JRK | Tlačové správy Archives - Pre menej odpadu

Najnovšie články

ilustracny obrazok

Po zavedení elektronickej evidencie odpadov v Bábe pri Nitre rýchlo skončili s neplatičmi

Na začiatku minulého roka spustili v obci Báb s 1200 obyvateľmi elektronickú evidenciu odpadov. Cieľom bolo najmä znížiť množstvo vyprodukovaného zmesového odpadu, za odvoz ktorého občania platia. Hneď od začiatku zaviedli evidenciu nielen spomínaného zmesového odpadu z každej domácnosti, ale informácie začali zbierať aj o množstve odvezeného plastu a papiera a dokonca aj biologicky rozložiteľného odpadu.

Čítať viac
ilustracny obrazok

Smart zberný dvor pomohol Domaniži zlepšiť triedenie a znížiť počet nelegálnych skládok

Zberné dvory, na ktoré obyvatelia nosia odpad, sú súčasťou nejednej samosprávy. Aby však dvor fungovali efektívne, mali by využívať technológie 21. storočia. Ich súčasťou by sa tak mala stať aj elektronická evidencia. Systém je pritom vhodný nielen pre veľké mestá, ale malé samosprávy. Príkladom je obec Domaniža, ktorá má približne 1500 obyvateľov.

Čítať viac
ilustracny obrazok

V Hrabušiciach stavajú spravodlivé odpady na poctivej osvete

Hrabušice v okrese Spišská Nová Ves sú jednou brán do Slovenského raja. Aj preto sa v obci snažia pracovať na zlepšovaní kvality životného prostredia. Od začiatku roka začali evidovať odpady elektronicky a obyvateľov na nový systém pripravili kvalitnou osvetou a efektívnou infraštruktúrou.

Čítať viac
ilustracny obrazok

V obci pri Prešove učia obyvateľov triediť odpad pomocou elektronickej evidencie

Dulova Ves je samospráva neďaleko Prešova, v ktorej sa jej vedenie rozhodlo zlepšiť výsledky v triedení odpadov pomocou elektronickej evidencie. Súčasťou zmien bola aj snaha pozitívne ovplyvniť správanie miestnych obyvateľov. Vďaka evidencii získali v obci reálny prehľad o odpade, nádobách, či zvykoch ľudí.

Čítať viac
ilustracny obrazok

Vedenie obce Kurimany: Obyvatelia, platiť za odpad budete podľa toho, koľko ho vyhodíte

V Kurimanoch v levočskom okrese dostali obyvatelia po prvýkrát výmer s poplatkom za odpady podľa toho, koľko ho vytvorili a vytriedili. Obec je tak prvou samosprávou na východe Slovenska, ktorá uplatňuje sadzby podľa systému PAYT – Plať za to, čo vyhodíš.

Čítať viac
ilustracny obrazok

Skládkovanie vytvorí trojnásobne viac škodlivín ako kompostovanie s kvalitnou prevzdušňovacou technológiou

Slovensko sa zaviazalo, že do konca roku 2025 dokáže opätovne využiť a recyklovať minimálne 55 percent komunálneho odpadu. V ďalších rokoch budú tieto ciele ešte prísnejšie – do roku 2030 musíme materiálovo využiť (recyklovať) 60 a do roku 2035 až 65 percent odpadov.

Čítať viac
dfghfd
fghf

Zostaňte informovaní

Každý mesiac vám zašleme newsletter, v ktorom nájdete:

  • príklady z regiónov,
  • rady pre efektívne odpadové hospodárenie,
  • novinky z odpadárskej legislatívy,
  • naše najnovšie riešenia a produkty.