JRK | Kto stojí za vývojom systému ELWIS? - Pre menej odpadu

Späť na zoznam článkov

Kto stojí za vývojom systému ELWIS?

ELWIS | 19.10.2020

O systéme ELWIS aj jeho prínosoch sme toho napísali už veľa. Dnes vám však prezradíme ako vznikal. Uplynuli už viac ako dva roky, odkedy sme naplno rozbehli tento projekt. Z pilotnej verzie GPS systému ELVIS s tabletom sa stal ELWIS, ktorý ponúka balík služieb pre spravodlivú evidenciu odpadu v mestách, obciach či zberných dvoroch. Prinášame vám rozhovor s tvorcami systému za JRK Slovensko a softvérovú spoločnosť GoodRequest.  

Začiatky vývoja ELWIS neboli práve najľahšie. Dlho sme zápasili s problémami a s nedostatočnými kapacitami vývojárov, ktorý boli skôr odhodlaní kamaráti, ako spoľahliví partneri. Po dlhšej stagnácií sme si uvedomili, že na to, aby sme naším zákazníkom mohli ponúknuť produkt, ktorý im naozaj pomôže dostať odpady pod kontrolu potrebujeme spoľahlivého a kvalitného partnera.

ELWIS

Pilotná verzia ELVIS fungovala na GPS lokácii a využívala tablet

,,GoodRequest (ďalej GR) sme si vybrali na základe transparentného výberového konania. Najviac zavážila ich profesionalita a to, že pracujú s najaktuálnejšími webovými technológiami. Prišli s návrhom architektúry, ktorý nám do budúcna zaisťuje flexibilitu a nezávislosť. Veľmi zavážilo aj to, že GoodRequest nám vedel poskytnúť kompletný tím, ktorý sa dokáže navzájom podporovať a zastupovať, takže nečelíme situáciám, keď jediný vývojár odíde na mesiac na dovolenku a my sme nahratí,“ spomína na začiatky spolupráce Tibor Molnár, produktový manažér pre evidenčný systém ELWIS.

Zistite ako funguje evidencia odpadu 

Prečo ste sa rozhodli pre spoluprácu s JRK Slovensko?

Martin Macík (GR, projektový manažér): V GoodRequest máme radi projekty, v ktorých vidíme potenciál a zmysel. Také, ktoré môžu skutočne zlepšiť a uľahčiť ľuďom život. To sme si od začiatku mysleli aj o projekte ELWIS a preto bolo rozhodnutie jasné.

Ako si spomínate na začiatok spolupráce na projekte ELWIS?

Tibor Molnár (JRK): Chalani z GoodRequest sa práce ujali veľmi schopne. Prvé mesiace sme strávili detailnými popismi požadovaných funkcionalít. Potom prišli na rad dlhé konferenčné hovory, kde sme si overovali, že si navzájom rozumieme. Rozmýšľali sme, kde a čo spraviť ešte lepšie. Paralelne začali vznikať prvé grafické návrhy systému a mobilnej aplikácie. Po ich akceptácií sa začal samotný vývoj, testovanie a nasadenie do praxe. Ten vlastne pokračuje dodnes, keďže vývoj ELWIS je nekonečný proces a máme stále veľa nových nápadov, čo by sme ešte mohli do aplikácie pridať navyše.

Martin Macík (GR, projektový manažér): Pamätám si však, že projekt začal veľmi príjemným kickoff meetingom, po ktorom sme začali makať na plné obrátky. V GoodRequeste nás najviac na projekte tešilo to, že sa môžeme podieľať na riešení, ktoré môže prispieť našej planéte. Dnes môžeme konštatovať aj to, že spolupráca s JRK bola jedným z impulzov k našej GR EKO iniciatíve v rámci ktorej sa “zelená” aj náš office. 🙂

Tomáš Gibas(GR, tech lead & development): Osobne som sa do projektu pridal, až keď bola hotová analýza. Bol to môj prvý React projekt, takže to bola asi najväčšia výzva. Prekvapilo ma, koľko vecí som nevedel o separovaní odpadov. To čo som sa na projekte naučil bolo rozhodne spojením príjemného a užitočného.

Prečítajte si o samosprávach, ktoré už systém využívajú

ELWIS, evidencia odpadov, vývoj

Tím vývojárov v GoodRequest

Ako hodnotíte prínos projektu ELWIS z pohľadu vývoja?

Martin Macík (GR, projektový manažér): Prepojenie reálneho sveta s technológiou a v tomto prípade aj ekológiou – témou, ktorá v súčasnosti dosť rezonuje –  je pre nás vždy výzvou.  Pri projekte sme sa stretli s množstvom prekážok, ktoré sme prekonali. Projekt je postavený na moderných technológiách, je dobre navrhnutý a zdokumentovaný.

Pavel Franek (GR, mobile development): Prínos projektu bol z hľadiska vývoja veľký. Na začiatku sme museli správne pochopiť a uchopiť pre koho je tento produkt určený a nastaviť UX na mieru pre každého používateľa, ktorý s ELWIS-om príde do kontaktu. Dnes si myslím, že sa nám to úspešne podarilo.

