JRK | Tlačové správy Archives - Pre menej odpadu

Najnovšie články

ilustracny obrazok

Európski experti hodnotili v Bruseli zber bioodpadu. Na Slovensku sú samosprávy, ktoré dosahujú vynikajúce výsledky

Slovenskí odborníci z oblasti nakladania s kuchynským biologicky rozložiteľným odpadom patria medzi európsku špičku. Presvedčili sa o tom na nedávnom stretnutí v sídle Európskej komisie zodpovednej za oblasť životného prostredia.

Čítať viac
ilustracny obrazok

V Starej Turej evidujú odpad moderne ako v európskych metropolách

Poriadok v odpadoch chcú mať aj v mestách. V Starej Turej sa preto rozhodli prepojiť systém elektronickej evidencie odpadov s činnosťou technických služieb mesta. Odpad evidujú elektronicky prostredníctvom zberového auta. Systém, ktorý sa osvedčil v európskych metropolách, využívajú v meste od minulého roka na rýchlu a bezobslužnú evidenciu odpadu.

Čítať viac
ilustracny obrazok

Taliani vyrábajú z vytriedeného bioodpadu alternatívny zdroj energie. Na Slovensku podobné zariadenia chýbajú

Pred dvoma desaťročiami by nikto nepovedal, že talianske samosprávy na severe krajiny budú patriť medzi regióny, ktoré v rámci Európskej únie dosahujú najlepšie výsledky v recyklácii komunálneho odpadu. V roku 2020 dokázali Taliani vďaka systematickej práce od najvyšších vládnych úradov až po samosprávy separovane vyzbierať a do recyklačných zariadení poslať 63 percent všetkého komunálneho odpadu.

Čítať viac
ilustracny obrazok

V obci Jasenie poplatky za odpady dlhodobo nezvyšovali, tento rok dali občanom navyše aj zľavu

Záhradné kompostéry pre menej odpadu, obecná kompostáreň, aj evidencia odpadu z domácností. To sú nástroje, ktorými sa v obci Jasenie v okrese Brezno strategicky snažia zlepšiť stav odpadového hospodárstva. Po roku vzdelávania a zbierania dát z elektronickej evidencie odpadov môžu v obci pristúpiť k adresným krokom a posunúť sa na ďalšiu úroveň v riadení odpadov.

Čítať viac
ilustracny obrazok

Po zavedení elektronickej evidencie odpadov v Bábe pri Nitre rýchlo skončili s neplatičmi

Na začiatku minulého roka spustili v obci Báb s 1200 obyvateľmi elektronickú evidenciu odpadov. Cieľom bolo najmä znížiť množstvo vyprodukovaného zmesového odpadu, za odvoz ktorého občania platia. Hneď od začiatku zaviedli evidenciu nielen spomínaného zmesového odpadu z každej domácnosti, ale informácie začali zbierať aj o množstve odvezeného plastu a papiera a dokonca aj biologicky rozložiteľného odpadu.

Čítať viac
ilustracny obrazok

Smart zberný dvor pomohol Domaniži zlepšiť triedenie a znížiť počet nelegálnych skládok

Zberné dvory, na ktoré obyvatelia nosia odpad, sú súčasťou nejednej samosprávy. Aby však dvor fungovali efektívne, mali by využívať technológie 21. storočia. Ich súčasťou by sa tak mala stať aj elektronická evidencia. Systém je pritom vhodný nielen pre veľké mestá, ale malé samosprávy. Príkladom je obec Domaniža, ktorá má približne 1500 obyvateľov.

Čítať viac
dfghfd
fghf

Zostaňte informovaní

Každý mesiac vám zašleme newsletter, v ktorom nájdete:

  • príklady z regiónov,
  • rady pre efektívne odpadové hospodárenie,
  • novinky z odpadárskej legislatívy,
  • naše najnovšie riešenia a produkty.