JRK | HALÓÓÓ? Tu ELWIS podpora, ako vám môžeme pomôcť? - Pre menej odpadu

Späť na zoznam článkov

HALÓÓÓ? Tu ELWIS podpora, ako vám môžeme pomôcť?

Všetky | 04.04.2022

ELWIS tím naštartoval nový rok novou posilou. Je ním milovník kávy Štefan Slezák, skúsený IT-čkár, ktorý poskytne samosprávam servis a “vyšpičkuje” náš evidenčný systém – ELWIS.

cover Stefan

Štefan je skúsený IT-čkár, ktorý má aj množstvo iných záujmov a žije aktívne v duchu zero waste a predchádzania vzniku odpadu.

Čo všetko si už vo svojej kariére vyskúšal?

„Pracoval som na rôznych pozíciách. Začal som v automotive – automobilový priemysel, kde som zastával funkciu procesného inžiniera. Neskôr som prešiel rôznymi funkciami až do general manager teamu”. V tomto odvetví sa však Štefan dlho “neohrail”. Prístup k výrobe a hlavne kvalita výrobkov nášho kolegu veľmi sklamala. Z tohto dôvodu sa rozhodol vymeniť štvorkolesové dopravné prostriedky za IT sféru a stal sa z neho SAP konzultant a programátor. 

Ďalšia zmena nastala, keď Štefan ostal doma po ťažšom úraze. Vplyvom voľného času si začal uvedomovať, že by mohol robiť vo svojom živote veci iným, užitočnejším spôsobom.

Štefan na púšti

Výsledkom je napríklad dobrovoľnícka činnosť pre rôzne neštátne neziskové organizácie v oblasti záchrany potravín a opravitelnosti vecí. „Na JRK sa mi najviac páči pocit, že táto práca má naozaj zmysel, zlepšuje povedomie o aktuálnej, nie najlepšej ekologickej situácii. Zároveň komunikuje s verejnosťou, stretáva sa so skutočnými problémami a spracováva reálne dáta na úrovni jednotlivca o množstve vyprodukovaného odpadu.

Čo robíš pre menej odpadu vo svojom voľnom čase?

„Kompostujem veľa a rád. V Bratislave, v mestskej časti Petržalka robím dokonca aj kompostmajstra pre 2 komunitné kompostoviska. Bol som dobrovoľníkom pre Potravinovú banku Slovenska a v súčasnosti som aktívny aj v OZ Free-Food a OZ Repairably.“ Štefan berie udržateľný životný štýl veľmi vážne, snaží sa produkovať čo najmenšiu uhlíkovú stopu, nakupuje z druhej ruky, jazdí hromadnou dopravou a čo viac, opravuje poškozené veci sebe, ale aj svojmu okoliu.

Triediš odpad, ak áno, čo ťa motivuje? Triediš aj kuchynský odpad?

„BRO je podľa mňa surovina, ktorú treba využiť. Skládkovať alebo spaľovať niečo, čo má potenciál byť užasným hnojivom je podľa mňa plytvanie. Z vlastnej skusenosti poznám ten pocit zadosťučinenia, keď si sám vytvorím kompost a použijem ho. Moje nadšenie je o to väčšie, keď viem, že nevznikol odpad, ktorý sa nepremenil na CO2 v spalovni alebo na CH4 na skladke”. A čo Štefana motivuje? Podľa neho je triedenie prirodzené, robili to jeho rodičia, robí to aj on. “Je to jediný spôsob ako neplytvať zdrojmi. Práve táto cesta môže byť tá správna, ktorou by sa mala spoločnosti vydať ak chceme jedného dňa zaviesť udržateľnú cirkulárnu ekonomiku,” dodáva.

Štefan na dovolenke

Čo rád robíš vo voľnom čase?

Štefan je všestranný a zručný človek. „Snažím sa mať čo najširší rozhľad vo viacerých sférach, chcem vedieť z každej oblasti aspoň niečo. Rád si napríklad vychutnávam dobrú kávu, preto som sa rozhodol absolvovať baristický kurz. Teraz si viem sám urobiť dobrú kávičku a s pôžitkom si ju vychutnať. Tejto záľube sa posledné mesiace venujem aj v pražiarni/kaviarni Jolka, kde robím baristu a pomáham s výchovou ďaľšich nadšencov v tomto remesle. Snažím sa ich naučich správnym baristickým navykom.” Štefan si stanovuje neustále nové ciele. Jedným z nich je aj príprava miešaných drinkov. Preto svoje zručnosti obohatil aj o barmanský kurz. „Mám rád miešané drinky. Rád ich pijem a ešte radšej pripravujem,” vysvetľuje Štefan.

Myslíte si, že je to všetko? Mýlite sa. Štefan má dokonca kurz klasickej, športovej ale aj lymfodrenážnej masáže. 

Veríme, že sa bude Štefanovi na novej pozícii dariť. ELWIS tím v ňom získal skúseného hráča, ktorý poskytne zákazníkom profesionálnu podporu tak, aby náš evidenčný systém “fičal” všade bez najmämšich problémov. 

 

Štefan na púšti
Štefan na dovolenke

Zostaňte informovaní

Každý mesiac vám zašleme newsletter, v ktorom nájdete:

  • príklady z regiónov,
  • rady pre efektívne odpadové hospodárenie,
  • novinky z odpadárskej legislatívy,
  • naše najnovšie riešenia a produkty.