JRK | Deti na Švantnerovej 1 už zasadili prvé semienka - Pre menej odpadu

Späť na zoznam článkov

Deti na Švantnerovej 1 už zasadili prvé semienka

Všetky | 13.05.2016

V Materskej škole na Švantnerovej 1 v Dúbravke vyrástli vyvýšené záhony. O ich výstavbu v školskej záhrade sa postarali rodičia, pani učiteľky a detičky.

Budovanie vyvýšených záhonov bolo ďalšou časťou projektu Ako sa dostali dážďovky do materskej školy. Počas kreatívneho dňa sa zišli dospeláci s cieľom pripraviť pre detičky nádherné záhony, ktoré im budú slúžiť na edukačné činnosti o tom, ako sa vysádza a pestuje zelenina či kvety. Táto aktivita nadväzovala na kroky spojené s tematikou kompostovania, ktorá aktívne prebieha na škôlke od januára 2016.

Ako postupovali?

Najprv preniesli svoje plány z papiera na pozemok, vyznačili záhony a zahájili výkop. Cieľom bolo odstrániť pôvodnú pôdnu pokrývku tak, aby zaistili priepustnosť podložia a vytvorili zásobu živín pre najbližšie pestovateľské sezóny, ktorú zabezpečili kartónom. Zeminu následne využili na vyrovnanie pozemku a tiež ako jednu z vrstiev záhonu. Potom dôkladne prerýľovali dno výkopu, čím prevzdušnili podložie. To zaistilo jeho rýchle prepojenie s novými vrstvami substrátu. Najspodnejšiu vrstvu záhonu tvorila dôkladne premiešaná organická drenáž z vyzretého kompostu, premiešaná s konármi z rezu drevín a hrubším materiálom. (Organický materiál zaistí odvod prebytočnej vody, dodá záhonu v najbližších rokoch živiny a rýchlejšie prehreje pôdu na hriadkach.) Okrem budovania záhonov sa rodičia taktiež postarali o priesady paradajok a kvetiniek.

Prvá výsadba do vyvýšených záhonov sa uskutočnila na Deň Zeme

V novovytvorenej záhradke sa oslavoval aj tohtoročný Deň Zeme. Ten oslávili deti brigádou, počas ktorej pri praktickej aktivite dokázali, že pracovať so zemou je príjemné a zaujímavé. Do vyvýšených záhonov vysádzali jarnú zeleninku (hrášok, mrkvičku, cibuľku, šalátik, jahody, reďkovky, tekvice a iné). Naučili sa ako treba siať semiačka a sadiť cibuľky, hrášok a jahody. Výroky detí všetkým milo potešili: „Z tohto malého semiačka narastie hrášok? Ako tá zem voní… keď to polejeme, nebude tu blato?“ Už sa tešíme na našu úrodu.

Pozrite sa, ako to počas týchto kreatívnych dní v škôlke vyzeralo.

Materská škola Švantnerova 1, Bratislava-Dúbravka môže byť príkladom pre ostatné školské zariadenia. V piatok, 15. januára 2016 riaditeľka školy, pani Gabriela Strýčková, za pomoci Nadačného fondu Telekom pri nadácii Pontis a JRK Waste management zahájili projekt Ako sa dostali dážďovky do materskej školy. Tento vynikajúci projekt má priniesť deťom materskej školy cenné skúsenosti o recyklovaní bioodpadu a jeho využití vo výchovno-vzdelávacej činnosti.

Viac o projekte sa dočítate v našich blogoch

 Ako sa dostali naše dážďovky do materskej školy

O dážďovkách v materskej škole sa už aj básni

 

Zostaňte informovaní

Každý mesiac vám zašleme newsletter, v ktorom nájdete:

  • príklady z regiónov,
  • rady pre efektívne odpadové hospodárenie,
  • novinky z odpadárskej legislatívy,
  • naše najnovšie riešenia a produkty.