ELWIS

Neraz sme si prechodili krížom-krážom celé obce, pri označovaní nádob

Na zdokonaľovaní systému sa neustále pracuje. Ako hodnotíte kooperáciu vývojárov – GR, samospráv a JRK?

Martin Macík (GR, projektový manažér): Veľkou výhodou celého projektu je, že na strane JRK stojí technicky zdatný tím. 🙂 Aj to umožnilo kvalitnú spoluprácu. Projekt sme často navrhovali v úzkej spolupráci s tímom JRK a dovolím si povedať, že nás všetkých veľmi bavilo podieľať sa na spoločnom riešení.

Tibor Molnár (JRK): Prvá verzia ELWIS vznikla v našich hlavách, takpovediac “od stola”, keď sme rozmýšľali, ako by sa informácie o odpadoch obyvateľov dali združiť na jednom mieste. Medzitým sme urobili v systéme takmer tisíc zmien rôzneho rozsahu. Dnes môžeme vyhlásiť, že spoluautorstvo minimálne v rovnakej miere prináleží aj našim partnerom – aktívnym používateľom systému ELWIS, ktorí svojimi pripomienkami, nápadmi z reálnej praxe a samozrejme občas aj upozornením na rôzne chybičky pomohli riešenie výrazne obohatiť. Aj keď nie je vždy v našich kapacitných vyhovieť každej požiadavke, sme nesmierne vďační za každú spätnú väzbu, ktorá pomáha tomu, aby každý ďalší zákazník dostával riešenie, ktoré je viac odladené a funkčne bohatšie.

ELWIS, evidencia odpadov

Čoraz viac samospráv chce prehľad v odpadovom hospodárstve a motivačný nástroj pre občanov

Dopyt po evidencii odpadu rastie. ELWIS začínal v menších samosprávach. Ako hodnotíte potenciál / náročnosť vývoja pre fungovanie systému v mestách?

Martin Macík (GR, projektový manažér): Dopyt rastie a skutočne má aj prečo! 🙂 Samosprávy, ktoré už ELWIS využívajú môžu byť v tomto smere naozaj väčším príkladom. Myslím si, že systém sme od začiatku budovali tak, aby zvládol aj mestá. Je teda určite pripravený. Nemôžeme však s vývojom zaspať. Potreby a požiadavky sa pri väčších mestách líšia. Je to logické a my ich očakávame. ELWIS-a dokážeme spoločne stále podľa potrieb a požiadaviek zlepšovať.

Zistite viac o fungovaní systému ELWIS v mestách a na zberných dvoroch 

ELWIS, evidencia odpadov v samosprávahc

Pohodlný a prehľadný systém si pochvaľujú aj používatelia v samosprávach

Čo hovoríte na spätnú väzbu od užívateľov – samospráv?

Martin Macík (GR, projektový manažér): Spätná väzba je skvelá, teší nás a verím, že podobne úspešných a inšpiratívnych príbehov bude len a len pribúdať. Kým niekoho dokážu nadchnúť dopady na prírodu, či ušetrené peniaze, tak iných „nakopnú“ práve výsledky a čísla. Na svoje si teda príde každý. Som rád, že od začiatku sa ukazuje že to celé má potenciál a zmysel. 🙂

Rasťo Cecko (GR, UX/UI dizajn): Verím, že aj ďalšia, ktorá príde bude taká pozitívna, ako tá doterajšia. V dnešnej dobe ľudia ocenia prepojenie ich bežného života s digitálnym prostredím. O to viac keď ide o produkt, ktorý má zmysel a uľahčuje im každodenné fungovanie tak, že je prospešné pre životné prostredie.

ELWIS, evidencia odpadu, Košeca

Košeca aj vďaka zavedeniu systému ELWIS získala ocenenie „Úradnícky čin roka“

Prečítajte si celý článok o ocenení Úradnícky čin roka

Je niečo, čo ste sa počas spolupráce a vďaka nej  naučili o odpadoch?

Martin Macík (GR, projektový manažér): Vždy som vedel, že téma odpadov je veľmi dôležitá avšak projekt ELWIS moje vnímanie danej témy určite podporil. Mnohých „ekologických nadšencov“ u nás vo firme tento projekt potešil. Popri realizácií sme začali zavádzať v office aj „EKO“ drobnosti a dnes – máme dokonca aj vlastný Vermikompostér v kuchynke, či záhony na balkóne. Inšpirácie a vedomostí teda prišlo viac než dosť.

Tomáš Gibas (GR, tech lead & development): Naučil som sa dosť. Jedno z najprekvapivejších zistení je to, že typov odpadov je oveľa viac, ako som predpokladal.

Pavel Franek (GR, mobile development): Naučil som sa napr. ako sa separujú odpady, koľko práce to obnáša alebo aj to koľko jej je “na pozadí”.

Zostaňte informovaní

Každý mesiac vám zašleme newsletter, v ktorom nájdete:

  • príklady z regiónov,
  • rady pre efektívne odpadové hospodárenie,
  • novinky z odpadárskej legislatívy,
  • naše najnovšie riešenia a produkty.