JRK | Inšpirácia na reuse centrum z Mníchova - Pre menej odpadu

Späť na zoznam článkov

Inšpirácia na reuse centrum z Mníchova

Príklady z praxe | 03.09.2021

Čo robíte s nepotrebným nábytkom, elektronikou alebo doplnkami, ktoré sú odložené na dobu „ak by náhodou“ alebo sú len lapačmi prachu? Určite ste počuli o recyklácii, ale poznáte aj pojem upcyklácia? Mesto Mníchov ukrýva odpoveď na obe otázky, pod jednou strechou, v centre opakovaného použitia Halle 2.

JRK Slovensko - reuse centrum v Mníchove Halle 2

Reuse centrum Halle 2 je modernejšou verziou pilotného projektu Halle z roku 2000, ktorý bol založený verejnou spoločnosťou zodpovednou za odvoz odpadu v MníchoveAWM. Týmto projektom sa AWM snažila nájsť nové spôsoby, ako sa priblížiť obyvateľom mesta a podporovať ich v udržateľnejšom životnom štýle. Z tohto dôvodu Halle vytvorilo spoluprácu s niekoľkými recyklačnými strediskami, kde inštalovali prvé zberné miesta pre Mníchovčanov. Vyzbierané predmety potom opravili skúsení experti a následne predávali v búdke na zbernom dvore. Toto riešenie fungovalo len dočasne. Obyvatelia mesta tento projekt nielen uvítali, ale dopyt bol natoľko veľký, že vtedajšie priestory nestačili.

Nové centrum Halle 2

Súčasné centrum opätovného použitia Halle 2 môžeme prirovnať k veľkému second handu, ktorý bol v roku 2016 vybudovaný s cieľom znížiť množstvo vyprodukovaného odpadu recykláciou, upcykláciou alebo opravou vecí. Nemyslite si však, že ide o predaj starých a škaredých vecí, ktoré nikto nechce, práve naopak. Miesto ponúka neustále meniaci sa sortiment výrobkov, od hračiek po elektroniku a nábytok. Všetok tovar, ktoré reuse centrum ponúka, pochádza od občanov Mníchova, ktorí môžu svoje nepotrebné veci odovzdať v 12 recyklačných staniciach. Ďalším miestom, kde môžu občania odovzdať svoje veci je priamo aj centrum Halle 2. To dokonca ponúka aj službu zberu nepotrebných vecí po meste. Ciele centra opätovného použitia sú:

  • znížiť množstvo komunálneho odpadu tak, že zvýšia počet odovzdaných vecí,
  • zjednodušiť Mníchovčanom možnosť odovzať alebo získať použité veci v dobrom stave, ktoré môžu poslúžiť iným,
  • vytváranie nových príležitostí na opravu pokazených predmetov a predĺženie životného cyklu produktov,
  • vytvorenie nových príležitostí na požičiavanie, obchodovanie, zamestnanie a vzdelávanie, ktoré pomôžu vytvoriť komunitu a zároveň zabezpečia rast spoločnosti Halle 2,
  • rozširovať obchodné príležitosti miestnych podnikov.
JRK Slovensko - Halle 2 personál

Zdroj:AWM

Nový život pre staré veci

Predaj výrobkov priamo v centre opakovaného použitia je však len “kvapkou v mori”, oproti tomu, čo Halle 2 svojim návštevníkom ponúka. Aby sa projekt spoločnosti AWM dostal do povedomia čo najväčšieho počtu obyvateľov Mníchova, predaj výrobkov zabezpečujú aj cez Facebook či Instagram, alebo platformy určené na predaj cez internet – ebay. Ak vás však nudí obyčajné nakupovanie cez internet alebo priamo v obchode, nezúfajte, centrum ponúka riešenie aj pre adrenalínových nadšencov, ktorí si môžu vyskúšať nakupovanie prostredníctvom dražieb.

Halle 2 nie je len reuse centrum, ale aj komunitným centrom. Centrum organizuje množstvo kurzov, napríklad ako si opraviť bicykel, upcyklovať oblečenie alebo ako správne namaľovať, či nalakovať nábytok. Netreba však zabudnúť, že predlžovanie životného cyklu výrobkov každodennej potreby nie je len o predaji a opravování produktov, ale aj o networkingu medzi obyvateľmi so spoločnými záujmami, či spolupracujúcimi stranami. Mnoho organizácii podporuje túto myšlienku, z tohto dôvodu sa Halle 2 stalo aj centom kultúrnych podujatí, workshopov, charít, neziskových spoločností, škôl a univerzít, ktoré spoločne budujú a zviditeľnujú myšlienku udržateľného životného štýlu.

JRK Slovensko - Halle 2 worshopy

Zdroj: AWM

Výsledky centra opätovného

S čoraz vyššou popularitou projektu sa zlepšujú aj výsledky, ktoré centrum dosahuje. Až 1 000 ton odpadu sa podarilo “zachrániť” vďaka iniciatíve spoločnosti AWM, čím sa znížilo množstvo komunálneho odpadu, ktorý by skončil na skládkach. V súčasnosti Halle 2 denne navštevuje až 270 zákazníkov, zamestnáva čoraz väčšie množstvo zamestnancov a mesačne predá viac ako 14 000 produktov. Halle 2 sa dnes teší veľkému úspechu nielen vďaka cene za spoluprácu EUROCITIES, ale aj zvýšenému záujmu zo strany Mníchovčanov, vďaka čomu zaviedli ďalšiu pobočku reuse centra v meste.

Centrum Halle 2 v meste Mníchov je jedným z úspešných príkladov z praxe, z ktorého sa môže Slovensko inšpirovať. Niet pochýb, že by sa podobné centrá opätovného použitia na našom území tešili veľkej popularite. Zároveň by mohli byť riešením, ako znížiť množstvo komunálneho odpadu vyprodukovaného obyvateľmi.

 

JRK Slovensko - Halle 2 worshopy
JRK Slovensko - Halle 2 personál

Zostaňte informovaní

Každý mesiac vám zašleme newsletter, v ktorom nájdete:

  • príklady z regiónov,
  • rady pre efektívne odpadové hospodárenie,
  • novinky z odpadárskej legislatívy,
  • naše najnovšie riešenia a produkty.