Hľadáte odpovede? Máme pre vás
Často kladené otázky
Potrebujete poradiť? Pripravili sme pre vás najčastejšie otázky z oblastí, ktorým sa venujeme.
Vyberte oblasť, ktorá vás zaujíma:
Čo s kompostom z kompostéra?
Kompost môžete využiť na prihnojenie pôdy. Je to výborné prírodné hnojivo. Zvyšuje úrodnosť pôdy a dodáva rastlinám živiny. Predstavte si kompost ako vitamín C pre pôdu. Využitie – záhrada, trávnik, stromy a kríky, okrasné kvety, izbové rastliny, balkonové kvety, úžitkové rastliny, zelenina a ovocie.
Ako vybrať kompostéry?
Vyberajte podľa veľkosti záhrady a množstva odpadu. Osvedčilo sa vyberať litráž kompostéra podľa rozlohy záhrady napr. do 600 m2 – 600 litrový kompostér.
Ako vybudovať komunitné kompostovisko?
Je potrebné mať komunitu, vybrať miesto, zariadiť súhlas vlastníka pozemku. Následne preškoliť zapojené domácnosti, aby vedeli ako kompostovať. Vybrať kompostér, určiť zodpovednú osobu a inštalovať kompostér.
Ako kompostovať v bytovkách?
Riešení je viac – vermikompostovanie, komunitné kompostovanie, zbieranie bioodpadu z domácností a ich zhodnotenie na profesionálnej kompostárni. Tam je zabezpečený kvalitný proces kompostu.
Prečo bioodpad nepatrí na skládku?
Zbytočne za jeho sklákovanie platíme. Mohlo by sme z neho mať kvalitné hnojivo zadarmo, v ktorom vieme čo je.
na skládkach sa bioodpad mieša s inými látkami, hnije a zapácha. Pri tom unikajú do ovzdušia rôzne plyny (CO2, metán a iné), ktoré spôsobujú zmeny klímy. Sklákovanie má podiel na klimatických zmenách skoro v rovnakej miere ako letecká doprava.
Ako sa starať o kompost?
Platia štyri základné pravidlá správnej starostlivosti – správna veľkosť materiálu, premiešavanie vrstiev, dostatočný prístup vzduchu a správna vlhkosť.
Aké sú výhody prekopávača kompostu?
Významne zjednodušuje kompostovanie. Bioodpad ľahšie premiešate, rýchlejšie sa rozloží. Predidete hnitiu, zápachu či muškám v kompostéri. Kompostovať bez prekopávača je akoby ste varili guľáš bez varechy.
Prečo je kompostér lepší ako hnedá nádoba?
V prvom rade je lacnejšie kompostovať zelený odpad priamo v záhrade ako ho zbierať do nádob a odvážať raz za 2 týždne.
Je to spracovanie odpadu priamo na mieste vzniku.
Kompostér môžete mať v rohu záhrady celý rok a nezavadzia.
Nie je potrebné hľadať miesto kde bude bioodpad vyväzený na spracovanie.
Aké opatrenia o odpadoch upraviť vo VZN?
- Stanovovanie poplatku za odpady podľa úrovne triedenia domácnosti
- Sankcie za čierne skládky
- Sankcie za nesprávny odpad v triedenom zbere
- formu participácie občanov na nákupe kompostérov, ktorá ovplyvní poplatok za odpady
Aké osvetové aktivity môže obec realizovať?
prednášky, diskusie, letáky, kurzy, aktivity pre deti na školách, počas obecných akcií (triedenie odpadu), motivačné súťaže pre občanov…
Ako pomôže osveta od domu k domu?
Je adresnejšia. Pomôže riešiť problém pri triedení a kompôostovaní priamo na mieste. Niekedy sa ľudia boja opýtať na prednáške alebo im situácia vznikne počas používania kompostéra a nevedia si rady. Prejavený osobný záujem o to ako im to ide, motivuje k väčšej snahe.
Prečo robiť analýzu odpadu?
Zistíte, ako na tom naozaj ste. Čo všetko ľudia netriedia a či sa aj po rozdaní kompostérov vyhadzuje bioodpad na skládku. Na základe toho môžete prijať ďalšie opatrenia. Analýza je výborná aj pre zapojenie dobrovoľníkov, fotky môžete využiť pri šírení osvety a poukázať na to, čo potrebujete zlepšiť.
Ako pritiahnuť ľudí na prednášku?
Vhodnou a dostatočnou komunikáciou Môžete im predstaviť prínosy kompostovania. Účasť môže byť podmienená odovzadním kompostéra.