JRK | Kto bude mať pod palcom projektovanie nových kompostárni? - Pre menej odpadu

Späť na zoznam článkov

Kto bude mať pod palcom projektovanie nových kompostárni?

Všetky | 17.05.2022

Ako vrátime pôde živiny a presvedčíme poľnohospodárov, že aj na Slovensku môžeme produkovať dobrý kompost? Tejto úlohy sa chopil náš nový kolega, ktorý má bohaté skúsenosti s poľnohospodárstve, Norbert Figmik.

Noro bude pracovať na tom, aby sa kompost stal pre poľnhospodárov čiernym zlatom.Farmári, samozrejme vedia, že existuje kompost, avšak jeho dostupnost v požadovanom množstve a najmä kvalite je nízka. Momentálne v slovenskom poľnohospodárstve táto možnosť vlastne neexistuje,” Noro opisuje stav z vlastných skúseností. 

Prečo si sa rozhodol pracovať v JRK?

U nášho nového kolegu prevládol okamžitý pocit: „Toto chcem robit! Keď som si prvýkrát všimol inzerát na túto pozíciu, povedal som si, že toto je práca, ktorá mi prinesie niečo nové do života a zároveň ma naplní.” Pre Nora sú v živote najdôležitejšie tri faktory, ktoré by mala podľa neho ideálna práca spĺňať. ,,Musí ma baviť, musím ju vedieť robiť a musí ma aj uživiť,” vysvetľuje Noro.

„Práca s poľnohospodármi mi nie je cudzia. Mám 11 ročné skúsenosti s farmármi v Európe aj tu na Slovensku. Mojou úlohou bolo zabezpečiť celoročné zásobovanie obchodných reťazcov napríklad paradajkami, paprikami či uhorkami. Neskôr som pracoval v Považskom cukrovare, kde som zastával pozíciu Head of Agri, resp. obstarával základnú surovinu – cukrovú repu od cca 100 farmárov,”  vysvetľuje Noro.

Noro na biofarme.

Noro na farme Bio Kompost Anzböck.

Náš nový projektový manažér k nám prišiel s veľkými výzvami: “Zarábať peniaze je síce dôležité, ale prečo nepomôcť aj planéte?” Noro očakáva, že sa mu podarí plnohodnotne spolupracovať s obcami a našimi zákazíkmi pri budovaní kompostárne, ktorá otvorí oči farmárom a presvedči ich nevyhnutnosti využívať BRKO ako cenného prírodného a prirodzeného hnojiva. Verí, že sa nám jedného dňa podarí eliminovať súčasné, neuvážené používanie umelých hnojív.

Čo robíš pre menej odpadu vo svojom voľnom čase?

„Nevytváram odpad, resp. aspoň sa o to snažím. Ak však niečo vyhodím, snažím sa to čo najlepšie vytriediť. Moje zanietenie je také silné, že často nabádam aj mojich susedov, aby tiež triedili.”

Aké sú tvoje záľuby?

„Mojou najväčšou záľubou je môj pes. Mám rád prechádzky v lese a rád by som ich spojil s mojim psom, čo sa mi však vôbec nedarí – je to gaučový povaľač. Svoj voľný čas sa však snažím venovať aj mojej krstnej dcére, keďže vlastné deti nemám. Je to relax, z ktorého som potom dva dni unavený. Niekedy je to  to náročnejšie na kondičku ako obyčajné fitko”. Medzi jeho ďalšie koníčky patrí aj varenie, kreslenie a sledovanie filmov. „Na žánry nezáleží, hlavne nech hneď na začiatku neviem ako to skončí”, vysvetľuje Noro. 

Veríme, že sa Norovi v spolupráci s naším skúseným tímom odborníkov na kompostovanie podarí to, že kompost ako prírodné hnojivo bude v slovenskom poľnohospodárstve považovaný za samozrejmosť.

Zostaňte informovaní

Každý mesiac vám zašleme newsletter, v ktorom nájdete:

  • príklady z regiónov,
  • rady pre efektívne odpadové hospodárenie,
  • novinky z odpadárskej legislatívy,
  • naše najnovšie riešenia a produkty.