veľa iniciatív od obcí, firiem, start-upov, ale hlavne neziskoviek, ktoré sa snažia nielen efektívne narábať so vzniknutím odpadom, ale aj predchádzať jeho vzniku. Stále si však myslím, že sme len na začiatku a čaká nás ešte dlhá cesta,” vysvetľuje svoj názor Martina. Podľa nej musíme neustále hľadať nové cesty či naberať inšpiráciu z iných krajín. Musíme sa však pozrieť aj na seba. Ľudia všeobecne neradi niečo menia a držia sa vo svojej komfortnej zóne. „Preto si myslím, že musíme nájsť spôsob, ktorý bude jednoduchý, napríklad bezobalové obchody by mali byť pre všetkých dostupnejšie,” dodáva.  

Martina do nášho JRK tímu skvelo zapadla. Jej niekoľkoročná iniciatíva žiť PRE MENEJ ODPADU je v súlade s našimi hodnotami, ktoré chceme na Slovensku dosiahnuť. Veríme, že sa našej novej ELWIS podpore bude veľmi dariť a pomôže mnohým obciam so správou a evidovaním odpadov.

Zostaňte informovaní

Každý mesiac vám zašleme newsletter, v ktorom nájdete:

  • príklady z regiónov,
  • rady pre efektívne odpadové hospodárenie,
  • novinky z odpadárskej legislatívy,
  • naše najnovšie riešenia a produkty.